Cijena nafte na svjetskom tržištu je na putu da zabilježi drugi sedmični gubitak zbog znakova poboljšanja snabdijevanja i pogoršanja ekonomske situacije u Kini, najvećem svjetskom uvozniku ove sirovine.
Fjučersi West Texas Intermediate (WTI) trguju se u petak po cijeni od oko 79 dolara po barelu, a tokom ove sedmice pali su za oko 2,5 posto. Znaci otopljenja u odnosima SAD-a sa sankcionisanim proizvođačima nafte Iranom i Venecuelom umanjili su zaoštravanje globalnih zaliha, dok je usporavanje rasta u Kini umanjilo izglede za potražnju.
Naftom se sada trguje tik ispod cijene po kojoj je i započela godinu, uprkos naporima OPEC+, tačnije Saudijske Arabije i Rusije, da povećaju cijene smanjenjem ponude. Očekivanja da Federalne rezerve (Fed) nisu u potpunosti završile svoju kampanju monetarnog pooštravanja također su dodatno pogoršale teren za naftu.
Investitori povlače svoju izloženost nafti u SAD-u, s opadanjem posjedovanja ugovora za WTI, što dovodi agregatnu otvorenu kamatu na najnižu od januara. Američki naftni fond ETF, najveći fond kojim se trguje na berzi nafte na listi u SAD-u, zabilježio je u srijedu najveći odliv od 2020. godine, izgubivši više od 180 miliona dolara.
"Iako postoje znaci potencijalnog rasta ponude od nekoliko proizvođača iz OPEC+, tržište bi trebalo da nastavi prikupljanje zaliha do kraja godine", rekao je Warren Patterson, šef robne strategije u ING Groep NV. "To sugeriše da i dalje postoji mogućnost za rast cijena", rekao je on.
Investitori će tražiti daljnje naznake o putu monetarne politike SAD-a kada predsjednik Feda Jerome Powell bude govorio na skupu globalnih centralnih bankara u Jackson Holeu u Wyomingu kasnije u petak.
Cijene:
- WTI za isporuku u oktobru porastao je 0,2 posto na 79,23 dolara za barel u 12 sati u Singapuru.
- Brent za oktobarsko poravnanje porastao je 0,2 posto na 83,52 dolara po barelu.