Iza nas je iznimno dinamičan tjedan na burzi. Očito će se tako nastaviti i ovaj tjedan. Podsjetimo, u ponedjeljak je financijska tržišta pogodila tehnološka oluja uzrokovana uzletom kineskog startupa DeepSeek. "Padovi od ponedjeljka dogodili su se zbog DeepSeeka, open-source velikog jezičnog modela (LLM), koji je objavljen prije otprilike dva mjeseca," objašnjava analitičar Senzal Capitala Mihailo Đurđević. Prije nešto više od tjedan dana, DeepSeek je predstavio novi model koji po mnogim parametrima nadmašuje OpenAI.
Burzovna dinamika nastavit će se i ovaj tjedan. Razlog? Donald Trump je najavio carine na robu iz Meksika, Kanade i Kine. Trump također obećava carinske udare i na Europsku uniju. Dionice su prije otvaranja burze u crvenom, procjenjuju se i kriptovalute i sirovine, dok cijena nafte jača. Koliko će tečajevi pasti ovaj tjedan, pokazat će vrijeme. Hoće li uslijediti padovi poput onih prošlog ponedjeljka, kada je Nvidia izgubila oko 600 milijuna dolara tržišne kapitalizacije u samo jednom danu?
Pogled na prošli tjedan
Tehnološki indeks Nasdaq zaključio je prošli tjedan padom od 1,9 posto. Američki indeks S&P 500 smanjio se za 0,9 posto, dok je industrijski indeks Dow Jones ostvario rast od 0,7 posto tijekom tjedna. Europski burzovni indeksi su se bolje držali: paneuropski STOXX 600 porastao je za 1,6 posto, dok je njemački DAX zabilježio rast od 1,5 posto.
Analitičar Bloomberg Adrije Mihael Blažeković smatra da je američki tehnološki sektor već mjesecima precijenjen, "a za 2025. ostajemo neutralni prema cijelom sektoru". Današnji pad vidi kao dobar reset i otrježnjenje za tehnološki sektor: "Osim straha od novog igrača, razlog za drastičan pad Nasdaqa je i realizacija profita – u tehnološkom sektoru svi su već puno zaradili i sada ga djelomično napuštaju."
Blažeković ističe da je pad od ponedjeljka bio prilika za kupnju dionica određenih sektora, posebice onih povezanih s tehnologijom i umjetnom inteligencijom. "Nasdaq se djelomično oporavio, ali i dalje ostaje pitanje visoke valuacije i očekivanja rasta dobiti povezanih s umjetnom inteligencijom."
"Očekuje se da će rast dobiti američkih kompanija u 2025. biti u prosjeku 10-postotni, dok će europske kompanije ostvariti rast od samo četiri posto. Stoga ne čudi da su europske dionice po valuacijskim pokazateljima jeftinije od američkih", zaključuje Blažeković.
Što kineski AI može naučiti običnog ulagača?
Je li potres na financijskim tržištima uzrokovan dolaskom kineskog AI modela DeepSeek ugrozio potencijal američkih tehnoloških divova? Jesu li visoke valuacije dionica Nvidije pretjerane? Gdje su investicijske prilike za ulagače?
Dionice IT tvrtki i dalje su atraktivne za ulaganje, iako su njihove valuacije visoke. Još uvijek nismo u situaciji burzovnog balona kakav smo doživjeli početkom tisućljeća (tzv. dot-com balon), tvrdi Rok Vrčkovnik, upravitelj imovine u NLB Fondovima.
Velike oscilacije vrijednosti dionica tehnoloških kompanija su lekcija za ulagače, poručuju iz NLB Fondova.
Microsoft i Tesla razočarali, Meta s opreznim prognozama
U srijedu je započela sezona objava poslovnih rezultata Sedam veličanstvenih tehnoloških divova. O poslovnim rezultatima izvijestili su Tesla, Meta i Microsoft, a u petak im se pridružio Apple.
Tehnološki divovi Microsoft i Meta nisu oduševili ulagače svojim rezultatima. Obje tvrtke dale su oprezne prognoze. Microsoft je izvijestio o sporijem rastu od očekivanog u svom ključnom cloudu poslovanju Azure te dao prognoze koje također nisu ispunile tržišna očekivanja. Iako je Microsoft nadmašio očekivanja u kvartalnim prihodima, dionice su mu u produženom trgovanju pale za više od četiri posto.
Tesla je također objavila poslovne rezultate za posljednje tromjesečje. Ukupni prihodi porasli su za dva posto. U automobilskom odjelu prihodi su pali za osam posto. Dobit je u četvrtom tromjesečju, unatoč rastu prihoda od prodaje emisijskih kredita, pala za 71 posto na godišnjoj razini. EBITDA marža porasla je u posljednjem tromjesečju za 3,4 posto, dosegnuvši 19,1 posto. Prosječni troškovi po vozilu smanjili su se u posljednjem tromjesečju na otprilike 34.700 dolara, objavili su iz tvrtke.
