Srednjoročno je Europska unija najveći gubitnik sankcija Rusiji i bit će potrebno neko vrijeme da se tome prilagodi, rekao je u petak energetski analitičar Ivan Brodić za Bloomberg Adria TV.
"Bit će potrebno neko vrijeme da se EU infrastrukturno prilagodi za dobavu energenata iz drugih izvora", izjavio je i dodao da će potrajati dok se ne izgrade novi LNG terminali, naprave nove dobavne rute za naftu i ugljen, za što će biti potrebna i velika financijska sredstva.
S obzirom na situaciju, zelena tranzicija, odnosno Europski zeleni plan je prolongiran. Nastavi li se rat u Ukrajini, za očekivati je da će se nastaviti i donošenje sankcija na energente iz Rusije.
Koliko će zelena tranzicija biti prolongirana ovisit će o političkim odnosima i razvoju zelene energije. No neka rješenja, poput vjerojatnog produljenja dozvola za rad nuklearnim elektranama u Njemačkoj, i nisu kontradiktorna ciljevima EU s obzirom na to da svojim radom ne ostavljaju ugljični otisak i ne utječu negativno na okoliš. Nuklearna energija dosta je dobro tranzicijsko gorivo, rekao je Brodić.
Podsjetimo, tri posljednja nuklearna reaktora u Njemačkoj trebala su biti zatvorena do kraja ove godine, ali slabija opskrba ruskim energentima dovela je do promjene tog plana.
U razgovoru s Ivanom Vrdoljakom Brodić je napomenuo i da poduzetnici ne bi smjeli podnijeti cjelokupan teret energetske krize, no da politika često ide u tom smjeru jer se računa na glasove koji većinom dolaze iz kućanstava.
Kako se Hrvatska nosi sa situacijom i što se može očekivati, pogledajte u videu.