Vrijednost izvoza nafte iz Rusije je u junu ponovo porasla iznad 20 milijardi dolara uprkos manjem broju isporuka u inostranstvo zbog rasta cijena energije, navodi Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
To je bilo povećanje za 700 miliona dolara u odnosu na mjesec ranije, čak i kada je ruski dnevni izvoz sirove nafte i proizvoda pao za 250.000 barela na 7,4 miliona barela, što je najniže od avgusta, procijenila je IEA u mjesečnom izveštaju objavljenom u srijedu.
Referentni brent je u prosjeku iznosio više od 117 dolara po barelu prošlog mjeseca, pošto je svjetsko tržište nafte i dalje zategnuto. Visoke međunarodne cijene pomogle su da se djelimično nadoknadi popust na naftu ural, koji se povećao zbog priprema Evropske unije da postepeno ukine uvoz nafte iz Rusije kao odgovor na invaziju Ukrajine.
U junu je cijena urala porasla 10,7 odsto u odnosu na prethodni mjesec i iznosila je u prosjeku 87,25 dolara po barelu, prema ruskom ministarstvu finansija. Ipak, jača rublja značila je da ruski budžet, koji preko trećine čine nafta i gas, nije iskoristio sve pogodnosti od veće cijene sirove nafte. Rublja je u junu ojačala više od 15 odsto u odnosu na dolar uslijed velikih prihoda od izvoza i manjeg uvoza.
Kao rezultat toga, prihodi Kremlja od nafte i gasa pali su za skoro 18 odsto od maja na 717,9 milijardi rubalja (11,7 milijardi dolara) prošlog mjeseca, što je najniži nivo od avgusta, prema proračunima Bloomberga zasnovanim na podacima Ministarstva finansija.
U junu je pad ruskog izvoza predvodila sirova nafta, koja je pala na nešto iznad pet miliona barela dnevno, saopštila je IEA. Dnevni dotok u EU bio je ispod tri miliona barela, najniži od novembra.
Utovar u Kinu i Indiju pao je za po 175.000 barela dnevno u poređenju sa majom, ali veće količine na nepoznate lokacije čine ukupnu sliku izvoza u Aziju nejasnom, saopštila je IEA.