Apple je u međuvremenu u prvom tromjesečju zabilježio rast ukupnih prihoda od četiri posto, no time nije ispunio očekivanja ulagača vezana uz prodaju iPhonea. Prodaja pametnih telefona u Kini pala je za 11,1 posto, prema poslovnom izvješću tvrtke. Ukupni prihodi u tom su razdoblju porasli na 124,3 milijarde dolara, pri čemu je značajan doprinos imalo povećanje prihoda od usluga. Analitičari su u prosjeku predviđali 124,1 milijardu dolara prihoda, navodi Bloomberg.
Iako je uprava tvrtke objavu popratila tvrdnjom da je riječ o "najboljem tromjesečju dosad", tržišta nisu impresionirana Appleovim planovima razvoja umjetne inteligencije (AI).
Svjetla točka tjedna bila je nizozemska kompanija ASML, koja je u posljednjem tromjesečju 2024. nadmašila prognoze, budući da je rast umjetne inteligencije potaknuo potražnju za njihovim strojevima za proizvodnju čipova. To bi moglo ublažiti zabrinutost koju je izazvao kineski startup DeepSeek.
DeepSeek nije zasjenio tehnološke divove
Pojava tvrtke DeepSeek početkom tjedna uzdrmala je tržišta, ali ulagači vjeruju da će taj kineski AI startup imati malo utjecaja na uspješnost kompanija iz grupe Sedam veličanstvenih, pokazuje najnovija anketa Bloomberg Markets Live Pulse.
Od 260 ispitanika, njih čak 88 posto smatra da će predstavljanje novog modela – koje je u ponedjeljak iz S&P 500 indeksa izbrisalo 784 milijarde dolara – imati malo ili nimalo utjecaja na dionice američkih tehnoloških divova u nadolazećim tjednima. Malotko je smanjio svoju izloženost indeksu S&P 500, kojim dominiraju velike tehnološke tvrtke. Umjesto toga, prema 59 posto sudionika ankete provedene između 28. i 30. siječnja, volatilnost tržišta dionica ove će godine više oblikovati politike predsjednika Donalda Trumpa.
ECB s petim rezom kamata, Fed oprezan
Uzbudljiv tjedan zabilježilo je i središnje bankarstvo. Američka središnja banka Fed na sjednici u srijedu nije promijenila kamatne stope. Nakon što je ciklus smanjenja kamatnih stopa tijekom 2024. bio neprekinut od rujna, uz ukupno smanjenje od 100 baznih bodova, sada je izgledan zastoj. Predsjednik Feda Jerome Powell poručio je da je gospodarstvo snažno i da "nastavlja stabilnim tempom" te da je u posljednjih nekoliko godina ostvarilo "značajan napredak" prema Fedovim ciljevima.
Europska središnja banka (ECB) dan nakon Fedove odluke još je jednom snizila ključne kamatne stope, peti put za redom, za 25 baznih bodova (depozitna stopa na 2,75 posto, glavne refinancijske operacije na 2,90 posto i granična kreditna stopa na 3,15 posto, s primjenom od 5. veljače). ECB je pod pritiskom smanjenja kamatnih stopa kako bi potaknuo stagnirajuće gospodarstvo, dok se inflacija približava ciljanoj stopi od dva posto.
"Odluka se temelji na ažuriranoj procjeni inflacijskih izgleda, dinamike temeljne inflacije i jačine prijenosa monetarne politike", poručili su iz ECB-a. Proces dezinflacije odvija se prema očekivanjima. Inflacija se i dalje razvija u skladu s projekcijama stručnjaka i trebala bi se ove godine vratiti na srednjoročni cilj od dva posto. "Većina pokazatelja sugerira da će se inflacija trajno stabilizirati oko ciljane razine", izjavila je predsjednica ECB-a Christine Lagarde.
SEC odobrio prvi kombinirani ETF za bitcoin i ether
Na kriptotržištu proteklog su tjedna u fokusu bile središnje banke i tehnološke kompanije. Američka Komisija za vrijednosne papire i burzu (SEC) prošlog je tjedna odobrila prvi kombinirani ETF za bitcoin i ether, izvijestio je Bloomberg.
Bitwise Bitcoin i Ethereum ETF, kojima upravlja Bitwise Asset Management, omogućit će ulagačima uravnoteženu izloženost obama digitalnim imovinama prema njihovoj tržišnoj kapitalizaciji. Struktura fonda bit će slična postojećim ETF-ovima koji izravno posjeduju bitcoin ili ether, dodaje Bloomberg.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
104.119,68 USD
-939,7 -0,89%
vrijednost na početku trgovanja
105.061,87
posljednja zaključna vrijednost
105.059,39
promjena od početka godine
11,2219%
dnevni raspon
103.912,26 - 105.356,70
raspon u 52 nedjelje
49.212,74 - 109.241,11
Vrijednost bitcoina, najveće i najstarije kriptovalute, početkom prošlog tjedna pala je ispod 100 tisuća dolara po tokenu, no krajem tjedna ponovno je ojačala. U petak, u trenutku pisanja ovog teksta, cijena je bila oko 104 tisuće dolara.
