Potpredsjednica Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Kamala Harris obećala je da će pomoći u povećanju ulaganja u vještačku inteligenciju (engl. artificial intelligence - AI) i kripto ako bude izabrana za predsjednicu, iznijevši svoju ekonomsku agendu donatorima u New Yorku u nedjelju kao program koji će podstaći inovacije i usmjeriti propise na zaštitu potrošača i investitora.
"Okupit ću radnike, osnivače malih preduzeća, inovatore i velike kompanije", rekla je Harris na događaju za prikupljanje sredstava u Cipriani Wall Streetu na Manhattanu. "Zajedno ćemo ulagati u američku konkurentnost, ulagati u američku budućnost. Podsticat ćemo inovativne tehnologije kao što su AI i digitalna imovina, istovremeno štiteći naše potrošače i investitore."
Ovo je prvi put da je prokomentarisala kripto kao kandidatkinja demokrata za predsjednika, dok su ulagači i entuzijasti čekali da vide da li će se njen pristup razlikovati od pristupa predsjednika Joea Bidena.
Kripto-industrija se pojavila kao značajna tema na predsjedničkim izborima 2024., pošto predstavnici industrije - koji su ukazivali na opterećujuću regulativu pod Bidenom - pokušavaju da pojačaju svoj utjecaj dijelom kroz pozamašne političke donacije.
Tokom okruglog stola Bloomberg Newsa na marginama Nacionalne konvencije Demokratske stranke u augustu, jedan od njenih savjetnika za politiku kampanje rekao je da Harris želi pomoći rastu sektora digitalne imovine, ali je nagovijestila da je zainteresovana za zaštitne mjere za industriju koja je doživjela kolaps brojnih visokoprofilnih preduzeća.
Bivši američki predsjednik Donald Trump, republikanski protivnik Harris, otvoreno se udvarao industriji, obećavajući da će otpustiti predsjednika tamošnje Komisije za vrijednosne papire Garyja Genslera, čiji mandat traje do 2026. godine, izabrati regulatore koji su naklonjeni industriji i stvoriti okvir za stabilne kriptovalute .
Trump je prošle sedmice pokazao naklonost zajednici digitalne imovine, plaćajući hamburgere bitcoinom u baru s kripto-tematikom u New Yorku.
Ekonomski prijedlozi Harris bili su u velikoj mjeri usmjereni na glasače zabrinute zbog visokih cijena koje su neprestano bile politički izazov za Bidenovu administraciju, uz obećanja da će uvesti niz poreskih olakšica i programa kako bi se smanjio teret za osobe s niskim i srednjim prihodima u SAD-u.
Ali u nedjelju je Harris također pokušala ublažiti zabrinutost u vezi sa svojim pristupom poslu, pružajući bolji uvid u to kako će se nositi s propisima - kao dio onoga što je nazvala "planom za ekonomiju prilika".
"Stvorit ćemo sigurno poslovno okruženje s dosljednim i transparentnim pravilima puta. Ulagat ćemo u poluprovodnike, čistu energiju i druge industrije budućnosti i smanjit ćemo nepotrebnu birokratiju", rekla je ona.
Prikupljanje novca uživo
Događaj u nedjelju bio je drugačiji od pregršt prethodnih manifestacija održanih tokom kampanje za predsjedničke izbore, dok kandidatkinja demokrata želi ojačati svoju novčanu prednost u odnosu na Trumpa.
Na skupu je prikupljeno 27 miliona dolara, prema riječima jednog od zvaničnika kampanje, koji ga je okarakterisao najvećim pojedinačnim događajem od kada je Harris dospjela na vrh liste demokrata.
Ulaznice su se kretale od 500 do skoro milion dolara, a najviši nivo donacija pristalicama je omogućio mjesto u redu za fotografisanje s Harris i pristup za dva dodatna događaja.
Prisutni su bili mnogi od najistaknutijih demokratskih zvaničnika države, uključujući guvernerku Kathy Hochul i lidera većine u Senatu Charlesa Schumera, kao i poznate ličnosti poput Padme Lakshmi, pjevačice Audru McDonald i glumaca Anne Hathaway, Whoopi Goldberg i Billyja Portera.
Organizatori su to označili kao posljednju priliku za sastanak s potpredsjednicom u New Yorku prije izbora u novembru. Predstavnici njenog tima za kampanju su u subotu saopćili da Harris sljedećeg mjeseca neće prisustvovati dobrotvornoj večeri Al Smith, koja je inače tradicionalna stanica za predsjedničke kandidate vodećih stranaka u zemlji.
U posjeti New Yorku - gradu koji vrvi od velikih donatora Demokratske stranke - Harris želi da doprinese već značajnoj finansijskoj prednosti svoje stranke u odnosu na Trumpa.
Potpredsjednica, Demokratski nacionalni komitet i povezane stranke prikupili su 361 milion dolara u augustu, ostavljajući joj 404 miliona dolara u banci početkom septembra. Ti iznosi premašili su 130 miliona dolara koje su bivši predsjednik Trump i Republikanski nacionalni komitet prikupili u augustu. Harris i demokrate imaju prednost od 109 miliona dolara u odnosu na Trumpa i republikance, koji su započeli septembar s budžetom od 295 miliona dolara.
Procvat prikupljanja novca za kandidatkinju demokrata pokrenuli su donatori s Wall Streeta, iz Silicijske doline i Hollywooda.
Njen uspjeh u prikupljanju novca i putem interneta od ulaska u izbornu utrku u julu omogućio joj je da zadrži lagan raspored prikupljanja sredstava, pri čemu je Harris prisustvovala na samo nekoliko velikih događaja, uključujući onaj prošlog vikenda u Washingtonu. Planirano je da sljedećeg vikenda bude u Los Angelesu i San Franciscu, gdje je ranijih godina već izgradila mrežu donatora kao lokalni i državni zvaničnik u Californiji.
Harris je razvila mrežu saradnika da vode akcije prikupljanja novca, uključujući potpredsjednika guvernera Minesote Tima Walza i njenog supruga Douga Emhoffa.
Na skupu u petak u Los Angelesu bivši predsjednik Barack Obama je donio četiri miliona dolara. Obamini pozivi za donacije i događaji u kojima je učestvovao - uključujući i onaj u njujorškom Radio City Music Hallu s Bidenom i bivšim predsjednikom Billom Clintonom - doveli su do toga da se prikupi najmanje 76 miliona dolara, saopćeno je u subotu iz njegovog ureda.