Europa je uspjela popuniti prazninu, koju su ostavili manji ruski tokovi plina, isporukama iz SAD-a, ali te isporuke neće moći popuniti rupe od manjka ruskog plina.
Dok američki plin sada čini 40 posto europskog uvoza ukapljenog prirodnog plina, on će sljedećeg ljeta nadoknaditi samo djelić deficita iz Rusije, kaže BloombergNEF. To znači da će sljedeće godine biti teže obnoviti zalihe kada se suočimo s duljim razdobljem bez ruskog plina.
Osiguranje isporuka koje nisu potrebne glavnom kupcu u Aziji bilo je ključno za Europu jer zamjenjuje cjevovodne opskrbe za superohlađeno gorivo. Kako bi zadovoljio potražnju u budućnosti, mora ostati privlačno tržište za prodavače i povući oko 70 posto globalnih spot opskrba, prvenstveno iz SAD-a, budući da će rast proizvodnje LNG-a ostati ograničen u sljedećih nekoliko godina.
Budući da je do smanjenja opskrbe iz Rusije, nekoć najvećeg opskrbljivača plinom u Europi, došlo tek krajem ljetne kampanje skladištenja, nedostatak protoka bit će još očigledniji sljedeće godine.
"Ponuda u SAD-u posebno je osjetljiva na cijene i teći će na premium tržište, na kojem će Europa ostati osim ako se azijska potražnja ne poveća", rekao je analitičar BNEF-a Arun Toora. "Međutim, povećanje u odnosu na prethodnu godinu nije dovoljno da nadoknadi potpuno smanjenje opskrbe ruskim cjevovodom s manje od polovice ovih količina pokrivenih povećanjem LNG-a."
Uvoz LNG-a u sjeverozapadnu Europu i Italiju između travnja i rujna vjerojatno će porasti za 9 milijardi kubičnih metara u odnosu na godinu ranije, prema BNEF-u. Ali obustavom opskrbe ključnim plinovodom Sjeverni tok i stalnim rizikom potpunog zatvaranja preko Ukrajine, manjak iz Rusije mogao bi dosegnuti 20 milijardi kubičnih metara.
Jedan problem je što postoji ograničenje zaliha u SAD-u. Ispad na projektu Freeport u Teksasu znači da će američki izvoz LNG-a ove godine porasti za 12 posto, što je manje od očekivanog, te porasti istom stopom 2023, prema Bloomberg Intelligenceu.
Drugi problem je neizvjesnost u vezi s tim kamo će taj LNG ići. Velike energetske tvrtke i trgovci osigurali su većinu izvoza iz SAD-a i također su u velikoj mjeri zaključili i buduću američku opskrbu te ih mogu poslati tamo gdje su cijene najviše. To znači da bi više moglo krenuti u Kinu ako ublažavanje Covid ograničenja tamo poveća potražnju, a ne u Europu.
Američko tržište
Europska kupovina pomaže SAD-u da održi izvoz plina blizu maksimalnih razina i ograniči sve veći trgovinski deficit. Ali snažna globalna potražnja također uzrokuje povijesno visoke cijene u Americi, povećavajući račune za energiju kućanstava i potičući inflaciju.
A u Novoj Engleskoj postoji rizik od nestašice plina zbog velikog izvoza iz SAD-a, objavila je Federalna regulatorna komisija za energiju.
Amerika sada šalje oko 60 posto svoje opskrbe u Europu, dvostruko više od prošlogodišnjeg udjela, rekao je Xi Nan, analitičar norveškog konzultanta Rystad Energy. Američki državni tajnik Antony Blinken rekao je da Sjedinjene Američke Države rade na daljnjem jačanju te trgovine nakon što su ove godine postale glavni dobavljač LNG-a za Europsku uniju i UK.
Izvoz LNG-a iz SAD-a u stalnom je porastu od početka 2016. i uglavnom je išao u Južnu Ameriku i Aziju. To se promijenilo krajem prošle godine, kada su skokovite cijene u Europi potaknule trgovce da preusmjere teret, ponekad usred putovanja, dok se regija odvikavala od ruskog plina s kojim je bila vezana desetljećima.
Ipak, količina dodatnog LNG-a, koja bi mogla nadoknaditi izgubljene ruske tokove u Europu, mogla bi pasti na 35 posto sljedećeg ljeta sa 42 posto ove zime, kaže BNEF. Ipak, zalihe, uglavnom iz SAD-a, trebale bi se povećati sa sljedećim valom projekata koji počinju krajem 2024. Europa također treba proširiti kapacitet za uvoz LNG-a i ublažiti uska grla u infrastrukturi.
"SAD će morati proširiti svoje izvozne kapacitete LNG-a, a EU će morati proširiti svoje uvozne kapacitete tijekom sljedećih nekoliko godina", navodi Rystad Energy u studiji.
-- Uz pomoć Bena Hollanda, Thomasa Gualtierija i Elene Mazneve.