Europski prirodni plin je spreman za najdulji niz tjednih gubitaka u gotovo tri godine, s blagom vremenskom prognozom za kraj ovog mjeseca, neutralizirajući zabrinutosti za opskrbu.
Fjučersi su fluktuirali između malih dobitaka i gubitaka rano u petak. U ovom tjednu su bili spremni za šesti uzastopni pad, najduži od veljače 2020.
Očekuje se da će hladna fronta, koja se kreće kroz Britansko otočje i dijelove kontinentalne Europe, popustiti do kraja mjeseca, a temperature na sjeverozapadu ponovno će porasti iznad normale, navodi prognostičar Maxar Technologies Inc. u izvješću.
To drži cijene pod kontrolom čak i dok su opskrbe iz Norveške ograničene zbog prekida. Izvoz iz Rusije preko Ukrajine također je pao u odnosu na raniji tjedan, a očekuje se da će u petak još pasti. Neki analitičari sugeriraju da bi to moglo biti zbog ograničene kupnje.
Cijene plina znatno su pale tijekom prošlog mjeseca zbog blage zime, ublažavajući povijesnu energetsku krizu koja je potaknula inflaciju. Razine skladištenja i dalje su znatno iznad sezonskih normi, čak i nakon nedavnog korištenja usred hladnoće, i regija nastavlja uvoziti ukapljeni prirodni plin.
Unatoč tome, trgovci još uvijek pomno prate ponudu i konkurenciju s Azijom za LNG. Pad vezan uz održavanje iz Norveške, najvećeg opskrbljivača u regiji, i prekidi rada LNG terminala drugdje naglašavaju skučenost tržišta.
Nizozemski predmjesečni fjučersi, europska referentna vrijednost plina, bili su 2,8 posto niži na 59 eura po megavat-satu do 8:29 ujutro u Amsterdamu.