Zakonska rješenja koja postoje u Bosni i Hercegovini u oblasti kriptovaluta nisu dovoljna. Neophodno je da imamo Zakon o digitalnoj imovini, kao što ga ima Srbija, ali da isti bude usklađen sa MiCA regulativom, smatra osnivač tech zajednice Adriatic Valley Branko Petrović koji je i organizator prve kripto konferencije u BiH.
Bosne i Hercegovine nema na mapi događaja o kriptovalutama, dok to nije slučaj sa susjednim zemljama koje imaju poprilično razvijene zajednice i veći broj događaja u vezi kriptovaluta, od čega su neki događaji svjetski poznati.
To je Petrovića, kao dugogodišnjeg člana kripto zajednice i nekog ko se bavi kriptovalutama s aspekta bezbjednosti, podstaklo na organizaciju prve kriptokonferencije u BiH.
"Pored toga, jedna vrsta validacije da ovdje trebamo konferenciju za kriptovalute je bio meetup o temi kriptovaluta organizovan u maju, koji je izazvao veliku zainteresovanost i gdje je bilo više od 100 učesnika, što prevazilazi okvire jednog meetupa", ističe Petrović.
Neophodno unaprijediti regulativu
Republika Srpska iskoračila je u pogledu regulative u oblasti kriptovaluta u odnosu na Federaciju BiH, o čemu je Bloomberg adrija već pisala.
Više: Zahuktava se zainteresovanost za kriptovalute među kompanijama u BiH
Kriptovalute sve više privlače bh. firme, izdata i treća dozvola za trgovanje
Evidentirani prvi trgovci kriptovalutama u RS, kazne do 50.000 KM za neprijavljene
Bankomati za kriptovalute osvanuli u BiH, zakonito ili ne
Petrović smatra da je neophodno da FBiH prati taj trend, a u korist tome ide i činjenica da su posljednju registrovanu mjenjačnicu za kriptovalute registrovale osobe s prebivalištem u Federaciji BiH, ali zbog nedostatka regulative, morale su to uraditi u Republici Srpskoj, čime se stvaraju dodatni troškovi osobama koje žele da se bave razmjenom kriptovaluta.
"Međutim, zakonska rješenja koja trenutno ima Republika Srpska i uopšte Bosna i Hercegovina nisu dovoljna za ovo. Neophodno je da imamo Zakon o digitalnoj imovini, kao što ga ima Republika Srbija, ali da bude usklađen sa MiCA regulativom EU, što smo i dužni kao kandidat za članstvo u EU", poručuje Petrović.
Više: Šta je MiCA i kako će uticati na kriptotržište regije
Takav zakon bi, prema njegovom mišljenju, relaksirao banke po pitanju rada s kriptovalutama (mjenjačnicama, berzama i projektima).
"Ovdje ne smijemo zaboraviti aspekt bezbjednosti, ali i zaštite od prevara, budući da je, nažalost, sve već broj prevara u ovoj oblasti i uopšte na internetu, pa je samim tim neophodno podići ljestvicu i standarde za kripto mjenjačnice i platforme koje bi trebale biti jedan od prvih zidova odbrane kod korisnika", navodi on.
Podsjeća da u tom smislu postoji dobra praksu u svijetu, čemu svjedoči slučaj gdje je mjenjačnica bazirana u Japanu prepoznala pokušaj pranja novca i u kooperaciji s Chainalysisom, policijskim i istražnim organima spriječila pokušaj pranja velike količine novca.
Prva kriptokonferencija o kriptovalutama u BiH zakazana je za 22. septembar u Banjaluci. Ugostiće više od 20 kripto stručnjaka sa Balkana i iz jadranske regije. Crypto Adria osmišljena je kao platforma za razmjenu znanja, ideja i iskustava, te okupljanje i povezivanje stručnjaka iz kripto svijeta.
Organizacija Crypto Adria konferencije provodi se u saradnji s Adriatic Valley, tech zajednicom iz Banjaluke, koja do sada bilježi organizaciju devet meetupa i dvije panel diskusije s više od 1.000 učesnika i predstavlja najbrojniju tech zajednicu u Bosni i Hercegovini.