Jedan od događaja koje Evropa pomno prati kada je riječ o izvorima energenata trenutno se odvija nekih 105 kilometara južno od Houstona na obali Meksičkog zaljeva.
Terminal za ukapljeni prirodni plin (LNG) kod grada Freeporta konačno se vraća u funkciju nakon eksplozije proteklog juna. Pogon je probno izvezao jednu pošiljku, a za potpuni povratak u rad očekuje regulatorno odobrenje.
Drugo je pitanje hoće li i koliko LNG-a od tamo dospjeti u Evropu. Zalihe su u Evropskoj uniji (EU) na zavidnom nivou, bitno većem no što je uobičajeno u ovo doba godine uslijed blage zime. Još je oko mjesec dana do proljeća i zasad se čini da je za američke izvoznike LNG-a profitabilnije izvoziti plin u Aziju u martu, a onda u Evropu u aprilu i maju, navodi BloombergNEF, koji se bavi analitikom tržišta robe.
Prva isporuka koja je krenula iz Freeporta plovi prema Sueskom kanalu, što znači da je namijenjena istoku.
Terminski ugovori za plin u Evropi su trenutno na najnižim nivoima od septembra 2021. godine. Istovremeno, osjeti se snažnija potražnja za LNG-om u Indiji, Bangladešu i na Tajlandu.
U svakom slučaju, povratak terminala u Freeportu velika je vijest jer pridonosi povećanju količina LNG-a na globalnom tržištu, a konkurencija između Evrope i Azije za taj energent neće lako stati.
Prije eksplozije dnevna isporuka iz Freeporta bila je dovoljna za opskrbu električnom energijom grada od 2,5 miliona ljudi u jednom danu.
Ne treba se zavaravati. Unatoč blagoj zimi i dobrim zalihama, Evropa će ostati gladna za LNG-om. U sedmici od 5. do 12. februara sjeverozapad kontinenta i Italija, što su glavna uvozna područja, zaprimili su 1,3 miliona tona LNG-a, što je devet posto više no u istom razdoblju u januaru.
EU će ipak morati nadopuniti svoje zalihe, a više tu neće biti Rusija kao glavni dobavljač.