Nafta je krenula prema svom prvom sedmičnom gubitku od juna jer su zabrinutosti zbog ekonomske slabosti u Kini i potencijalno još strože monetarne politike u SAD-u zasjenile znakove čvrstog fizičkog tržišta.
West Texas Intermediate trgovao se iznad 80 dolara po barelu, postavljen za pad od oko tri posto ove sedmice jer je niz loših ekonomskih podataka iz Kine uticao na rizičnu imovinu uključujući naftu. To je zasjenilo znakove čvršćeg tržišta sirove nafte, pri čemu su zalihe u SAD-u pale na najniži nivo od januara.
U SAD-u su kreatori politike Federalnih rezervi signalizirali da možda neće završiti podizanje stopa kako bi ukrotili inflaciju, pomažući podizanju prinosa na riznice i potpomažući dolar. Američka valuta je na putu za peti sedmični rast, najduži rok u više od godinu dana, što smanjuje privlačnost robe za inozemne kupce.
Sirova nafta i dalje je znatno viša u odnosu na svoje najniže vrijednosti u junu, uglavnom potaknuta smanjenjem opskrbe od OPEC+ čelnika Saudijske Arabije i Rusije. To je navelo mnoge promatrače, uključujući Međunarodnu agenciju za energiju, da prognoziraju čvršće bilance i više cijene prije kraja godine. Unatoč tome, Citigroup Inc. uzvratio je da će nafta oslabjeti uslijed smanjene potrošnje i rasta ponude.
Roba, uključujući naftu, "liže svoje rane od zavjere o većim prinosima, jačem američkom dolaru i smanjenom riziku", rekla je Vishnu Varathan, voditeljica ekonomije i strategije za Aziju u Mizuho Bank Ltd. Kineski neuvjerljivi podaci su "hladan tuš za robu", rekla je.
Cijene:
WTI za isporuku u septembru porastao je 0,2 posto na 80,43 dolara po barelu u 11:20 ujutro u Singapuru.
Sedmicu su fjučersi niži za 3,2 posto.
Brent za obračun u oktobru bio je 0,1 posto viši na 84,03 dolara po barelu.