Europski ministri izveli su ono što je jedan diplomat nazvao čudom u srpnju, kada im je trebalo samo šest dana da pristanu na smanjenje potražnje za plinom. Otada se rokovi bloka povlače i sada se čini malo vjerojatnim da će nove ključne mjere biti na snazi za zimu.
Ministri su postavili još jedan novi rok kada su se sastali u utorak, a sada imaju za cilj postići dogovor o posljednjoj seriji prijedloga za obuzdavanje cijena energije 24. studenog, duboko u sezoni grijanja. Ali čak i ako to uspiju, ključne mjere poput novog tržišnog mjerila neće stupiti na snagu do proljeća. Planovi za ograničenje cijena ostaju zapetljani u tehničkim detaljima i političkim prepirkama.
Tržište donositeljima politika daje oduška: u Europi je trenutačno zasićenost plinom jer su se napori da se brodovima dopremi LNG poklopili s neuobičajeno toplim vremenom. Ali kako se rizik od potpune energetske krize smanjuje, tako se smanjuje i poticaj za djelovanje.
"Komisija bi trebala isporučiti preostale dijelove slagalice", rekao je Jozef Sikela, ministar industrije Češke Republike, koja predsjeda EU. "Igra nije gotova i zato što igra nije gotova, moramo imati hitne mjere bez obzira na to gdje se trenutno nalazimo."
Još u srpnju, dok je Moskva smanjivala opskrbu plinom i potaknula preispitivanje europske energetske politike, blok je dogovorio dobrovoljni cilj od 15 posto za smanjenje potražnje, s opcijom da to postane obvezno ako bude potrebno. EU je od tada dopustila vladama da ograniče profite i prihode energetskih tvrtki i usmjere prihode potrošačima.
To su bile jednostavne mjere. One složenije, s najvećim potencijalnim utjecajem, još uvijek su zapele u diplomatskim raspravama, jer države članice optužuju Komisiju za odugovlačenje.
Ključno pitanje sada je može li blok postaviti gornju granicu cijena plina. Jedna od ideja koja dobiva na snazi je dinamički koridor cijena na ključnom nizozemskom objektu za prijenos vlasništva i drugim čvorištima. Povjerenik za energetiku Kadri Simson signalizirao je da bi moglo biti moguće iznijeti prijedlog o ovoj mjeri prije sastanka 24. studenog. To bi bio samo početak nekoliko tjedana procesa.
"Komisija će brzo raditi na detaljima", rekla je na tiskovnoj konferenciji u utorak.
Druga gornja granica u kombinaciji je ograničavanje cijene plina koji se koristi u proizvodnji električne energije, što podržava glasna skupina država članica. Ali Komisija je uoči sastanka u utorak objavila dokument u kojem se ističu brojni izazovi koje bi plan predstavljao, poput toga kako zaustaviti poticanje potražnje za plinom i strujom koja teče u zemlje izvan EU.
Još jedan izazov je to što neki diplomati misle da nije moguće uvesti obje vrste ograničenja cijena u isto vrijeme. Na nekoliko sastanaka EU čak je i definicija gornje granice cijena namjerno ostavljena nejasna, a neke se zemlje još uvijek ne mogu složiti u vezi s tim što bi to trebalo značiti.
"Postoji oko 15 država članica koje su se prije nekog vremena zajedno zalagale za jače uplitanje u tržište, iako njih 15 ima različite ideje kada gledaju kako to točno učiniti", rekao je nizozemski ministar energetike Rob Jetten. "Moramo izbjegavati ishitrene odluke."
-- Uz pomoć Katharine Rosskopf i Anie Nussbaum.