Rast cijena energenata, u ovom slučaju nafte, nakon najnovijeg dogovora lidera Evropske unije (EU) o zabrani uvoza ruske nafte imaće uticaj na rast cijena ostale robe, rekao je predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić.
Nakon dogovora lidera EU u vezi sa ruskom naftom došlo je do rasta cijena, te barel nafte brent košta 123,3 dolara.
"To će proizvesti probleme i EU i nama. Poremećaji traju i cijene skaču iz dana u dan i cijena energenata uvijek ima uticaja na kretanje drugih cijena i prema tome sve to zajedno proizvodi negativne efekte", rekao je Trivić za agenciju Srna.
Ekonomista Đurđica Stojadinović smatra da će se rast cijena nafte odraziti i na Republiku Srpsku kao malu i uvozno orijentisanu ekonomiju.
Istakla je da se RS "dobro drži", navodeći da je u prva četiri mjeseca rast industrije 2,7 odsto, te da je ukupno spoljnotrgoivnsko poslovanje sa EU veće od 1,2 milijarde evra, sa dvocifrenim rastom vrijednosti uvoza i izvoza.
"Republika Srpska sa EU ostvaruje više od 60 odsto spoljnotrgovinskog poslovanja i kretanje toga u budućnosti zavisiće prvenstveno od toga kakve će refleksije na privredu te grupacije imati mjere koje EU preduzima prema Rusiji", rekla je Stojadinovićeva.
Podsjećamo, lideri država članica postigli su dogovor o zabrani uvoza ruske nafte koja se doprema brodovima, objavio je predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.
"Dogovor o zabrani uvoza ruske nafte u EU. To pokriva više od dvije trećina uvoza nafte iz Rusije, čime se reže veliki izvor finansiranja njene ratne mašinerije", napisao je noćas na Twitteru predsjednik Evropskog vijeća.