Cijene riže u Aziji su porasle na najviši nivo u više od dvije godine jer uvoznici gomilaju zalihe zbog straha da će početak El Ninja isušiti plantaže i oštetiti usjeve.
Referentna cijena riže u tom regionu, tajlandska bijela riža, popela se za oko 15 odsto u posljednja četiri mjeseca na 535 dolara po toni, što je najjači nivo od početka marta 2021., prema podacima Udruženja izvoznika tajlandske riže.
El Ninjo uslovi su se razvili u tropskom Pacifiku prvi put u posljednjih sedam godina, prema podacima Svjetske meteorološke organizacije, prijeteći da donesu sušu jugoistočnoj Aziji. To dolazi upravo u trenutku kada su tri dana rekordnih globalnih temperatura prošle nedjelje povećale zabrinutost zbog tempa klimatskih promjena.
Dok su monsunske kiše donele olakšanje poljima riže u dijelovima Indije, najvećeg izvoznika, suvo vrijeme ugrožava usjeve u drugom otpremniku na Tajlandu, pri čemu se zemlja suočava sa široko rasprostranjenim uslovima suše od početka 2024. Vlada je već zatražila od farmera da ograniče ove godine sadnju na samo jedan usjev.
"Sa El Ninjom ćemo početi jasno da vidimo efekte suvog vremena kasnije oko septembra i oktobra", rekao je Chookiat Ophaswongse, počasni predsjednik Udruženja izvoznika tajlandske riže. "S obzirom na to, gomilanje zaliha će se nastaviti jer se čini da će se El Ninjo povući sljedeće godine".
Indonezijske kupovine
Uvoznici su počeli da grade zalihe po agresivnim stopama. Vijetnam očekuje da će izvoz riže ove godine porasti na najviši nivo u posljednjoj deceniji, sa porastom pošiljki kupcima na Filipinima, Kini i Indoneziji.
"Velika kupovina iz Indonezije i Filipina podigla je cijenu riže na tržištu", rekao je Jeremy Zwinger, osnivač i glavni izvršni direktor istraživačke firme The Rice Trader. Ipak, "slabost će se vratiti u novoj godini ili čak u četvrtom kvartalu, osim ako politika ili vrijeme ne promijene pravac".
Globalne zalihe riže i dalje su izuzetno velike, rekao je Zwinger. Dok su svjetske zalihe na kraju godine pale na dvogodišnji minimum, one su rekordno visoke ove godine, prema podacima američkog Ministarstva poljoprivrede.
Toplotni talasi će vjerovatno potrajati u mnogim oblastima južne Kine u narednih nekoliko dana, a temperature će porasti i do 40 stepeni u dijelovima Hunana i Đangsija, provincijama koje najviše uzgajaju pirinač, saopštila je kineska meteorološka uprava. Postoji "visok rizik" da će toplota primorati prerano sazrijevanje neke riže u ovim oblastima.
- U pisanju teksta pomogao Hallie Gu.