Američka komisija za hartije od vrijednosti (engl. Securities & Exchange Commission - SEC) želi da izrekne kaznu od 5,3 milijarde dolara kompaniji Terraform Labs Pte. i njenom suosnivaču Do Kwonu, koji stoji iza propale stabilne kriptovalute terraUSD (UST).
Detalji predložene kazne, koja bi bila najveća u kripto-industriji, dolaze nakon što su Kwon i Terraform ranije u aprilu proglašeni odgovornim za prevaru nakon dvonedjeljnog suđenja u Njujorku.
Kwon i Terraform ostvarili su više od četiri milijarde dolara "nelegalno stečene zarade" od neregistrovane prodaje kripto-novčića, među kojima su luna i UST, navodi SEC u svom podnesku sudu južnog okruga Njujorka. Terraformov UST, algoritamski stejblkoin koji je trebalo da bude vezan za cijenu američkog dolara, doživio je brisanje 40 milijardi dolara svoje tržišne vrijednosti, kada je propao 2022.
Sud bi trebalo da pošalje "nedvosmislenu poruku da ova vrsta drskog ponašanja" neće biti tolerisana, navodi se u podnesku SEC-a.
Predložena novčana kazna podrazumijeva kaznu od 4,2 milijarde dolara i 545 miliona dolara za prethodnu kamatu, kao i od 420 miliona dolara i 100 miliona dolara građanskih kazni za Terraform i Kwona, tim redom.
Sve u svemu, kazna bi premašila 4,3 milijarde dolara koje je Binance platio za rješavanje optužbi za pranja novca i kršenje američkih sankcija u novembru 2023, što je samo po sebi jedan od najvećih korporativnih sporazuma tog tipa u istoriji Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
Advokati koji zastupaju Kwona i Terraform osporili su tvrdnje SEC-a, tvrdeći da se prodaja novčića odvijala van SAD i da time nije prekršen federalni zakon o hartijama od vrijednosti.
Kwon je uhapšen u Crnoj Gori prije godinu dana i osuđen je za pokušaj putovanja koristeći lažni pasoš. On trenutno čeka na izručenje ili u SAD ili u svoju rodnu Južnu Koreju i suočava se sa krivičnim optužbama za prevaru u obje zemlje.
SEC je takođe zatražio od suda stalnu baražu za Kwona, koji posjeduje 92 odsto Terraforma.