Upravljači imovinom u hedž fondovima nisu bili ovako pesimistični po pitanju britanske funte još od kraja 2021. godine, a analitičari navode da je razlog za ovo strah od recesije u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Nakon tri nedjelje neto dugih pozicija, broj leveridžovanih kratkih pozicija bio je veći za 6.858 u nedjelji koja se završila devetog maja, pokazuju podaci Komisije za trgovinu robnim fjučersima (CFTC). Promjena opklada došla je nakon upozorenja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da bi Ujedinjeno Kraljevstvo moglo da bude jedina država iz Grupe 7 koja bi ove godine mogla da uđe u recesiju.
"Sve više je onih koji se brinu da bi borba s inflacijom mogla da košta privredu zemlje", rekao je Rodrigo Catril, strateg u National Australia Bank Ltd. iz Sidneja. "Funti je do sada išlo dobro, pa je možda i vrijeme da se izvuče profit", dodao je.
Status funte kao najuspješnije valute država iz Grupe 10 doveden je u pitanje naznakama da bi Banka Engleske (BOE) mogla da napravi pauzu u monetarnom stezanju. Slabljenje funte bi značilo da su analitičari iz Goldman Sachsa i Jefferies LLC-ja pogriješili što su se kladili da će funta usljed visoke inflacije nastaviti da jača u odnosu na evro.
Vrijednost funte našla se na oko 1,2459 dolara u jutarnjem trgovanju u ponedjeljak. Prethodne nedjelje ona je bila na svom godišnjem maksimumu. Srednja procjena iz Bloombergove ankete među ekonomistima predviđa da bi funta mogla da se nađe blizu nivoa od 1,26 dolara do kraja godine.