Događaje na burzi prošlog su tjedna obilježili odluka Europske središnje banke (ECB) o smanjenju kamatnih stopa za 25 baznih bodova te novi rekord tehnološkog burzovnog indeksa Nasdaq.
ECB obavio svoj posao, sve oči uprte u Fed
"Vijeće ECB-a odlučilo je smanjiti sve tri ključne kamatne stope ECB-a za 25 baznih bodova", objavili su u četvrtak iz Europske središnje banke (ECB). Kamatne stope na graničnu ponudu depozita, glavne operacije refinanciranja i graničnu ponudu kredita tako se smanjuju na tri, 3,15 i 3,40 posto. Nove stope stupaju na snagu 18. prosinca, a iduće zasjedanje Vijeća ECB-a najavljeno je za kraj siječnja.
Analitičari Bloomberg Adrije još su prije odluke analizirali situaciju i izrazili svoja očekivanja. Kazali su kako oporavak industrije u eurozoni još uvijek nije na vidiku, dok najavljena otpuštanja u automobilskoj, kemijskoj i metalurškoj industriji dodatno opterećuju ECB. Osim toga, politika novog američkog predsjednika trenutno je usmjerena na daljnji pritisak na gospodarstvo Europske unije (EU). Inflacija je gurnuta u drugi plan, pa bi sve osim smanjenja kamatne stope na tri posto bilo iznenađenje, procjenjuju analitičari.
"U 2025. godini očekujemo daljnje smanjenje kamatnih stopa ECB-a do razine od dva posto. Budući da je inflacija pod kontrolom i postupno gubi primat u odlučivanju ECB-a, očekujemo veći fokus na dinamiku tržišta rada i šire gospodarske prilike, osobito u industrijskom sektoru", nagađaju analitičari.
Sada se sva pažnja prebacuje preko Atlantika, gdje će američka središnja banka u srijedu donijeti odluku o kamatnim stopama. Fedu će se u četvrtak pridružiti brojne banke u gospodarski razvijenim zemljama, poput Japana, Norveške, Švedske i Ujedinjenog Kraljevstva.
Nasdaq na rekordu i optužba protiv Nvidije
Vrijednost tehnološkog indeksa Nasdaq porasla je u srijedu za gotovo dva posto i prvi put premašila granicu od 20 tisuća bodova. Usporedimo li trenutnu vrijednost s početkom godine, Nasdaq je ojačao za trećinu.
Optimizam s Wall Streeta prema tehnološkom sektoru i dionicama kompanija tzv. "veličanstvene sedmorke" te njihovi snovi o umjetnoj inteligenciji pokazali su se trajnim, izvijestio je Bloomberg.
Najistaknutija kompanija veličanstvene sedmorke Nvidia našla se pod povećalom kineskih vlasti koje je optužuju za kršenje antimonopolskih zakona. Optužba protiv Nvidije dolazi u trenutku zatezanja trgovinskih odnosa između SAD-a i Kine. Peking je optužio proizvođača čipova za kršenje antimonopolskih zakona pri preuzimanju izraelske tvrtke Mellanox Technologies, što je prije četiri godine odobreno pod uvjetom da Nvidia ne diskriminira kineske tvrtke. Dionice Nvidije pale su više od pet posto nakon objave optužbi.
Burzovni indeks S&P 500 izgubio je 0,4 posto u tjednom kretanju, no na godišnjoj razini bilježi rast od 27 posto. Od 1928. godine indeks S&P 500 je u prosincu u 74 posto slučajeva bilježio dobitke, pri čemu su povećanja u drugoj polovici prosinca bila u prosjeku značajnija, navodi RTV Slovenija.
Industrijski indeks Dow Jones imao je slabiji tjedan. Izgubio je 1,9 posto, ali na godišnjoj razini bilježi rast od 16,5 posto. Europski indeksi STOXX600 i DAX nisu zabilježili značajne promjene u tjednom trgovanju – STOXX600 izgubio je 0,1 posto, dok je DAX porastao za 0,3 posto. Bolji rezultat ostvario je japanski Nikkei, koji je u tjednu zabilježio rast od 1,2 posto.
Bitcoin ponovno iznad 100 tisuća dolara
Nakon pada početkom tjedna, najveća i najstarija kriptovaluta bitcoin vratila se iznad granice od 100 tisuća dolara po tokenu. Nakon dvoznamenkastih postotnih padova u posljednjim danima, trend se u srijedu preokrenuo u rast.
U petak se bitcoin kretao blago iznad 100 tisuća dolara (95,6 tisuća eura) po tokenu.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
95.595 EUR
+294,31 +0,31%
vrijednost na početku trgovanja
95.300,69
posljednja zaključna vrijednost
95.300,69
promjena od početka godine
151,717%
dnevni raspon
94.795,78 - 95.874,16
raspon u 52 nedjelje
35.459,52 - 98.304,06
Nedavni trendovi trgovanja ukazuju na "razduživanje u kriptoekosustavu", izjavio je Sean Farrell, voditelj strategije digitalne imovine u Fundstrat Global Advisorsu, za Bloomberg. Jedan od uzroka mogla bi biti povećana opreznost zbog odluke Feda o smanjenju kamatnih stopa.
