Nafta se stabilizovala nakon što je dostigla sedmonedjeljni maksimum jer je trajno optimističko raspoloženje na širim tržištima nadmašilo znakove daljeg rasta zaliha.
Brentom se trgovalo iznad 85 dolara po barelu nakon što je zabilježena najviša cijena zatvaranja od 30. aprila, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio blizu 82 dolara. S&P 500 je porastao na novi rekord u utorak, a optimizam se preliva i na druge rizične aktive jer trgovci očekuju smanjenje kamatnih stopa u SAD-u.
Američki institut za naftu (API) je u međuvremenu saopćio da su američke zalihe sirove nafte prošle sedmice porasle za 2,3 miliona barela, prema izvorima upoznatim s podacima. Ako se potvrdi zvaničnim putem, to bi bio treći uzastopni rast. Zalihe u Cushingu, Oklahoma, takođe su porasle, prema API-ju.
Nafta se oporavila od gubitka na početku mjeseca, kada je OPEC+ najavio da će vratiti barele na tržište, uz pojašnjenje da je taj plan uslovan. Na azijskoj strani, rafinerije obnavljaju dio kapaciteta uprkos slabim maržama, čime se povećava potrošnja sirove nafte.
"Trebalo bi da vidimo znakove zatezanja na fizičkom tržištu" s deficitom koji se očekuje u sljedećem kvartalu, rekao je Warren Patterson, šef strategije za robu u ING Groep NV. "Međutim, koliko će zatezanje biti snažno zavisi od potražnje. Slabe rafinerijske marže ostaju zabrinjavajuće."
Ipak, s porastom cijena nafte u posljednje dvije sedmice, sada postoje znakovi da su fjučersi blizu prekomjerno kupljenih nivoa. Relativni indeks snage Brenta na devetodnevnoj bazi premašio je 70, što ukazuje na mogućnost povlačenja.
Očekuje se da će obim cjelodnevnog trgovanja na fjučersima nafte biti manji u srijedu zbog praznika u SAD-u.
Cijene:
-
Brent za isporuku u avgustu malo se promijenio na 85,36 dolara po barelu u 11:23 u Singapuru.
-
WTI za julsku isporuku se stabilizovao na 81,54 dolara po barelu.