Cijena nafte na svjetskom tržištu je oslabila četvrti dan zaredom, a ako tako ostane do kraja dana, to će biti najduži niz gubitaka poslije više od godinu dana, jer su investitori zabrinuti da će globalno usporavanje smanjiti potrošnju energije i potražnju za ovom robom.
West Texas Intermediate (WTI) se spustio na 87 dolara po barelu nakon pada od skoro šest odsto u prethodna tri dana. U srijedu su zapisnici Federalnih rezervi pokazali da su zvaničnici posvećeni podizanju kamatnih stopa na restriktivni nivo kako bi obuzdali inflaciju, iako bi to SAD odvelo u recesiju.
Podaci američkog Instituta za naftu u međuvremenu su pokazali povećanje zaliha od više od sedam miliona barela prošle nedjelje, prema izvorima upoznatim sa saopštenjem. Zvanični podaci će uslijediti kasnije u četvrtak.
Nafta je ojačala prošle nedjelje pošto se grupa OPEC+ složila da smanji snabdijevanje naftom, ali je taj napredak djelimično poništen od ponedeljka. Trgovci su postali sve zabrinutiji zbog moguće globalne recesije i pada potrošnje nafte, kao i zbog jačanja dolara i kineske strategije Covid-Zero.
"Dominantna i uporna sila su strahovi od recesije", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insights u Singapuru. "Brent bi mogao naći privremeno dno oko 90 dolara", rekla je ona.
Cijene:
-
WTI za isporuku u novembru oslabio je 0,3 odsto na 87,02 dolara po barelu na berzi u New Yorku u 7.40 ujutru u Londonu. Ranije su cijene pale čak 0,5 odsto. Četvrti dan gubitaka bio bi najgori niz od avgusta 2021.
-
Brent za decembarsko poravnanje bio je niži za 0,2 odsto na 92,29 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe.
OPEC je smanjio prognoze potrebne količine sirove nafte u ovom kvartalu, navodi se u mjesečnom izvještaju od srijede. Međunarodna agencija za energetiku objaviće svoju analizu tržišta kasnije u četvrtak, bacajući dalje svjetlo na trendove potražnje i vjerovatan uticaj sankcija na tokove ruske sirove nafte.
Da bi pojačali odgovor na invaziju Moskve na Ukrajinu, američki zvaničnici predvode plan za uvođenje ograničenja na cijenu ruske sirove nafte, upotpunjavajući strožije sankcije Evropske unije, koje počinju od decembra. Zemlje koje rade na uvođenju ograničenja sastaće se u narednih nekoliko sedmica kako bi odredile specifične gornje granice cijena, rekao je visoki zvaničnik američkog ministarstva finansija.
Sedmica je obilovala upozorenjima da će rast usporiti kako monetarna politika bude pooštrena. Američki predsjednik Joe Biden priznao je da su Sjedinjene Američke Države u riziku od recesije, iako je umanjio vjerovatnoću tog ishoda. Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka takođe su označili sve veće usporavanje globalne privrede.
Jači američki dolar takođe doprinosi prepreci za jačanje cijene nafte jer čini da roba postaje skuplja za kupce iz inostranstva.