Što se događalo na tržištu robe?
Zlato je prošlog tjedna zabilježilo rast od 1,9 posto, a porast je zabilježila i nafta. Cijena barela WTI nafte u petak je iznosila 70 dolara, dok je cijena barela sjevernomorske nafte Brent iznosila 73,4 dolara.
Tržište nafte kreće se prema značajnom višku sljedeće godine, zbog čega prošireni naftni kartel OPEC+ već neko vrijeme odgađa najavljeno povećanje proizvodnje. Terminski ugovori za sirovu naftu od sredine listopada kreću se u uskom rasponu, pod utjecajem raznih oprečnih faktora, uključujući napetosti na Bliskom istoku, izvijestio je Bloomberg.
"Kotacije krajnjih proizvoda će u budućnosti ovisiti o geopolitičkim prilikama i uključenosti članica OPEC-a u potencijalne sukobe", odgovorili su iz Petrola na pitanje o utjecaju situacije u regiji koja sadrži 40 posto svjetskih naftnih rezervi. U najvećoj slovenskoj tvrtki za prodaju energenata navode kako "će derivati zadržati trenutnu cjenovnu razinu do kraja godine", dok će "umjereni rast cijena uslijediti u prvom polugodištu iduće godine".
Kina obećava veću fiskalnu potrošnju iduće godine
Kina je prošlog tjedna najavila veće javno zaduživanje i potrošnju u 2025. godini, s naglaskom na povećanje potrošnje kako bi se ublažile slabosti gospodarstva. Pritom prijetnje carinskih politika novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa ugrožavaju izvozne planove.
Prema izvješću državne novinske agencije Xinhua, najviši dužnosnici predvođeni predsjednikom Xi Jinpingom, nakon dvodnevne konferencije o gospodarskim politikama u Pekingu, obećali su povećanje ciljanog proračunskog deficita u idućoj godini, izvijestio je Bloomberg.
Događaji na regionalnim burzama
Na kraju, osvrt na regiju – slovenski indeks SBITOP prošlog je tjedna zabilježio rast od 0,6 posto. Bolji rezultati ostvareni su na hrvatskom indeksu CRO10, koji je porastao za 2,4 posto, i makedonskom MBI-ju, koji je zabilježio rast od 3,3 posto. Beogradski indeks BELEX15 izgubio je 0,3 posto.
Godina 2024. bila je dinamična i puna izazova za tržišta kapitala. Blaž Bračič, član uprave NLB Sklada i član upravnog odbora Udruženja društava za upravljanje investicijskim fondovima, izjavio je za Bloomberg Adria TV: "Teško je očekivati ponavljanje rasta iz 2024. godine na burzama." Ipak, ne očekuje dramatične korekcije, ali naglašava da će budući razvoj događaja ovisiti o trima faktorima: kamatnim stopama, geopolitičkim zbivanjima i tehnološkim kompanijama.
Na što ćemo obratiti pažnju?
Ponedjeljak, 16. prosinca
- HCOB će objaviti PMI indekse za proizvodni i uslužni sektor za SAD, eurozonu i nekoliko europskih država.
- Njemački parlament glasovat će o povjerenju vladi Olafa Scholza.
Utorak, 17. prosinca
- U Njemačkoj će instituti Ifo i ZEW objaviti podatke o poslovnom raspoloženju.
- U SAD-u će biti objavljeni podaci o maloprodaji i industrijskoj proizvodnji.
- Slovenski državni zavod za statistiku objavit će podatke o zaposlenom stanovništvu za listopad.
Srijeda, 18. prosinca
- Američki Fed donijet će odluku o kamatnim stopama.
- Bit će objavljeni podaci o inflaciji u eurozoni i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Četvrtak, 19. prosinca
- O kamatnim stopama odlučivat će Japan, Ujedinjeno Kraljevstvo, Švedska, Tajvan, Norveška i Meksiko.
- Ruski predsjednik Vladimir Putin održat će svoju godišnju tiskovnu konferenciju.
- Nike će objaviti svoje poslovne rezultate.
Petak, 20. prosinca
- Odluku o kamatnim stopama donijet će ruska središnja banka.
- U Japanu će biti objavljeni podaci o inflaciji.
- U eurozoni će biti objavljeni podaci o povjerenju potrošača.
- Slovenski državni zavod za statistiku objavit će stavove potrošača, statistiku građevinskih dozvola za zgrade iz studenog, podatke o plaćama u pravnim osobama te indekse cijena industrijskih proizvoda kod proizvođača.