Cijena prirodnog gasa na holandskoj TTF berzi nastavlja da pada i u četvrtak ujutru iznosi 91 evro po megavat-satu, nakon što je u ponedeljak završila dan na 108,5 evra po megavat-satu.
Na pad cijene gasa utiče relativno blago vrijeme koje smanjuje potražnju za gasom, ali i pojačan vjetar koji se u velikoj mjeri koristi u Evropi za proizvodnju energije.
Pored toga, evropska skladišta gasa su i dalje dobro snabdjevana i njihova popunjenost trenutno iznosi oko 83 odsto, što je više od prosjeka za ovo doba godine.
Evropa je dobro snabdjevena i tečnim prirodnim gasom (LNG) koji većinom iz Amerike. Za ovaj period godine karakteristično je i da se industrijska potrošnja smanjuje zbog praznika, što takođe utiče na smanjenje potražnje za gasom.
Stiče se utisak da se nakon turbulentne godine, koja je donijela porast cijena struje, gasa i nafte, sada cijene energenata stabilizuju. One su bile glavni krivac za rast inflacije na globalnom nivou, na koju centralne banke i dalje odgovaraju podizanjem kamatnih stopa. Tržište je u strahu da bi ova politika početkom godine mogla da odvede svjetsku ekonomiju u recesiju.
Na pad cijene utiče i ograničenje cijene gasa na TTF berzi, koje su nametnule zemlje članice Evropske unije i koje iznosi 180 evra po megavat-satu. Međutim, pojedini energetski stručnjaci strahuju da bi ovo ograničenje cijene moglo da otjera prodavce gasa na druga tržišta, na primer azijsko koje se polako otvara. Ukoliko cijene gasa porastu u Aziji, to bi moglo da smanji ponudu gasa na evropskom tržištu.
Izvršni ogranak EU rekao je da se novi alat za određivanje cijena neće aktivirati ako su cijene na sličan način visoke na drugim tržištima. "Mehanizam je dovoljno fleksibilan da osigura da evropsko tržište ostane privlačno za trgovce", rekao je češki ministar industrije Jozef Sikela za Bloomberg TV.