Godina na kripto-tržištu je bila sve samo ne dosadna. Cijene kripto-novčića dostigle su visoke, neke čak i rekordne vrijednosti ove godine, uprkos posljednjim korekcijama. Među njima je najveća kriptovaluta bitcoin, koja je nedavno premašila vrijednost od 100.000 dolara. Stručnjaci očekuju rast cijena i za narednu godinu, ali plovidba kripto-morem neće ići glatko.
Kriptovalute su dostigle tržišnu kapitalizaciju od oko 3,35 biliona dolara do kraja 2024. godine, s prosječnim dnevnim prometom od 30 do 50 milijardi dolara. Više od 400 miliona ljudi širom svijeta koristi kriptovalute, a broj korisnika stalno raste. Postoji više od 23.000 različitih vrsta kriptovaluta, a najpopularnija je i najstarija - bitcoin. On i dalje čini 57 odsto ukupne tržišne kapitalizacije, dok se ether kreće oko 12 odsto, tako da zajedno ove dvije kriptovalute predstavljaju više od dvije trećine ukupne tržišne kapitalizacije kripto-tržišta.
Vrijednost bitcoina je ove godine skočila za 127 odsto, a ethera za 47 odsto. XRP je nabacio znatno više, odnosno 252 procenta ove godine, a dogecoin je zabilježio sličan rast.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
96.114,92 USD
+418,14 +0,44%
vrijednost na početku trgovanja
95.697,03
posljednja zaključna vrijednost
95.696,77
promjena od početka godine
126,1078%
dnevni raspon
95.288,96 - 96.451,57
raspon u 52 nedjelje
49.212,74 - 108.315,51
XETUSD:CUR
XET-USD Cross Rate
3.373,533 USD
+40,15 +1,20%
vrijednost na početku trgovanja
3.333,415
posljednja zaključna vrijednost
3.333,383
promjena od početka godine
48,0949%
dnevni raspon
3.308,96 - 3.388,44
raspon u 52 nedjelje
2.116,99 - 4.108,00
Ključni događaji u 2024 - od prepolovljenja i fondova do izbora
Nekoliko trendova i događaja bilo je ključno za kriptovalute u 2024. godini, a investitori su najviše očekivali od takozvanog prepolovljenja bitcoina, koje je održano u aprilu 2024. godine, kada je nagrada za rudarenje bitcoina prepolovljena.
Ključan je bio i rast institucionalnog prihvatanja i ulaganja, osnivanjem takozvanih spot bitcoin i spot ether fondova kojima se trguje na berzi (engl. exchange-traded fund - ETF), a koje su pokrenuli BlackRock, Fidelity i druge investicione kompanije.
"Ovo je doprinijelo značajnom povećanju investicija u kripto-svijetu", rekao je Boris Majstorović, direktor i suvlasnik Balkan Crypto Exchange (BCX), prve kripto-mjenjačnice i kripto-berze u Bosni i Hercegovini (BiH).
Primjetan je bio i veći fokus velikih investitora na kriptovalute. "Banke i finansijske institucije nastavile su da proširuju svoj portfolio investicija u kriptovalute, dodatno povećavajući prihvaćenost sektora", dodaje Majstorović.
Regulativa je poboljšana u Evropskoj uniji (EU) usvajanjem MiCA uredbe, koja utiče na sigurnost ulaganja, ali se pravi efekti ove uredbe očekuju tek 2025. godine, dok je u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) nadzor regulatornih organa pojačan.
Ove godine smo imali i nove nadogradnje blokčejn tehnologije, poput Bitcoin Lightning Networka, koja, kako objašnjava Majstorović, omogućava brze i jeftine bitcoin transakcije. Tu je takođe nadogradnja na Ethereum 2.0, kao i integracija vještačke inteligencije (engl. artificial intelligence - AI).
Pred kraj godine, radost na kripto-tržište donijela je pobjeda Donalda Trumpa u trci za predsjednika SAD. Neki kažu da su to bili prvi kripto-izbori. Trumpova pobjeda je doprinijela optimizmu i očekivanjima, pošto on važi za nekoga ko podržava kripto-zajednicu i otvoren je za liberalizaciju, naglašava Majstorović.
Kripto-investicije - veoma promjenjive i rizične
Kriptovalute su vrlo volatilne, s povećanim rizikom u pogledu regulatornih pitanja i prijetnji od hakera, što je glavni rizik koji treba uzeti u obzir kada se odlučujete za ulaganje u kripto, savjetuje Majstorović. "Ako se ne ispune visoka očekivanja, vrijednost kriptovaluta može pasti. To smo zapravo vidjeli u drugoj polovini godine, kada su se desile neke prilično velike kripto-korekcije, a bitcoin je čak pao sa 100 hiljada."
Veliki investicioni fondovi ulažu u bitcoin i druge kripto-novčiće, što pomaže u smanjenju volatilnosti i daje tržištu legitimitet, smatra Majstorović.
