Rusija bi mogla da se bori da pronađe nova tržišta za svoju naftu kada počne evropska zabrana uvoza, što bi potencijalno gurnulo prosječnu proizvodnju ispod 10 miliona barela dnevno sljedeće godine, prognoze su Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Rusija je preusmjerila više od milion barela dnevno u Indiju, Kinu i Tursku od kada su mnogi njeni tradicionalni kupci odustali od kupovine nakon rata u Ukrajini, saopštila je agencija u utorak. Ipak, tokovi u te zemlje su se nedavno stabilizovali, što je podstaklo spekulacije da možda neće moći dalje da povećaju uvoz.
Ukoliko njihova kupovina ostane stabilna, ostatak svijeta bi morao da utrostruči ruski uvoz na oko 3,3 miliona barela dnevno do februara, navodi se u izvještaju IEA. "Mislimo da to nije izvodljivo", navodi se u izvještaju, predviđajući da bi Rusija mogla da izgubi blizu dva miliona barela dnevno do kraja marta, u poređenju s predratnim nivoima, i da će sljedeće godine pumpati u prosjeku samo 9,6 miliona barela dnevno.
Ruska proizvodnja od januara do oktobra u prosjeku je iznosila oko 10,7 miliona barela dnevno, prema proračunima Bloomberga na osnovu izvještaja medija i podataka CDU-TEK jedinice Ministarstva energetike.
Evropska unija je spremna da zabrani uvoz većine ruske sirove nafte 5. decembra i rafinisanih proizvoda od 5. februara. Taj potez neće samo stvoriti rizike za proizvodnju za Rusiju, već će i pogoršati glavobolju u snabdijevanju u regionu jer alternativni izvori goriva možda neće biti dovoljni da popune prazninu.
Blok će takođe zabraniti tankerima pod zastavom EU da isporučuju ruske terete i zabraniti pružanje pomorskih usluga, uključujući osiguranje, plovilima trećih strana uključenih u trgovinu. To bi moglo dodatno otežati preusmjeravanje tokova ruske sirove nafte iz Evrope.
Kupci i prodavci buradi su spremni da prošire svoju upotrebu "trgovine u sjenci, uključujući pretovar na otvorenom moru korišćenjem tamnih tankera", saopštila je IEA.
Na osnovu oktobarskih podataka, Kremlj će morati da pronađe nova tržišta za otprilike 1,5 miliona barela sirove nafte dnevno i milion barela naftnih derivata, prema IEA.