Cijena nafte na svjetskom tržištu raste, čime je djelimično nadoknadila gubitike nakon prošlosedmičnog pada, jer strahovi od ekonomskog globalnog usporavanja i dalje utiču na izglede za potražnju.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) trgovani su iznad 86 dolara po barelu nakon što su u petak pali za skoro četiri posto. U govoru u nedjelju na otvaranju 20. kongresa Komunističke partije, kineski predsednik Xi Jinping je nagovijestio da nema promjene u pravcu kineske stroge politike "Covid-Zero".
"Uzlazni zamah možda neće potrajati jer nema jasnog razloga", rekla je Vandana Hari, osnivačica Vanda Insights. "To bi mogao biti lov na povoljnu cijenu nakon brzog pada pred kraj sesije u petak."
Ekonomsko usporavanje u Kini doprinijelo je nizu medvjeđih faktora za naftu, uključujući agresivnu monetarnu politiku centralnih banaka da pokuša ukrotiti inflaciju i jači američki dolar. To je zasjenilo smanjenje proizvodnje nafte iz alijanse OPEC+, koje stupa na snagu od novembra.
Međunarodna agencija za energetiku je prošle sedmice upozorila da bi ograničenja proizvodnje mogla dovesti globalnu ekonomiju u recesiju, dok su Sjedinjene Američke Države kritikovale smanjenje. Savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekao je da opcije za preispitivanje američko-saudijskih odnosa uključuju "promjene pristupa sigurnosnoj pomoći". On je u nedjelju govorio na CNN-u.
Bidenova administracija je ranije tražila više nafte od proizvođača dok se bori protiv inflacije izazvane energijom. U međuvremenu, predsjednik Banke Federalnih rezervi Sent Luisa James Bullard ostavio je otvorenu mogućnost da centralna banka može povećati kamatne stope za 75 baznih poena na oba svoja naredna dva sastanka.
Cijene:
- WTI za isporuku u novembru porastao je za 0,9 posto na 86,41 dolara po barelu u 7.31 ujutru u Londonu. Fjučersi su pali za skoro osam posto prošle sedmice.
- Brent za decembarsko poravnanje ojačao je jedan posto na 92,55 dolara za barel.
Tržišta dizela pokazuju znake haosa, a nestašice u Evropi i Americi doprinose smanjenju ponude. Štrajkovi radnika zbog plata u francuskim rafinerijama nafte smanjili su snabdijevanje u regionu, dok SAD bilježi najniže nivoe sezonskih zaliha u istoriji. Znaci prekida štrajka mogu ublažiti zabrinutost zbog daljnje zategnutosti tržišta.