Najveća svjetska kompanija za upravljanje imovinom BlackRock nedavno je iznenadila promjenom investicione strategije, a sada njihovi stratezi kažu da je bitcoinu mjesto u mješovitim investicionim portfolijima pojedinaca. I preporučuju izloženost bitcoinu do dva procenta vrijednosti portfolija.
Prognoza za 2025. optimistična
"Godina 2025. biće u punom jeku optimizma za oblast digitalne imovine", smatra Marko Pavlović, portfolio menadžer na platformi za trgovanje kriptovalutama Iconomi.
Sve što je izgrađeno, razvijeno na protokolima, poboljšanja, nova rješenja, aplikacije... sve to sada dolazi do izražaja", kaže Pavlović. Istovremeno, on je naglasio da je razvoj kripto-industrije mnogo brži od razvoja bilo kog drugog sektora u istoriji.
Rezultat izbora u SAD-u unio je optimizam na kripto-tržište, naglašava Pavlović, koji predviđa da će se priliv kapitala u digitalnu imovinu povećati 2025. godine i biti veći nego 2024.
"Taj trend već možemo vidjeti u trenutnim kretanjima. Najveći trenutni prodajni pritisak je kod investitora koji se donekle 'plaše' da prodaju svoje investicije, inače s dobitkom, nakon što su bili nosioci medvjeđeg trenda i visoke volatilnosti u prethodnom ciklusu. Međutim, priliv kapitala se nastavlja pozitivno, što gura kurs na nove rekorde", napisao je Pavlović.
Izdavanje digitalnih valuta centralnih banaka
Kripto-tržište će nastaviti rasti sa širim usvajanjem blokčejn tehnologije i kriptovaluta, kaže Majstorović. "S većim institucionalnim ulaganjem i regulativom, tržište bi moglo da postane stabilnije, a volatilnost bi se posljedično smanjila." Najviše promjena bi mogle da donesu takozvane digitalne valute centralnih banaka (engl. central bank digital currency - CBDC). "To može dovesti do promjena u načinu korišćenja kriptovaluta", smatra Majstorović.
Evropa je korak bliže usvajanju digitalnog evra. U oktobru 2021. godine, Evropska centralna banka (ECB) je započela fazu studije i analize za izdavanje digitalnog evra, koja je trajala dvije godine. Tokom ovog perioda, proizveli su i prototip digitalnog evra. Prošlog novembra ušli su u novu fazu pripreme, koja će trajati do oktobra 2025. godine, a za to vrijeme će ECB finalizovati pravila i odabrati provajdere za razvoj platforme i neophodne infrastrukture.
Paralelno sa ECB, Evropska unija priprema okvir koji bi obezbijedio pravni osnov i regulisao ključne elemente digitalnog novca, dok konačnu odluku o tome da li će se nastaviti projekat ostavlja centralnoj banci.
U međuvremenu, u SAD-u je slika potpuno drugačija. Predsjednik Federalnih rezervi (Fed) Jerome Powell je prije nekoliko mjeseci na konferenciji za novinare rekao da američka centralna banka nema ovlašćenje da izda digitalni dolar. On je poručio da Fed nastavlja da prati razvoj digitalnih valuta centralnih banaka i digitalnih plaćanja širom svijeta, ali nije zainteresovan za izdavanje sopstvene valute.
Fokus će biti na onome što se dešava u SAD?
Prema Pavlovićevim riječima, uskoro više neće biti moguće kupovati bitcoine ispod 100.000 dolara po tržišnoj vrijednosti. On smatra da vrhunac ciklusa rasta cijena još nije dostignut i da će prilivi u spot bitcoin ETF-ove 2025. godine biti veći nego 2024.
"Glavni fokus razvoja biće na američkom tržištu. Ovdje će prednjačiti kompanije Microstrategy i Coinbase, kao i izdavaoci stejblkoina. Stejblkoini će zabilježiti udvostručen rast izdavanja, takozvani RWA (engl. real world assets) sektor će se povećati", kazao je Pavlović. Dugoročno, bitcoin će prestići zlato po tržišnoj kapitalizaciji, predviđa on.
Hoće li bitcoin dostići vrijednost zlata?
Nic Carter, osnivački partner kompanije Castle Island Ventures, koja ulaže u startape u oblasti blokčejn tehnologije, takođe je u intervjuu za Bloomberg TV izrazio očekivanje da će bitcoin dugoročno dostići zlato po tržišnoj kapitalizaciji. U ovom slučaju, jedan bitcoin bi trebalo da vrijedi oko 900.000 dolara. Carter nije rekao kada će se to dogoditi.
Carter je optimista i po pitanju druge najveće kriptovalute, ethera, koja je ove godine zaostala za bitcoinom u rastu cijena. Prema njegovim riječima, ether je i dalje glavna platforma za izdavanje nezamjenjivih tokena (engl. non-fungible token - NFT). Ethereumova mreža je takođe jedan od najčešće korišćenih blokčejna za izdavanje stejblkoina, rekao je Carter.
