Nafta je krenula prema tjednom padu jer su rastuće zalihe u SAD-u i izgledi za daljnje pooštravanje od strane Federalnih rezervi zasjenili više znakova da se kineska potražnja poboljšava.
West Texas Intermediate pao je ispod 78 dolara po barelu u Aziji, pao je četvrti dan u najdužem nizu gubitaka ove godine. Referentna vrijednost sirove nafte u SAD-u pala je za više od dva posto ovog tjedna i niža je od početka godine. Ovotjedni podaci pokazali su još jedno povećanje zaliha u SAD-u, koje su narasle do najvišeg nivoa od 2021.
Trgovci uzimaju u obzir mogućnost daleko strože monetarne politike dok američka središnja banka nastoji smanjiti inflaciju. Dvoje kreatora politike Loretta Mester i James Bullard signalizirali su da bi mogli biti skloniji povratku oštrijih povećanja stopa. To pomaže dolaru, koji je čelni vjetar za većinu robe.
Nafta je imala problema ove godine unatoč ponovnom izlasku Kine iz Covid Zero i planu Rusije da smanji opskrbu u ožujku kao odgovor na sankcije uvedene zbog rata u Ukrajini. Organizacija zemalja izvoznica nafte i njezini saveznici jasno su dali do znanja da neće povećati proizvodnju kako bi neutralizirali potez Moskve.
"Čini se da je tržište fokusirano na slabosti koje vidimo u SAD-u", rekao je Daniel Hynes, viši robni strateg u Australia & New Zealand Banking Group Ltd. "Stvari bi se mogle promijeniti prilično brzo. Pretpostavljam da ćemo kasnije u prvom tromjesečju ili početkom drugog tromjesečja vidjeti koordinirano povećanje potražnje i iz Kine i iz SAD-a - tada će se tržišta uzbuditi."
Cijene:
-
WTI za isporuku u ožujku pao je 1,1 posto na 77,62 dolara po barelu na robnoj burzi u New Yorku u 5:02 ujutro u Londonu.
-
Brent za poravnanje u travnju bio je 1,1 posto niži na 84,25 dolara po barelu na burzi ICE Futures Europe.