U toku je globalna migracija na tržištu zlata, dok zapadni ulagači bacaju poluge, azijski kupci iskorištavaju pad cijena kako bi kupili jeftini nakit i poluge.
Rastuće stope koje zlato čine manje privlačnim kao ulaganje znače da se velike količine metala izvlače iz trezora u finansijskim središtima poput New Yorka i idu prema istoku kako bi zadovoljile potražnju na šangajskom tržištu zlata ili istanbulskom Velikom bazaru.
Zapravo, ne može se kretati dovoljno brzo.
Logistički problemi u kombinaciji s neobičnostima tržišta otežavaju trgovcima da nabave dovoljno poluga tamo gdje žele. Kao rezultat toga, zlato i srebro se na nekim azijskim tržištima prodaju po neuobičajeno velikim premijama u odnosu na globalnu referentnu cijenu.
''Poticaj za držanje zlata puno je manji. Sad ide od zapada prema istoku'', rekao je Joseph Stefans, voditelj trgovine u MKS PAMP SA, kompaniji za rafiniranje i trgovinu zlatom. "Pokušavamo držati korak najbolje što možemo".
Rotacija metala diljem svijeta dio je ciklusa tržišta zlata koji se ponavlja decenijama: kada se ulagači povuku i cijene padnu, azijska kupovina se ubrzava i plemeniti metali teku na istok — pomažući da se snizi cijena zlata tokom razdoblja slabost.
Zatim, kada zlato naposlijetku ponovno poraste, veći dio se vraća u bankovne trezore ispod ulica New Yorka, Londona i Züricha.
Otkako su dosegle vrhunac u martu, cijene zlata pale su 18 posto jer su agresivna povećanja stopa Federalnih rezervi uzrokovala masovnu likvidaciju.
Više od 527 tona zlata izlilo se iz trezora u New Yorku i Londonu koji podupiru dva najveća zapadna tržišta od kraja aprila, prema podacima CME Group Inc. i London Bullion Market Association.
U isto vrijeme, isporuke rastu velikim azijskim potrošačima zlata poput Kine, čiji je uvoz u augustu dosegnuo četverogodišnji maksimum.
Iako mnogo zlata ide prema istoku, još uvijek nije dovoljno da zadovolji potražnju. Zlato u Dubaiju i Istanbulu ili na Šangajskoj berzi zlata trgovalo se s višegodišnjim premijama u odnosu na referentnu vrijednost u Londonu posljednjih sedmica, prema MKS PAMP-u — znak da kupovina nadmašuje uvoz.
"Potražnja obično raste kada cijene padnu", rekao je Philip Klapwijk, direktor konsultantske kompanije Precious Metals Insights Ltd sa sjedištem u Hong Kongu. "Kupci žele nabaviti metal po nižoj cijeni, a na dotičnom lokalnom fizičkom tržištu možda neće biti dovoljno metal dostupan kada cijena padne, pa lokalna premija raste''.
Zlato u Tajlandu također se trguje s premijom u odnosu na londonske cijene, zbog nedostatka ponude i slabosti lokalne valute, prema Jittiju Tangsithpakdiju, predsjedniku Tajlandskog udruženja trgovaca zlatom.
U Indiji srebro bilježi velike premije. Diferencijal je nedavno skočio na jedan dolar, više nego trostruko u odnosu na uobičajeni nivo, prema konsultantskoj kompaniji Metals Focus Ltd.
"Trenutno je potražnja za srebrom ogromna jer trgovci obnavljaju zalihe", rekao je Chirag Sheth, glavni konsultant kompanije u Mumbaiju. "Premije bi mogle ostati povišene tokom festivalske sezone koja završava s Diwalijem".
Analitičari kažu da veliki dio plemenitih metala koji hrane apetit Azije dolazi iz trezora kojima upravlja CME Group, koja podupire Comex terminsko tržište u New Yorku.
Tržišne dislokacije na početku pandemije dovele su do golemog porasta cijena, prisilivši banke da naprave velike zalihe kako bi pokrile svoje buduće pozicije. Proteklih mjeseci zlato se trgovalo s diskontom na Comexu u poređenju s Londonom, a te se zalihe sada smanjuju kako bi se zadovoljila azijska potražnja.
Međutim, može ići sporo, djelomično zato što azijski kupci više vole poluge od jednog kilograma nego veće veličine. Kako bi napunili standardnu kutiju za otpremu od 25 kilograma zlata, fizički trgovci moraju preuzeti dostavu više Comex terminskih ugovora za zlato, često potpomognutih polugama u različitim skladištima.
Trgovci kažu da se suočavaju i s drugim logističkim izazovima, koji pridonose visokim azijskim premijama.
"Dovoziti stvari na brodove ili u avione malo je teže nego što je nekad bilo", rekao je Stefans iz MKS PAMP-a. "To je zapravo samo klasičan primjer potražnje koja daleko nadmašuje ponudu".