Odluku o privremenom ograničenju cijene peleta (480 KM + PDV po toni) donijet će, nakon Vlade Republike Srpske, i Vlada Federacije BiH 10. studenog. Cijena se jednako odnosi na sve klase kvalitete peleta. Proizvođači su prihvatili ovu prijelaznu mjeru unatoč, kako kažu, opskrbljenosti domaćeg tržišta.
Ekonomisti podržavaju interventne mjere vlada ukoliko domaći potrošači nisu opskrbljeni. Pored zabrane izvoza peleta postojale su i druge efikasne mjere po domaće tržište i proizvođače.
Na narednoj sjednici Vlade Federacije BiH bit će objavljena odluka o privremenom ograničenju cijene peleta u svim pakiranjima. Identična odluci Vlade Republike Srpske. Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac rekao je da odluka Vijeća ministara BiH o zabrani izvoza može biti korigirana ukoliko entitetske institucije to iniciraju.
Više na: Cijena peleta u BiH biće 560 KM po toni, tvrdi Višković, iz Vlade FBiH nema detalja
Takve inicijative nisu još uvijek vidjele svjetlo dana. Proizvođači peleta prihvatili su ograničenje cijene peleta kao prijelaznu mjeru. Naime, Košarac je poručio da će se, nakon utvrđivanja bilance stanja, ići s uvođenjem izvoznih kvota.
"Na način da se odredi točna količina peleta koja se može izvoziti, a da pri tome potrebe domaćeg tržišta ne budu ugrožene ni u jednom segmentu", rekao je Košarac.
Muharem Karamujić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, rekao je za naš medij da su vlade "napokon odlučile reagirati na cijene peleta kako bi zaštitile domaće potrošače."
"Moguće je da su se kupci snabdjeli nekim minimalnim količinama i očekuju intervenciju vlade", dodao je.
Proizvođači peleta tvrde da je domaće tržište opskrbljeno. Posljednjih dana nisu zaprimali nove narudžbe, a prethodne se isporučuju. Kažu da peleta imaju na stanju, da će uvijek biti dostupan za domaće tržište.
Neobično toplo vrijeme u listopadu i početkom studenog mogući su čimbenici u smanjenju narudžbi. Moguće je i da potrošači čekaju intervencije vlada na cijene kako bi kupili dodatne količine. Nije isključena ni opskrbljenost domaćeg tržišta.
Ugrožen kvalitet
Nelogičnost odluka vlada se očituje u jedinstvenom ograničenju cijene peleta bez obzira na njihov stupanj kvalitete. Na taj način tona peleta A1 klase vrijedi isto kao i tona A2 ili industrijskog peleta. U BiH ne postoji regulativa koja diktira, određuje ili kontrolira kvalitetu peleta koji se prodaje. Certifikate izdaju europske certifikacijske i inspekcijske kuće od kojih je u regiji najaktivnija BEA Institut za Bioenergiju iz Beča s predstavništvom u Banjoj Luci.
Pročitajte: Proizvođači peleta upozoravaju, bez izvoza gase postrojenja
Institut je inspekcijsko tijelo koje je ovlastilo Europsko vijeće za pelet. Samo A1 pelet se izvozi u zemlje članice Europske unije.
"Postoji opasnost da zbog ograničenja cijene dođe do pada kvalitete peleta na domaćem tržištu", rekao je za Bloomberg Adriju Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta BiH.
Također, postoje različiti načini proizvodnje peleta.
Pelet proizveden iz finalne obrade drveta mogu proizvoditi tvrtke koje imaju finalni proizvod (npr. elemente za namještaj) gdje visok stupanj finalizacije daje veliku količinu otpada. Taj otpad se koristi kao resurs za proizvodnju peleta te su samim tim manji ulazni troškovi.
Tvrtke koje se isključivo bave proizvodnjom peleta velike količine sirovine kupuju od drugih drvoprerađivača. Kako su nam priopćili, uz novu cijenu od 480 KM + PDV oni po toni peleta imaju od 50 do 100 KM gubitka.
Ivanović kaže da je oslobađanjem izvoza cijepanog drveta sirovina za pelet skočila 30 posto. Ukoliko se oslobodi izvoz peleta, to neće dovesti do eksplozija cijena, već bi smirio cijene, jer su trenutno niske cijene u izvozu.
"Industrija proizvodnje peleta ne može da funkcioniše ako nemamo paralelno i izvoz i domaće tržište, jer to se nekako smjenjuje sezonski", dodao je. Kaže da su cijene peleta tijekom ljeta bile veliki udarac za domaće potrošače te da je bilo neophodno osigurati ga po nižim cijenama za domaće tržište.
Mogućnost revidiranja
Stalna međunarodna tržišta peleta se gube. Tržišta poput Slovenije i Italije se nepovratno udaljavaju od bh. proizvođača peleta.
"Svjedoci smo da se u Sloveniji pojavljuju dobavljači iz Indije. U Italiji se pojavljuju dobavljači iz Portagala", rekao je Ivanović.
Pored zabrane izvoza postojali su i drugi modusi zaštite domaćeg tržišta. Preko kvota izvoza, garancije isporuke domaćem tržištu do državnog otkupljivanja interventnih zaliha peleta. Bile su moguće i subvencije i oblici energetskih vaučera za potrošače.
"Dokle god je ostvaren željeni cilj opskrbe i zaštite domaćeg stanovništva, ovu, kao i sve industrije treba što bolje stimulirati i osposobiti kako bi bile konkurentne na međunarodnom tržištu", rekao je Karamujić.
Ministrica trgovine i turizma Republike Srpske Suzana Gašić rekla je nakon razgovora s predstavnicima tvrtki koje proizvode pelet da su proizvođači apelirali na nadležna ministarstva i Vladu Republike Srpske da upute Vijeću ministara inicijativu za stavljanje van snage odluke o zabrani izvoza peleta.
"Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske apelira na sve korisnike peleta, koji do sada nisu nabavili potrebne količine ovog energenta, da u narednom periodu nabave dodatne količine kako bi nadležni organi izvršili potrebne analize u sukladno navedenim pokazateljima i poduzeli mjere za predstojeće razdoblje", poručila je.