Cijena nafte na svjetskom tržištu je porasla nakon četverodnevnog pada, jer investitori odmjeravaju uticaj kineskih poteza u suzbijanju virusa u odnosu na rizik od usporavanja privrede u SAD-u.
West Texas Intermediate (WTI) popeo se na 73 dolara po barelu nakon što je pao za više od 11 odsto u prethodne četiri sesije, pošto je nekoliko američkih banaka oglasilo alarm o mogućoj recesiji. Među najnovijim, izvršna direktorica Citigroup Jane Fraser označila je zemlje, uključujući i SAD, koje su u recesijskom okruženju. Te zabrinutosti su ublažene pozitivnim nagovještajima iz Kine, koja ukida ograničenja zbog kovida u cilju povećanja potrošnje energije.
Nafta je oslabila ovog mjeseca, odbacivši sve ranije značajne dobitke u godini, pošto centralne banke pooštravaju monetarnu politiku i pogoršavaju makroekonomske izglede. Svježa ograničenja na naftu iz Rusije, koja su trebala kazniti Moskvu zbog rata u Ukrajini, do sada nisu znatno poremetila trgovinu, iako postoji sve veća blokada naftnih tankera u vodama kod Turske. Pored toga, likvidnost tržišta se smanjuje kako se bliži kraj godine.
Do prije otprilike nedjelju dana, kineski zvaničnici su se obavezali da će ukinuti pojedine kovid mjere, a to su naročito ubrzali protesti.
Cijene:
-
WTI za isporuku u januaru ojačao je za 1,3 odsto na 72,93 dolara po barelu na berzi u New Yorku u 7.32.
-
Brent za februarsko poravnanje porastao je za 1,1 odsto na 78,03 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe.
Administracija Joea Bidena odmjerava uticaj ponovnog otvaranja Kine i ograničenja cijena na ruske isporuke prije nego što počne da popunjava iscrpljene strateške rezerve nafte, kaže Amos Hochstein, viši savjetnik za energetsku bezbjednost State Departmenta.