Žena zadužena za provođenje najtežeg evropskog zakona o ESG-u kroz parlament bloka kaže da je uvjerena da će SAD prihvatiti globalnu odgovornost koju uvodi zakon, nakon što lobisti prestanu ometati političare.
Američki skepticizam prema zakonu možda je "malo zbunjen lobiranjem koje se odvija", rekla je Lara Wolters, zastupnica koja predvodi usvajanje Direktive o korporativnoj održivosti Due Diligence (CSDDD) kroz zakonodavni dom EU-a. Ove sedmice je radila na zatvaranju svih rupa u zakonu koje bi kompanije mogle pokušati iskoristiti.
"Ono što tražimo ovdje je odgovornost i američka vlada sigurno ne podržava nedostatak odgovornosti za nanošenje ili doprinos kršenju ljudskih prava", rekla je Wolters, nizozemska članica EU parlamenta.
"Neželjene posljedice"
Komentari dolaze otprilike mjesec nakon što je ministrica finansija Janet Yellen upozorila na "negativne, neželjene posljedice" koje proizlaze iz CSDDD-a. Ako bude usvojena, direktiva znači da bi velike kompanije koje prodaju proizvode i usluge u EU-u — gdje god se nalazile — mogle riskirati građanske tužbe zbog neuspjeha u rješavanju problema kršenja ljudskih prava i zaštite okoliša u svojim lancima vrijednosti. CSDDD bi također zahtijevao od kompanija da imaju planove klimatske tranzicije koji su usklađeni s Pariskim sporazumom.
Yellen je u junu rekla da je Bidenova administracija "zabrinuta zbog izvanteritorijalnog obima direktive". Postoji podrška visokim ciljevima CSDDD-a, ali neki zahtjevi "gdje nema jasne veze s EU-om" su zabrinjavajući, pa su razgovori s EU-om u toku, rekla je Yellen.
Plan EU-a da nastavi CSDDD naglašava dosta drugačiju putanju na kojoj se blok nalazi od SAD-a kada je riječ o ekološkim, društvenim i okvirima upravljanja. U SAD-u su republikanci nastojali zabraniti ESG u većem dijelu zemlje i kažnjavaju kompanije koje ga prihvate.
U prošlomjesečnom saslušanju američki zastupnik Frank Lucas, republikanac iz Oklahome, rekao je da Evropa ne bi trebala postavljati standarde američkim kompanijama i da regulatori moraju biti "marljivi" u "odbrani suvereniteta SAD-a".
Odbor za finansijske usluge Predstavničkog doma održava saslušanja ovog mjeseca, tokom kojih će se vjerovatno raspravljati i ovom pitanju. Tada zakonodavci GOP-a u Washingtonu počinju raspravljati o tome kako širiti ESG.
U međuvremenu, u Evropi zakonodavci i regulatori uvode najopsežniji skup pravila na svijetu koja su u konačnici osmišljena da ponovo osmisle kapitalizam i usmjere novac u zelenije, pravednije aktivnosti. Velik dio zakona je globalnog obima, jer zahtijeva usklađenost od upravitelja imovinom i poduzeća koja ciljaju na kupce iz EU-a.
Iako je daleko od savršene u provedbi golemog niza mjera koje se guraju, Evropska unija napredovala je mnogo brže od drugih jurisdikcija sa svojim ESG ambicijama.
Wolters kaže da je CSDDD neophodan jer se ne može pouzdati u samoregulaciju tržišta.
EU neće odustati
"Naš je posao kao kreatora politike da napravimo zaštitnu ogradu tamo gdje tržišne snage zakažu", rekla je. "Mislim da je cilj apsolutno onaj koji bi američka vlada vjerovatno mogla prihvatiti".
Regulatorni fokus na ESG rizike u lancima snabdijevanja već oblikuje korporativne prioritete. Nedavno istraživanje koje je proveo Deloitte pokazalo je da je ESG sada druga glavna briga direktora nabave. Još 2021. zauzeo je sedmo mjesto.
Kako trenutno glasi, CSDDD bi zahtijevao ESG due diligence provjere gore i dole u lancu vrijednosti kompanije ili podružnica s godišnjom prodajom u EU od 40 miliona eura.
CSDDD je već prošao kroz Evropski parlament i zakonodavci sada pregovaraju o njegovom konačnom tekstu s Evropskim vijećem i Komisijom EU-a. Wolters kaže da je mala vjerovatnoća da će prekogranični obim direktive biti ograničen.
"Ono što radimo ovdje je da postavljamo kako bi se kompanije određene veličine, određenog prometa trebale ponašati kada je riječ o ljudskim pravima i šteti za okoliš", rekla je Wolters. ''A u ovom slučaju, gdje postoji značajan promet unutar EU-a, mislim da je sasvim normalno da i za to postavimo pravila''.