Upravljači imovinom u hedž fondovima nisu bili ovako pesimistični po pitanju britanske funte još od kraja 2021. godine, a analitičari navode da je razlog za ovo strah od recesije u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Nakon tri nedjelje neto dugih pozicija, broj leveridžovanih kratkih pozicija bio je veći za 6.858 u nedjelji koja se završila devetog maja, pokazuju podaci Komisije za trgovinu robnim fjučersima (CFTC). Promjena opklada došla je nakon upozorenja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da bi Ujedinjeno Kraljevstvo moglo da bude jedina država iz Grupe 7 koja bi ove godine mogla da uđe u recesiju.
"Sve više je onih koji se brinu da bi borba s inflacijom mogla da košta privredu zemlje", rekao je Rodrigo Catril, strateg u National Australia Bank Ltd. iz Sidneja. "Funti je do sada išlo dobro, pa je možda i vrijeme da se izvuče profit", dodao je.
Odnos dolara prema funti (linija) i odnos broja dugih i kratkih pozicija u funti (stubovi) / Bloomberg Mercury
Status funte kao najuspješnije valute država iz Grupe 10 doveden je u pitanje naznakama da bi Banka Engleske (BOE) mogla da napravi pauzu u monetarnom stezanju. Slabljenje funte bi značilo da su analitičari iz Goldman Sachsa i Jefferies LLC-ja pogriješili što su se kladili da će funta usljed visoke inflacije nastaviti da jača u odnosu na evro.
Vrijednost funte našla se na oko 1,2459 dolara u jutarnjem trgovanju u ponedjeljak. Prethodne nedjelje ona je bila na svom godišnjem maksimumu. Srednja procjena iz Bloombergove ankete među ekonomistima predviđa da bi funta mogla da se nađe blizu nivoa od 1,26 dolara do kraja godine.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...
Dvodnevni samit skupine zemalja globalnog Juga BRICS počeo u Brazilu. S analitičarom Lojzem Kozolom analizirali smo berzovna tržišta osnivačke petorke BRICS-a.
Srebro je blizu najviše vrijednosti u posljednjih 14 godina, a rast potiču ulagači koji traže alternative zlatu, koje je gotovo na rekordnim vrijednostima.
Nakon nekoliko nedjelja tokom kojih su berze bile u znaku konflikata na Bliskom istoku, svjetska tržišta se ponovo suočavaju s poznatom Trumpovom carinskom retorikom koja obilježava 2025. godinu.
Najava predsjednika SAD-a Donalda Trumpa o uvođenju carine od 50 posto na uvoz iz Brazila mogla bi ozbiljno poremetiti globalne tokove trgovine. Pogođeni su gotovo svi ključni sektori.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...