Nafta ide prema skromnom nedjeljnom rastu zbog strahova da bi rat Izraela i Hamasa mogao destabilizovati Bliski istok i smanjiti globalnu ponudu, ali su ti strahovi izbalansirani znakovima opadajuće tražnje.
Cijena West Texas Intermediate (WTI) se povećala prema 84 dolara po barelu u petak i ove nedjelje je porasla za oko jedan odsto. Veći dio skoka u ponedjeljak, nakon napada Hamasa na Izrael, storniran je jer se očekuje da će konflikt biti suzbijen, uz Saudijsku Arabiju kao ključnog igrača u OPEC-u, koja poziva na mir putem rijetkog diplomatskog kontakta s Iranom. Ipak, izraelska kopnena invazija na Gazu može dovesti do veće nestabilnosti.
Najveći rast rezervi američke sirove nafte od februara pomogao je da se cijene spuste u četvrtak, mada je to ublaženo drugim smanjenjem zaliha na terminalu za skladištenje u Coushingu, Oklahoma - mjestu isporuke WTI. Međunarodna agencija za energiju je navela da se nedavni pad cijena nafte sa skoro 100 dolara po barelu vidi kao znak da su cijene dovoljno porasle da počnu da utiču na potražnju, iako i dalje predviđa rekordnu svjetsku potrošnju ove godine.
Sirova nafta je imala nestabilnu nedjelju. Trgovci pokušavaju da procijene mogućnost da se u rat uvuče Iran, snabdjevač oružjem i novcem za Hamas. Administracija Joea Bidena istražuje potencijalno učešće Irana u napadu i postigla je neformalni sporazum s Katarom da odgodi isplatu šest milijardi dolara prihoda od nafte, kojima je Iran imao pristup. Islamska Republika je ponovila da nije učestvovala u napadu.
"Glavna prijetnja po cijene nafte će doći samo ako se dokaže učešće Irana", rekla je Charu Chanana, strateg za tržišta Saxo Capital Markets Pte u Singapuru. "Perspektiva tražnje za naftom takođe ostaje nejasna."
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) je i dalje upozoravala na rekordni deficit u snabdijevanju naftom ovog kvartala, navodeći da će globalne zalihe opadati za tri miliona barela dnevno ovog kvartala. Ograničenja u proizvodnji ove grupe proizvođača i njihovih saveznika, uključujući dobrovoljna smanjenja Saudijske Arabije i Rusije, smanjila su ponudu.
U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države su takođe uvele prve sankcije zbog kršenja ograničenja cijena ruske nafte, na osnovu sve većih dokaza da ova ograničenja ne smanjuju prihode Kremlja kako se mislilo.
Cijene:
WTI za isporuku u novembru porastao je za 0,8 odsto na 83,59 dolara po barelu do 12:12 časova u Singapuru.
Brent za isporuku u decembru je porastao za 0,6 odsto na 86,52 dolara po barelu.