Nafta je krenula prema drugom tjednom porastu jer je optimizam oko veće kineske potražnje zasjenio slabije izglede u drugim velikim gospodarstvima.
West Texas Intermediate porastao je prema 81 američkom dolaru po barelu, stavljajući referentnu vrijednost SAD-a na kurs za porast od oko jedan posto ovaj tjedan. Kineska potrošnja raste nakon što je najveći uvoznik sirove nafte napustio stroga ograničenja zbog virusa, uz znakove povećane kupnje od strane rafinerija na fizičkom tržištu.
Ipak, slabost drugdje ograničila je rast. Predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde obećala je da će politika ostati stroga jer je inflacija još uvijek previsoka. U SAD-u, potpredsjednik Federalnih rezervi Lael Brainard rekao je u četvrtak da će stope morati ostati povišene neko vrijeme.
Sirova nafta je bila u velikom padu u prva tri tjedna nove godine jer su ulagači procijenili suprotstavljene sile na tržištu, kao i izglede za ruske tokove u 2023. jer su sankcije pooštrene zbog rata u Ukrajini. U tom kontekstu, postoje vrlo različita stajališta banaka o tome kamo ide sirova nafta, pri čemu Goldman Sachs Group Inc. tvrdi da bi Brent mogao premašiti 100 dolara po barelu, dok je JPMorgan Chase & Co. mnogo oprezniji.
"Cijene su porasle kako je optimizam u Kini nastavio vladati", rekao je Charu Chanana, tržišni strateg u Saxo Capital Markets Pte u Singapuru. "Izvješća da je broj slučajeva Covida u Kini dosegao vrhunac dodatno su potaknula optimizam da će se potražnja početi oporavljati na održiviji način."
Cijene:
-
WTI za isporuku u veljači, koja istječe u petak, porasla je 0,4 posto na 80,67 dolara po barelu u 13:04. u Singapuru.
-
Brent za namirenje u ožujku porastao je 0,1 posto na 86,22 dolara po barelu.
Aktivnosti trgovanja na tržištima sirove nafte ubrzavaju se nakon što je likvidnost smanjena prošle godine, pogoršavajući oscilacije cijena. Udjeli globalne referentne marke Brent porasli su na najveću razinu od ožujka kako su rasle količine terminskog trgovanja, a također je porastao otvoreni interes za američku referentnu vrijednost WTI.
U nadolazećim tjednima trgovci će tražiti bilo kakav utjecaj na ruske isporuke rafiniranih proizvoda uzrokovan ograničenjem cijena i zabranom uvoza Europske unije koja počinje 5. veljače. Ovi potezi slijede sličnu mjeru koju predvode SAD za isporuke sirove nafte uvedenu prošle godine. godina. Neke europske zemlje zalažu se za smanjenje gornje granice, ali Bidenova administracija se tome opire.