Cijena nafte na svjetskom tržištu se stabilizovala i u blagom je usponu u odnosu na kraj prošle sedmice, a uoči odluke Federalnih rezervi (Fed) u srijedu, za koju se očekuje da će doći do daljnjeg monetarnog zaoštravanja.
Očekuje se da će Fed i druge centralne banke od Evrope do Azije ove sedmice povećati kamatne stope u nastojanju da ukrote neumornu inflaciju. Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) trenutno iznose oko 86 dolara po barelu.
Sirova nafta je izgubila oko trećine svoje vrijednosti od početka juna, brišući sve dobitke ostvarene nakon početka rata u Ukrajini, pošto je zabrinutost zbog globalnog usporavanja opterećivala potražnju. Likvidnost se također smanjila, što je dovelo do promjenljivih cijena, dok je jači dolar doprinio tome da kupci s drugih tržišta ne kupuju ovu robu.
Nekoliko američkih kompanija upozorilo je na makro izazove koji se šire kroz globalnu ekonomiju. Proizvođač automobila Ford Motor rekao je da inflacija gura troškove za milijardu dolara više od očekivanih u tekućem kvartalu, dok je gigant za isporuku paketa FedEx ukazao na slabije poslovanje u Aziji i Evropi.
"Dok brige oko recesije i dalje utiču na raspoloženje tržišta, zabrinutost za globalnu potražnju nafte će vjerovatno nastaviti da se razvija veoma postepeno", rekla je Vandana Hari, osnivač Vanda Insights u Singapuru.
Cijene:
- WTI za oktobarsku isporuku, koji ističe u utorak, bio je stabilan na 85,76 dolara po barelu na berzi u Njujorku. Aktivniji novembarski ugovor je malo promijenjen na 85,38 dolara u 12.18 u Singapuru.
- Brent za novembarsko poravnanje porastao je 0,2 posto na 92,16 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe.
Potencijal za povećanje ponude je dodatno opteretio izglede. Sjedinjene Američke Države su saopštile da će ponuditi dodatnih 10 miliona barela nafte u novembru iz svojih strateških rezervi, a uoči stupanja na snagu zabrane uvoza ruske nafte preko mora, koju je uvela Evropska unija. Ponude za naftu bit će dodijeljene najkasnije do 7. oktobra.
Investitori također razmatraju izglede za veće tokove iranske sirove nafte ukoliko dugotrajni pregovori o oživljavanju nuklearnog sporazuma dođu do zaključka. Diskusije o oživljavanju sporazuma na marginama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u New Yorku su "mogućnost", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani na konferenciji za novinare.
Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) su označili ubrzanje planova za povećanje kapaciteta za proizvodnju nafte, kažu izvori upoznati o ovoj temi. Abu Dhabi National Oil, koji pumpa skoro svu naftu UAE, želi da bude u mogućnosti da proizvodi pet miliona barela dnevno do 2025.