Vrhovni sud Crne Gore donio je rješenje kojim se nalaže odgađanje izručenja uhapšenog kripto-preduzetnika Do Kwona u rodnu Južnu Koreju, koja ga je optužila za prevaru tešku desetine milijardi dolara.
Izručenje se odgađa do odluke Vrhovnog suda o zahtjevu za zaštitu zakonitosti, koju je zatražilo Vrhovno državno tužilaštvo i koja će biti donesena u zakonskom roku, navodi se u zvaničnom saopštenju od četvrtka. Ovim je nastavljena pravna saga u vezi s tim južnokorejskim državljaninom koji izručenje čeka u prihvatilištu za strance u Spužu.
Apelacioni sud Crne Gore je potvrdio odluku Višeg suda, kojom se dozvoljava da Kwon bude izručen u Južnu Koreju, a ne Sjedinjene Američke Države, koje su takođe tražile njegovo izručenje.
Analitičari u Podgorici ocjenjuju da je ovo prevashodno politički, a ne pravni slučaj, prenosi Beta. Bivši premijer Crne Gore Dritan Abazović je uoči parlamentarnih izbora 2023. optužio sadašnjeg premijera Milojka Spajića za veze sa Kwonom, što je Spajić demantovao.
Južnokorejac je postao najtraženiji kripto-bjegunac na svijetu 2021, nakon što je njegov projekat zasnovan na stabilnoj kriptovaluti (stejblkoinu) terraUSD i sestrinskom digitalnom novčiću luna propao. Krah je doveo do gubitka desetina milijardi dolara i južnokorejski zvaničnici su ubrzo optužili Kwona i još pet osoba za kršenje zakona o tržištu kapitala.
Izdali su nalog za Kwonovo hapšenje - djelimično zato što je postojao posredni dokaz o bjekstvu, a potom je saopšteno i da je Interpol zatražio od organa nadležnih za sprovođenje zakona širom svijeta da ga lociraju i uhapse. Predstavnici Južne Koreje krajem 2022. nagovijestili su da bi Kwon mogao biti u Srbiji, da bi se zatim potvrdilo da se krio u stanu od dva miliona evra na Dedinju, kao i da je otvorio firmu u Beogradu.
U martu 2023. uhapšen je u Crnoj Gori, kada je s lažnim dokumentima pokušao da odleti za Dubai. Istog mjeseca američko tužilaštvo je takođe podiglo optužnicu protiv Kwona, pa se nametnulo pitanje koja država će se prva dočepati Južnokorejca.
Poznavaoci prilika su tada isticali da bi Sjedinjene Američke Države mogle da tvrde da imaju bolju sposobnost da krivično gone Kwona i takođe zaplijene bilo koju njegovu imovinu širom svijeta. Uz to, postojala je mogućnost da američki predstavnici pristanu da podijele prihode od tih zapljena sa žrtvama iz Južne Koreje. Štaviše, bilo je prisutno uvjerenje da će pali kripto-mogul na kraju i biti izručen u SAD, ali je naposljetku došlo do preokreta.