On sumnja da će SAD uspostaviti strateške rezerve bitcoina pod upravom novog predsjednika Trumpa, što investitori u bitcoin očekuju. Prema njegovim riječima, to bi štetilo dominaciji dolara kao svjetske rezervne valute i stoga ne bi bilo u interesu SAD-a.
Ali nova administracija će mnogo više podržavati kripto-industriju nego što je to činila odlazeća administracija, uvjeren je Carter, dozvoljavajući bankama da drže kripto-imovinu za svoje klijente ako to žele.
Da li će altkoini pratiti bitcoin? Nagli skok cijena takozvanih alternativnih kovanica od američkih izbora direktno je povezan s bitcoinom, smatra analitičar kripto tržišta Novak Svrkota. Ether je jedna od najvažnijih alternativnih kovanica (altkoina), koji je u poređenju s bitcoinom i dalje u padu i nije našao dno, za razliku od nekih drugih kovanica ovog tipa, koje su počele značajno da jačaju. "Vidimo dobre rezultate iz solane, dogecoin i drugi meme novčići su značajno porasli zbog Elona Muska i događaja u SAD-u – altcoini su u osnovi pratioci trenda za kratkoročna ulaganja, a ono što će biti trend je veoma teško predvidjeti s pozicije iskusnog investitora koji je svjestan svih zamki, zamki i marketinških trikova kripto-svijeta." Bilo je ciklusa u kojima je alt-sezona bila prilično izražena, kao što je bio slučaj s ciklusom 2017/2018, dok je prethodni ciklus 2021. imao mnogo manji rast cijena za većinu altcoina. To zavisi od toga koliko se osjećaju bogati, posebno mali pojedinačni investitori, kaže Svrkota. |
Da li će SAD zaista početi da gomila bitcoine?
Kupovina bitcoina kao strateške rezerve za SAD imala bi veoma velike posljedice, rekao je nedavno za Bloomberg Adriju profesor Saifedean Ammous, autor knjige "The Bitcoin Standard". Vjerovatno će to znatno podići cijenu, što će dovesti do rasta tržišta bitcoina. I učiniće bitcoin mnogo likvidnijim i mnogo upotrebljivijim od novca. Ali ostaje da se vidi da li će se to zaista desiti."
Ovo je već odbacio kao opciju prvi čovjek Feda na nedavnoj konferenciji za novinare: "Znate da nam nije dozvoljeno da posjedujemo bitcoine. Pravila su jasna u pogledu toga šta možemo da posjedujemo. Fed ne gleda u pravcu promjene zakona. Kongres mora da razmisli o tome", rekao je Powell.
Profesor Ammous je takođe skeptičan da će Trump ispuniti ovo predviđanje. "Vlada SAD nema višak novca za kupovinu bitcoina. Potreban im je Fed da to urade. A Fed je privatna banka. Nisam siguran da će biti oduševljeni idejom da finansiraju američku vladu kako bi kupovala valutu koja im je konkurencija. Fed zavisi od dolara, a bitcoin je njegov konkurent", rekao je Ammous.
Hoće li trgovina biti zasnovana na bitcoinima? "Potražnja za bitcoinom će u 2025. godini značajno porasti," uvjeren je i Strahinja Savić, šef Odjeljenja za podatke i analitiku na FRNT-ju, platformi za kriptovalute koja je fokusirana na institucionalne klijente. Trenutno se vrijednost bitcoina najčešće prati kroz njegovu cijenu u dolarima, ali to će se promijeniti kako bude sve dublje integrisan u svjetsku ekonomiju, smatra Savić. "Počećemo mjeriti cijene ključnih sirovina u bitcoinima – koliko košta barel nafte, pšenica, kukuruz ili druge sirovine. Tako će obim trgovine bitcoinima rasti ne samo kroz njegovu spekulativnu funkciju u odnosu na dolar, već i kroz njegovu upotrebu u svjetskoj trgovini." Možda bitcoin 2025. godine još neće biti potpuno implementiran u globalnu trgovinu, ali sigurno ćemo vidjeti prve korake u tom smjeru, uključujući sve veću svijest zemalja o bitcoinu kao sredstvu koje se može koristiti u međunarodnoj trgovini, smatra Savić. |
Podsjećamo, analiza Bloomberg Adrije je pokazala da su kripto-berze u Adria regionu, kao i globalno tržište platformi za razmjenu kriptovaluta, doživjele veliki rast, a očekuje se daljnji razvoj u narednim godinama. S predviđenom vrijednošću od 110,12 milijardi dolara do 2028. godine i snažnom godišnjom stopom rasta od 16,08 procenata, svjetsko tržište pokazuje snažan zamah koji podstiču različiti faktori.