Nafta se stabilizirala nakon trodnevnog pada potaknutog zabrinutostima zbog kineskog gospodarstva i mogućnosti još strože monetarne politike SAD-a.
Cijena West Texas Intermediate gotovo se nije promijenila iznad 79 dolara po barelu, nakon što je ovaj tjedan pala više od četiri posto. Brige oko oporavka najvećeg uvoznika - Kine, nakon pandemije, došle su u prvi plan, unatoč obećanjima podrške donositelja odluka. To je naštetilo apetitu za rizičnim sredstvima, uključujući robu.
U SAD-u su dužnosnici Federalnih rezervi (Fed) ostali zabrinuti da bi inflacija mogla ostati visoka i da bi možda bilo potrebno daljnje povećanje kamatnih stopa, prema zapisima sa sastanka središnje banke održanog u srpnju. Viši troškovi zaduživanja mogu naštetiti potražnji za energijom, ali podržavati rast američkog dolara.
Nafta ostaje znatno iznad niskih razina dosegnutih u lipnju nakon što su teškaši OPEC+, Saudijska Arabija i Rusija, smanjili opskrbu, a ove je sedmice bilo daljnjih znakova stezanja. Američke nacionalne zalihe sirove nafte pale su na najnižu razinu od siječnja nakon što su pale četiri od posljednjih pet tjedana, prema podacima Uprave za energetske informacije.
"Naftno tržište nije uspjelo izbjeći šire zabrinutosti na tržištima nakon niza slabijih makro podataka iz Kine nego što se očekivalo ovog tjedna", rekao je Warren Patterson, šef strategije za komoditete u ING Groep NV. "Međutim, ostajemo konstruktivni po pitanju nafte, s obzirom na očekivanja da će se temelji nastaviti zaoštravati zbog tekućih rezova opskrbe iz OPEC+."
Cijene:
-
Cijena WTI za isporuku u rujnu bila je gotovo nepromijenjena na 79,34 dolara po barelu u 12:00 sati u Singapuru.
-
Zatvorila je na 79,38 dolara po barelu u srijedu, najniža završna cijena od 26. srpnja.
-
Brent za isporuku u listopadu porastao je 0,05 posto na 83,49 dolara po barelu.