Nova zdravstvena upozorenja u Irskoj koja su u planu za pivo, vino i žestoka alkoholna pića bit će najstroža na svijetu, a već je njihova najava upalila alarm kod zemalja koje proizvode alkoholna pića jer tvrde da će upozorenja predstavljati prepreku u trgovini.
SAD i Meksiko su, uoči sastanka Svjetske trgovinske organizacije (WTO) ovoga tjedna, iskazali zabrinutost oko predviđene zakonske novine.
Rezerve oko zakona, kojega je Irska usvojila prošlog mjeseca, izrazile su i zemlje poput Argentine, Australije, Čilea, Kube i Novog Zelanda.
Europska je komisija dala zeleno svjetlo Irskoj za novi zakon, no barem devet zemalja članica EU-a koje su poznati proizvođači vina ili piva suprotstavljaju se tome.
Etikete na alkoholnim pićima, koje će ući u primjenu 2026. godine, istaknut će velikim crvenim slovima rizike od bolesti jetre i karcinoma te upozoriti na štetnost konzumiranja alkoholnih pića tijekom trudnoće. Proizvođači alkoholnih pića sada vide prijetnju da bi mogli postati meta kao i industrija duhana, gdje su upozorenja prerasla u slikovite oblike prikazivanja učinaka bolesti vezanih za pušenje. Kanada je protekloga mjeseca uvela obvezu da se zdravstvena upozorenja moraju istaknuti na svakoj pojedinoj cigareti.
Europsko udruženje proizvođača vina ističe da upozorenja, predviđena u Irskoj, predstavljaju "neopravdanu i nerazmjernu prepreku u trgovini". Najveća talijanska udruga poljoprivrednika Coldiretti smatra irski potez "opasnim presedanom".
Irski ministar zdravstva Stephen Donnelly ne uzbuđuje se previše zbog reakcija.
"Velika većina ljudi je svjesna ovih rizika. Ako industrija želi da se s ovim još malo pričeka, odgovor je jasno niječan", izjavio je za irsku nacionalnu televiziju Donnelly.
Irska je na dvadesetom mjestu među 48 zemalja po konzumaciji alkohola, prema istraživanju OECD-a. U 2019. godini jedna od 20 smrti bila je uzrokovana alkoholom, dok je mala do umjerena konzumacija izazvala 23 tisuće novih slučajeva karcinoma 2017. godine, navodi irsko ministarstvo zdravstva.
Europska komisija nije imala primjedbi jer je Irska pokazala da javni interes opravdava zakon. U Bruxellesu smatraju da posljedice za europsko jedinstveno tržište nisu takve da bi bile razlogom za zabrinutost.
Devet zemalja članica Europske unije (EU), uključujući Francusku, Italiju i Španjolsku, poslali su u veljači zahtjev u Bruxelles da se provjeri legalnost irskog zakona.
"On stvara štetan presedan za slobodan protok proizvoda unutar EU-a", kaže se u pismu. Ostale zemlje potpisnice su Bugarska, Češka, Grčka, Slovačka, Portugal i Mađarska.
Kako bi olakšali stvari industriji alkohola, Irska je odlučila da upozorenja mogu biti u obliku naljepnica. Zakon traži i da se na pićima prikaže prekrižen lik trudnice, kao i da se stavi informacija o količini kalorija koje piće sadrži.
Irska već ima reputaciju države koja je predvodnica u zdravstvenim pitanjima, pa je tako 2004. bila prva država koja je zabranila pušenje na radnom mjestu, u barovima i restoranima. To je bio kontroverzan potez u tom trenutku, no kasnije je prihvaćen i u mnogim drugim zemljama.
Mnogi igrači u industriji proizvodnje alkohola, kao što je Europska udruga proizvođača vina, ističu da upozorenje ne postavlja razliku između opijanja i umjerenog konzumiranja. No, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, nema sigurne količine alkohola koja ne djeluje na zdravlje. Ta organizacija navodi da alkohol uzrokuje barem sedam oblika raka, uključujući rak crijeva i dojke.
"Uvjeren sam da ćete u narednim godinama vidjeti i druge kako slijede irski primjer, jednako kao što se dogodilo s duhanom. To će postati norma", smatra irski ministar zdravstva.