Cijena nafte na svjetskom tržištu se stabilizovala nakon tronedeljnog pada koji se nastao jer su investitori bili zabrinuti da će globalno usporavanje narušiti potražnju, ali i nakon što je Kina izvjestila da se pandemija Kovida-19 širi.
Cijena nafte West Texas Intermediate (WTI) početkom ove nedjelje drži se iznad 108 dolara po barelu, koliko je iznosila i u petak kada je tog dana u odnosu na četvrtak porasla za 2,5 posto. Ovog ponedeljka će obim trgovine vjerovatno biti slabiji nego obično, s obzirom na praznik 4. juli u SAD.
Prošlog meseca cijena nafte je pala pošto su znaci predstojeće recesije u SAD izazvali talas prodaje roba. Ipak, prekidi u snabdjevanju, uključujući i Libiju, nadoknadili su neke slabosti.
Međutim, cijena nafte je ove godine i dalje viša za više od 40 posto, nakon što je njenu cijenu podstakao rat u Ukrajini, koji je pokrenuo talas sankcija ruskim tokovima. Cijene mnogih proizvoda su i dalje povišene, a Vitol grupa, najveći nezavisni trgovac naftom, upozorila je tokom vikenda da rastući troškovi goriva počinju da utiču na potražnju.
Veći pritisak će rasti tokom godine, rekao je Vivek Dhar, analitičar za rudarstvo i energiju u Commonwealth Bank of Australia, u intervjuu za Bloomberg Televiziju. "Za energiju, definitivno vidimo uništenje potražnje do kraja ove godine, a kao rezultat toga i pad cijena."
U Kini, dok se čini da su zvaničnici stavili pod kontrolom pandemiju koronavirusa u velikim gradovima, nacionalni cilj Covid-Zero suočava se sa novim izazovom u svojim istočnim provincijama. Nekoliko stotina lokalnih slučajeva prijavljeno je tokom vikenda, uključujući i provinciju Anhui.
Tržišta nafte su i dalje u nazadovanju, "bikovski obrazac" je obelježen kratkoročnim cijenama koje su veće u odnosu na one sa dužim rokom trajanja. Brentov brz "spread", razlika između njegova dva najbliža ugovora, iznosio je 3,75 dolara po barelu u nazadovanju, što je za dolar više nego prije mjesec dana.
Visoke cijene benzina predstavljaju izazov za američkog predsednika Joe Bidena, koji je iskoristio strateške rezerve i natjerao dobavljače s Bliskog istoka da povećaju proizvodnju kako bi ih smanjili. U tvitu, Biden je pozvao kompanije koje upravljaju benzinskim pumpama da smanje cijene. Objavu je kritikovao osnivač Amazona Jeff Bezos.
Zabrinutost zbog potencijalne recesije u SAD, koja bi ugrozila potražnju za naftom, eskalirala je kako Federalne rezerve ubrzano povećavaju kamatne stope kako bi se izborile sa najbržom inflacijom u poslednjih nekoliko decenija. Zapisnik sa junskog sastanka centralne banke trebalo bi da bude objavljen u srijedu.
- U pisanju teksta pomogli David Ingles i Haidi Lun