Ekonomska aktivnost u Ujedinjenom Kraljevstvu se smanjila u trećem kvartalu, prvi put od konačnog kraja pandemije, jer je kriza troškova života smanjila potrošnju, a zbog dodatnog praznika radi kraljicine sahrane kompanije su manje radile.
Bruto domaći proizvod je pao za 0,2 posto, označavajući početak, kako se očekuje, produžene recesije.
Pad, koji je bio plići nego što su ekonomisti očekivali, ali prvi od prvog kvartala 2021. godine, znači da je Britanija jedina ekonomija Grupe sedam koja tek treba u potpunosti da se oporavi od pandemije. Aktivnost je 0,4 posto ispod nivoa prije kovida.
Samo u septembru BDP se smanjio za 0,6 posto, što ukazuje na doprinos dodatnog državnog praznika za sahranu kraljice Elizabeth II i perioda nacionalne žalosti koji je prethodio tome. Bio je to drugi uzastopni mjesec kontrakcije.
Kancelar Jeremy Hunt je rekao: "Nemam iluzija da je pred nama težak put – koji će zahtijevati izuzetno teške odluke da bi se vratilo povjerenje i ekonomska stabilnost. Ali da bismo postigli dugoročni, održivi rast, potrebno je da obuzdamo inflaciju, da uravnotežimo knjige i da dug opadne. Ne postoji drugi način."
Potrošnja građana i poslovna ulaganja su opali tokom kvartala, ali je došlo do poboljšanja u trgovini, saopštila je Kancelarija za nacionalnu statistiku.
Domaćinstva i preduzeća sada se suočavaju sa dvije sumorne godine pošto Banka Engleske i vlada povećavaju troškove života pooštravajući politiku u isto vrijeme. Postoji rizik da će previše restriktivan stav pogoršati predstojeću recesiju.
Prema istraživačkom centru "Resolution Foundation", Velika Britanija se suočava s najbržim povratkom u recesiju od 1975. godine.
Iako je dodatni praznični dan pomutio sliku, postojali su znaci da samopouzdanje jenjava jer pritisak zbog rasta cijena energije i hrane uzima danak. Potrošnja domaćinstava je pala za 0,5 posto u kvartalu, maloprodaja je pala za 1,9 posto, a prodavnice i proizvodne firme smanjile su zalihe, signalizirajući nizak nivo povjerenja u narednim mjesecima jer su sumorni ekonomski izgledi potisnuli očekivanja prodaje.
Yael Selfin, glavni ekonomista u KPMG UK, rekao je: "Rast kamatne stope i izgledi da ih Banka Engleske još više poveća mogli bi pogoršati zastoj na tržištu nekretnina u Velikoj Britaniji, uzrokujući izraženije smanjenje potrošnje."
Pored toga, zaokret ka strožijoj fiskalnoj politici, koji se očekuje od jesenjeg saopštenja vlade sljedeće nedjeljej mogao bi doprinijeti produženju pada.
BOE, koja je od decembra podigla kamatne stope osam puta, kaže da je recesija neizbježna cijena stavljanja pod kontrolu dvocifrene inflacije. Pad bi mogao da potraje do sredine 2024. prema jednom scenariju BOE, što bi ga činilo najdužim padom u zapisima koji datiraju od 1920. godine.
Premijer Rishi Sunak se u međuvremenu sprema da sljedeće nedjelje objavi povećanja poreza i smanjenja potrošnje vrijedne desetine milijardi funti u nastojanju da zapuši rupu u javnim finansijama i povrati kredibilitet nakon tržišnih previranja izazvanih smanjenjem poreza koje je predložila njegova prethodnica Liz Truss.
Koliko će se ekonomija održati zavisit će od spremnosti ljudi da potroše više svog prihoda i izvuku procijenjenih 200 milijardi funti viška ušteđevine prikupljene tokom pandemije, kada su blokade ograničile mogućnosti za potrošnju.
Pad BDP-a bio je manji od 0,5 posto koji su očekivali ekonomisti, što odražava reviziju proizvodnje naviše u julu i avgustu.
-U pisanju pomogla Liza Tetley