Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je raniju odluku Višeg suda u Podgorici da suosnivač propale kripto-firme Terraform Labs Do Kwon bude poslat u svoju rodnu Južnu Koreju, a ne u Sjedinjene Američke Države (SAD), koje su takođe tražile njegovo izručenje.
Sud je u saopštenju od četvrtka naveo da je dozvoljeno izručenje u skraćenom postupku, a radi krivičnog gonjenja zbog više krivičnih dijela. "Protiv navedenog rješenja nije bilo žalbe, pa je odluka Višeg suda u Podgorici u dijelu u kojem je dozvoljeno izručenje u skraćenom postupku po molbi Republike Koreje pravosnažna", poručili su iz Apelacionog suda.
Utvrdili su ispunjenost zakonskih uslova za izručenje shodno odredbama važećeg zakona, kao i da je zamolnica Južne Koreje prispjela ranije nego zamolnica SAD-a, pa je pravilnom ocjenom ovog i drugih zakonskih kriterijuma data prednost južnokorejskoj molbi.
Kwon je postao najtraženiji kripto-bjegunac na svijetu 2021, nakon što je njegov projekat zasnovan na stabilnoj kriptovaluti (stejblkoinu) terraUSD i sestrinskom digitalnom novčiću luna propao. Krah je doveo do gubitka desetina milijardi dolara i južnokorejski zvaničnici su ubrzo optužili Kwona i još pet osoba za kršenje zakona o tržištu kapitala.
Izdali su nalog za Kwonovo hapšenje - djelimično zato što je postojao posredni dokaz o bjekstvu, a potom je saopšteno i da je Interpol zatražio od organa nadležnih za sprovođenje zakona širom svijeta da ga lociraju i uhapse. Predstavnici Južne Koreje krajem 2022. nagovijestili su da bi Kwon mogao biti u Srbiji, da bi se zatim potvrdilo da se krio u stanu od dva miliona evra na Dedinju, kao i da je otvorio firmu u Beogradu.
U martu 2023. uhapšen je u Crnoj Gori, kada je s lažnim dokumentima pokušao da odleti za Dubai. Istog mjeseca američko tužilaštvo je takođe podiglo optužnicu protiv Kwona, pa se nametnulo pitanje koja država će se prva dočepati Južnokorejca. Poznavaoci prilika su tada isticali da bi SAD mogao da tvrdi da ima bolju sposobnost da krivično goni Kwona i takođe zaplijeni bilo koju njegovu imovinu širom svijeta. Uz to, postojala je mogućnost da američki predstavnici pristanu da podijele prihode od tih zapljena sa žrtvama iz Južne Koreje. Štaviše, postojalo je uvjerenje da će pali kripto-mogul na kraju i biti izručen u SAD, ali je naposljetku došlo do preokreta.
U međuvremenu, američka Komisija za hartije od vrijednosti saopštila je da želi da izrekne kaznu od 5,3 milijarde dolara Kwonu i njegovom Terraform Labsu. U junu ove godine došlo je do nagodbe o sumi od 4,47 milijardi dolara. Sudski podnesak je pokazao da će Terraform platiti oko 3,59 milijardi dolara plus kamatu i kaznu od 420 miliona dolara, dok će Kwon platiti 204,3 miliona dolara, uključujući 110 miliona dolara za otpis, kamatu i kaznu od 80 miliona dolara. Kwon takođe mora da prenese najmanje 204,3 miliona dolara u stečajnu masu Terraforma za distribuciju investitorima i biće mu zabranjeno da bude službenik ili direktor bilo koje javne firme.