Cijena prirodnog gasa u Evropi na holandskoj TTF berzi je u porastu, jer je nervoza zbog kratkotrajne pobune u Rusiji dodatno pojačala strahove u vezi sa snabdijevanjem na ionako nestabilnom tržištu.
Fjučersi su u ponedjeljak porasli za čak 13 odsto. Cijena gasa je skočila za više od 30 odsto ovog mjeseca zbog produženih prekida proizvodnje u Norveškoj koji se suprotstavljaju sporoj potražnji. Oscilacije cijena su porasle u junu, a dramatična pobuna u Rusiji tokom vikenda će vjerovatno samo dodatno uznemiriti tržišta.
"Ruski geopolitički rizik sada je znatno veći nego prije vikenda", rekao je Tom Marzec-Manser, šef analitike gasa u ICIS-u u Londonu. "Neizvjesnost u vezi s tim šta bi se moglo desiti u narednim nedjeljama u samoj Rusiji, a ne u Ukrajini, povećava rizik za gas."
Dok je Evropa znatno smanjila svoju zavisnost od ruskog gasa iz gasovoda, Moskva je i dalje glavni snabdjevač tečnim prirodnim gasom. Kontinent takođe dobija veliku količinu LNG-ja iz drugih zemalja poput SAD-a, a sveukupno gorivo je bilo ključno u obezbjeđivanju snabdijevanja tokom energetske krize.
Drugi faktori takođe doprinose pritiscima tržišta. Snabdijevanje iz Norveške i dalje je ograničeno, jer je na mnogim objektima počelo održavanje. Sezonski radovi se nastavljaju na velikim projektima, uključujući fabriku za preradu Nyhamna i polje Troll.
U Rusiji je bilo znakova da se situacija smiruje. Vlasti u Moskvi ukinule su takozvani režim protiv terorizma koji je uveden u subotu kada je počela pobuna grupe Wagner. Moskovska berza radi normalno. Nafta u Londonu je bila relativno stabilna s povećanjem od 0,7 odsto, dok je pšenica u Chicagu porasla za 1,7 odsto. Fjučersi američkih i evropskih akcija su porasli.
"Sve u svemu, baš kao i druga roba fokusirana na Rusiju, uticaj je zasad ograničen", rekao je Ole Sloth Hansen, šef robne strategije u Saxo Bank A/S.
Vašu pretplatu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Vaša pretplata je uspjela.
Holandski gas za prvi mjesec, evropski standard, bio je za 13 odsto viši na 36,80 evra po megavat-satu u 9:25 ujutru u Amsterdamu. Ekvivalentni ugovor u Velikoj Britaniji je takođe porastao za 13 odsto.
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Narodne (štedne) obveznice Republike Srpske od ponedjeljka, 31. marta, je moguće kupiti na šalterima Pošta Srpske ili kod ovlaštenih berzanskih posrednika - brokera
Donald Trump - ime je u koje se mogu sažeti događaji na burzi od 20. siječnja do danas. Nepredvidivi potezi predsjednika SAD-a uzrokuju volatilnost na tržištima.
Narodne obveznice, odnosno dužničke hartije od vrijednosti Republike Srpske pojedinačne vrijednosti manje nego što je uobičajeno - time i pristupačnije stanovništvu, biće uskoro u prodaji.
Na videokonferenciji održanoj u četvrtak, očekivalo se da će kartel proizvođača nafte predvođena Saudijskom Arabijom i Rusijom jednostavno podsjetiti članice koje krše pravila da poštuju proizvodne kvote te odobriti postojeći plan postupnog povećanja proizvodnje.
Pale su cijene bakra, aluminijuma i cinka, dok su i cijene drugih metala u riziku da se obruše zbog novih, opštih carina američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Veliko je pitanje hoće li carine ostvariti predsjednikove neuobičajene ambicije, ali je neizostavna činjenica da će o tome ovisiti kako ocjena uspjeha njegova mandata tako i gospodarska sudbina američkih potrošača i investitora.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.