Što se događalo na tržištu nafte?
Cijene nafte prošlog su tjedna porasle jer tržišta procjenjuju moguće uvođenje carina na robu iz Meksika i Kanade od američkog predsjednika. Pitanje hoće li nafta biti izuzeta iz carina i dalje ostaje otvoreno.
Predsjednik Trump želi niže cijene nafte, što je jasno izrazio na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu, kada je od OPEC-a zatražio smanjenje cijena. Uz to, američke zalihe nafte porasle su za 2,86 milijuna barela, prema procjenama Američkog naftnog instituta, izvještava Bloomberg.
Cijena nafte prošlog je tjedna pala, pri čemu je barel sjevernomorske nafte Brent oslabio 1,8 posto (na 76,9 dolara), dok je cijena američke nafte WTI pala za 2,5 posto (na 72,7 dolara po barelu).
Što je obilježilo regiju?
Dionice hrvatske tvrtke Dalekovod u proteklom su mjesecu skočile za 25 posto. Dionice tvrtke, koja je većinski u vlasništvu Končara, tijekom siječnja 2025. porasle su s 3,54 eura na 4,50 eura.
Čini se da se val dekarbonizacije prelijeva i na Dalekovod. Tvrtka, koja je prije deset godina ulazila u predstečajnu nagodbu, danas je u znatno boljoj poziciji, barem sudeći prema očekivanjima ulagača. Prosječni dnevni promet dionicama Dalekovoda na Zagrebačkoj burzi iznosio je 31,5 tisuća eura u 2024. godini, dok je ove godine skočio na 189 tisuća eura.
Pobjednik tjednog burzovnog trgovanja bila je Ljubljanska burza. Na tjednoj razini slovenski burzovni indeks SBITOP porastao je za 2,6 posto, dok je hrvatski indeks CRO10 narastao za 0,9 posto. Slovenski SBITOP bilježi izvrsnu godinu, s rastom od čak 13,9 posto u siječnju.
"Regionalno tržište i dalje ostvaruje pozitivne stope rasta, posebno indeks SBITOP, koji nastavlja rasti na krilima dobrih rezultata vodećih kompanija poput Krke, Petrola, NLB-a i Luke Koper", kaže analitičar Blažeković.
O poslovnim rezultatima izvijestila je i novomeška farmaceutska kompanija Krka, koja je u 2024. ostvarila 1,91 milijardu eura prihoda, što je šest posto više nego prethodne godine, izjavio je predsjednik uprave Krke Jože Colarič, istaknuvši da je riječ o procjeni jer revizori još moraju obaviti svoj posao. "Približavamo se prodaji od dvije milijarde eura", rekao je Colarič. Čak 94 posto prodaje grupacija je ostvarila izvan Slovenije. Procijenjena neto dobit iznosila je 353,4 milijuna eura.
Što ćemo pratiti sljedeći tjedan?
Analitičar Blažeković dodaje da će naglasak ovog tjedna biti na poslovnim rezultatima za posljednje tromjesečje 2024. godine. "U fokusu će biti europske banke, gdje očekujemo nastavak dobrih rezultata zbog viših neto kamatnih marži. Općenito, europske dionice i dalje su privlačne isključivo na temelju valuacija, ali sentiment i geopolitički razlozi ne podržavaju veću izloženost portfelja", zaključuje.
Ponedjeljak, 3. veljače:
- Objavit će se podaci o proizvodnom PMI indeksu u Kini, eurozoni i SAD-u.
- Eurostat će objaviti podatke o siječanjskoj inflaciji.
Utorak, 4. veljače:
- U SAD-u će biti objavljeni podaci o novim radnim mjestima.
- Alphabet će izvijestiti o poslovnim rezultatima.
Srijeda, 5. veljače:
- Objavit će se podaci o indeksu uslužnih djelatnosti PMI u Kini, eurozoni i SAD-u.
- Rusija će objaviti podatke o nezaposlenosti i rastu plaća.
- Poslovne rezultate objavit će Novo Nordisk, Disney, Toyota i Cinkarna Celje.
Četvrtak, 6. veljače:
- Njemačka će objaviti podatke o tvorničkim narudžbama.
- Eurostat će objaviti podatke o maloprodaji.
- U SAD-u će biti objavljeni podaci o naknadama za nezaposlene.
- Bank of England donijet će odluku o kamatnim stopama.
- Amazon će izvijestiti o poslovnim rezultatima.
Petak, 7. veljače:
- Njemačka će objaviti podatke o vanjskotrgovinskoj bilanci.
- U SAD-u će biti objavljeno izvješće o zapošljavanju za siječanj.