Cijene prirodnog plina pale su zbog očekivanja da će Europska unija donijeti dodatne mjere za suzbijanje nestabilnosti na tržištu u pokušaju da obuzda energetsku krizu.
Fjučersi plina su pali za čak sedam posto na najniži nivo u posljednja tri mjeseca. Europska komisija planira da predloži privremeni mehanizam za sprečavanje ekstremnih skokova cijena u trgovini derivatima kroz dinamičko ograničenje za transakcije u okviru Holandskog mehanizma za prijenos vlasništva, navodi se u nacrtu dokumenta u koji je Bloomberg News imao uvid.
Tržište je bilo osjetljivo na intervencije EU da obuzda posljedice krize koja je podstaknuta inflacijom dovela ekonomije na ivicu recesije. Izvršni ogranak bloka trebalo bi u utorak da predloži paket za ublažavanje uticaja naglih smanjenja snabdijevanja iz Rusije na kompanije i potrošače. O tom planu će razgovarati lideri EU na samitu od 20. do 21. oktobra u Briselu.
Europska skladišta plina su popunjena oko 92 posto, što je iznad petogodišnjeg prosjeka za ovo doba godine, a čemu doprinose blago vrijeme i visoki nivoi uvoza tečnog prirodnog plina. Ali neuspjeh da se smanje potrošnja i hladnije vrijeme od uobičajenog mogli bi brzo da iscrpe skladišta i da otežaju njihovo dopunjavanje sljedeće godine, posebno bez uobičajenih količina ruskog plina.
Holandski plin, europski standard, bio je 5,7 posto niži na 133,89 eura po megavat-satu, što je najniži nivo u toku dana od 29. juna.
Ipak, eskalirajući rat u Ukrajini i dalje nosi rizik od prekida u snabdijevanju plinom koji prolazi kroz zemlju. Centralni Kijev je pogođen eksplozijama u ponedjeljak rano ujutru, nakon što je Rusija upotrijebila bespilotne letjelice kamikaze, rekao je šef kabineta ukrajinskog predsjednika Andriy Yermak. Za sada tranzitni tokovi plina ostaju stabilni, ali sa smanjenim nivoom u posljednjih nekoliko mjeseci.