Nafta je zabilježila djelomični oporavak nakon što je u srijedu pala uslijed pada američkog dolara, a trgovci procijenili potencijal za bolju potražnju u Kini.
West Texas Intermediate porastao je iznad 77 dolara po barelu nakon što je izgubio 3,1 posto u prethodnoj sesiji nakon još jednog povećanja američkih zaliha. Pad je uslijedio jer su Federalne rezerve podigle kamatne stope, ali su također signalizirale da su napredovale u borbi protiv inflacije. Američki dolar pao je na najniži nivo od aprila, čineći robu čija je cijena u toj valuti jeftinijom za mnoge kupce.
Sirova nafta je bila pod udarom u posljednjim sesijama jer su se zabrinutosti SAD-a zbog usporavanja nadmetale s optimizmom da će kinesko okončanje politike Covid Zero ponovo potaknuti potražnju u najvećem uvozniku sirove nafte. U isto vrijeme, trgovci sitno broje do sljedeće runde sankcija i ograničenja cijena koje će Evropska unija i Grupa sedam nametnuti ruskom izvozu usred rata u Ukrajini.
"Cijene pronalaze podršku u slabljenju američkog dolara", rekao je Ravindra Rao, voditelj istraživanja robe u Kotak Securities Ltd. u Mumbaiju. "Međutim, uz sve medvjeđe faktore čini se da je teško za naftu da ostane na višem nivou", rekao je, navodeći povećanje zaliha, povećanje kamatnih stopa i zabrinutost zbog usporavanja.
Cijene:
WTI za isporuku u martu porastao je 1,1 posto na 77,23 dolara po barelu u 12:55 u Singapuru.
Brent za poravnanje u aprilu bio je 0,9 posto viši na 83,60 dolara po barelu.
Odbor OPEC+ je u međuvremenu preporučio održavanje proizvodnje sirove nafte na stabilnom nivou dok tržište čeka razjašnjenje potražnje u Kini i opskrbe iz Rusije. Grupa će zadržati proizvodnju na nivoima utvrđenim krajem prošle godine, kada je najavila smanjenje od dva miliona barela dnevno kako bi uravnotežila tržišta.