Proizvođači mlijeka u Bosni i Hercegovini od ranije najavljuju porast cijena, a samo tržište mlijeka doživjelo je ozbiljne promjene u posljednjih godinu dana – povećanje cijena ulaznih sirovina te kontinuiran pad količina pribavljenog mlijeka.
Cijena mlijeka skočila je u maloprodaji, ali otkupna cijena u Adrija regiji ne prati ovo poskupljenje. Tako je u septembru Vlada Srbije ograničila izvoz mlijeka kako bi odgovorila na trenutnu nestašicu u zemlji, dok je u BiH ove godine mlijeko poskupjelo za 30 posto.
Pročitajte više: Dobavljači najavljuju manje isporuke i više cijene mlijeka
U Srbiji poskupjelo mlijeko, Vlada zabranila izvoz
Saša Kapović, predsjednik udruženja "Blago Romanije", kazao je kako ovo udruženje traži veću otkupnu cijenu mlijeka da bi proizvodnja opstala, dok izlaz iz sadašnje situacije vidi u izgradnji mljekare na području grada Istočno Sarajevo.
"Ako vam kažem da naš proizvedeni litar mlijeka u zavisnosti od klase košta 70-82 feninga, a da u prodavnici košta 2,5 KM ili nešto više, jasno je da neko drugi 'kupi kajmak' od našeg rada u ovoj proizvodnji", rekao je Kapović za Srnu.
Kako je kazao, mljekarima se ne isplati proizvodnja mlijeka uoliko njihova cijena po litru ne iznosi od 95 feninga do jedne KM, odnosno da otkupna cijena bude bar polovina prodajne.
Više na: Pad proizvodnje i poskupljenje sirovina generator rasta cijena mlijeka
U posljednjih osam mjeseci cijena stočne hrane enormno je porasla, kao i svi bitni elementi za ovu proizvodnju, a već samu tešku situaciju otežale su i nepovoljne vremenske prilike za proizvodnju hrane za muzna grla na vlastitim parcelama, objasnio je Kapović, dodavši kako sve zajedno ukazuje na to da predstojeća zima za mljekare znači ulazak u krizni period na koji su odavno ukazivali nadležnima.
Kapović je naglasio da je ovo Udruženje u situaciji da dogovara otkupne cijene mlijeka svakog mjeseca unaprijed, u zavisnosti od skoka cijena hrane.
On kaže da su sa sarajevskom mljekarom "Milkos", nakon što je napravljen presjek na 15 dana, za drugu polovinu septembra dogovorili povećanje otkupne cijene za šest feninga po litru, jer je njihova cijena bila nešto niža od bilećke mljekare "Pađeni", s kojom je za oktobar dogovoreno povećanje po četiri feninga za veće proizvođače, a za manje po pet feniga po litru preuzetog mlijeka.
Kako je najavio, predstavnici Udruženja i na kraju oktobra dogovarat će otkupnu cijenu s mljekarama za naredni mjesec.