Kina pokreće antidampinšku istragu oko žestokih alkoholnih pića poput vinjaka iz Europske unije (EU) nakon što je prošle godine EU otvorila istragu oko subvencija za kineska električna vozila.
Istraga, za koju Peking tvrdi da je potaknuta prijavom jedne lokalne udruge proizvođača žestokih pića, posebice cilja francuski konjak koji je nišni i lukrativni proizvod u Kini za proizvođače kao što su Pernod Ricard i Remy Cointreau. Dionice tih tvrtki su kao posljedica informacije snažno pale. Francuska je bila jedan od glavnih podupiratelja odluke Bruxellesa da pokrene istragu oko kineskih električnih vozila jer su francuski proizvođači automobila Renault i Stellantis posebice izloženi konkurenciji tog uvoza.
Industrija vinjaka u ovom kontekstu ima relativno mali udio budući da je Kina do kraja studenoga uvezla žestoka alkoholna pića destilirana iz vina u vrijednosti 1,57 milijardi dolara, dok je izvoz električnih vozila u EU iznosio 12,7 milijardi eura u istom razdoblju.
No, čini se da je zapravo cilj dogovoriti se s Bruxellesom.
"Francuska u kineskoj istrazi ima najveću izloženost. Kina nastoji pritisnuti najvećeg podupiratelja europske istrage", smatra Bruce Pang koji je glavni ekonomist u investicijskoj tvrtki Jones Lang LaSalle.
Dionica Remy Cointreaua je nakon vijesti iz Kine izgubila 9,2 posto, a Pernod Ricarda 5,8 posto. Te tvrtke u Kini prodaju brendove poput Remy Martina, Martella i Hennessyja.
Peking ima povijest korištenja trgovine za postizanje političkih ciljeva. Ranije su se fokusirali na uvoz alkoholnih pića iz Australije u trenutku kad su rasle geopolitičke tenzije između dvije zemlje. To je završilo nametanjem antidampinških carina na australska vina što je na kraju desetkovalo izvoz u jedno od najvećih tržišta za vina iz Australije. Kako su se odnosi poboljšali Kina je započela razmatrati uklanjanja nameta.
"Kina pokazuje Europi kakva bi mogla biti osveta ako dođe do dodatnih nameta na kineska električna vozila. Ovaj će potez Kine najviše pogoditi zemlje koje proizvode vino poput Francuske i to vjerojatno nije slučajnost. Macronova je vlada najsnažnije podupirala istragu EU-a o kineskim subvencijama", smatra Noah Barkin, viši savjetnik u tvrtki Rhodium Group koja se bavi poslovnom analitikom, a jedan od važnijih fokusa je Kina.
Iako je Kina jedno od glavnih tržišta za europska žestoka pića, čiji izvoz pati zbog pada potražnje u SAD-u, riječ je o relativno malom sektoru u zemlji čiji stanovnici uglavnom konzumiraju lokalni alkoholni proizvod baijiu.
Kako je objavilo kinesko ministarstvo trgovine, istraga se usredotočuje na proizvode koji se nalaze u spremnicima volumena manjeg od 200 litara.
Konjak se u Kini prodaje po bitno višim cijenama od lokalnih alkoholnih proizvoda.
Trgovinski potezi EU-a naspram Kine u posljednje vrijeme idu šire od električnih vozila. Naime, u prosincu je EU otvorio antidampinšku istragu oko kineskog biodizela i melamina, a u studenome je odlučeno o antidampinškim nametima na uvoz nekih kineskih plastičnih proizvoda.
Profesor na pekinškom sveučilištu za ekonomiju i međunarodno poslovanje Zhao Yongsheng smatra da kineska istraga ipak nije znak početka trgovinskog rata između Kine i EU-a.
"To je odmazda, no razumna. Kina je odabrala proizvod koji ima mali učinak na EU, ali je poruka da može ciljati puno važnije europske proizvode u budućnosti kao što su vino, luksuzni proizvodi ili automobili", kazao je.