Paolo Ardoino, izvršni direktor Tethera, izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog regulative Europske unije pod nazivom Markets in Crypto-Assets (MiCA). Ardoino tvrdi da ta regulativa, koja postavlja stroge uvjete za poslovanje stabilnih valuta (engl. stablecoins) unutar Europskog gospodarskog prostora, predstavlja potencijalni sustavni rizik ne samo za tržište stabilnih kovanica, već i za širi bankovni sustav.
Konkretno, MiCA zahtijeva da barem 60 posto rezervi koje podržavaju stabilne valute budu držane na bankovnim računima unutar Europske unije. Cilj te mjere je povećati transparentnost i sigurnost u kriptoindustriji, no Ardoino upozorava da bi ta mjera mogla nenamjerno povećati rizike.
Razlozi za zabrinutost
Ardoino smatra da MiCA uredba, umjesto da poveća sigurnost sustava, zapravo može stvoriti velike sustavne rizike. Njegova glavna kritika usmjerena je na praksu frakcijskog bankarstva koja se temelji na tome da se samo mali dio depozita drži spremnim za isplatu, dok se ostatak posuđuje.
Iako taj model može funkcionirati u normalnim uvjetima, u vremenima financijskog stresa može doći do ozbiljnih problema s likvidnošću, što može dovesti do masovnog povlačenja depozita i bankovne krize.
Frakcijsko bankarstvo i rizik za stabilne kovanice
Frakcijsko bankarstvo nosi inherentne rizike jer se oslanja na pretpostavku da svi depozitori neće istovremeno povući svoja sredstva. U slučaju stabilnih kovanica, gdje rezerve moraju biti likvidne i dostupne, takva situacija može dovesti do ozbiljnih problema.
Ardoino također napominje da su depoziti u EU-ovim bankama osigurani samo do 100 tisuća dolara, što smatra nedovoljnim za velike izdavatelje stabilnih kovanica poput Tethera koji upravljaju milijardama dolara u rezervama.
Ta niska razina osiguranja mogla bi dići rizik za značajan dio rezervi stabilnih kovanica u slučaju propasti banke koja drži te rezerve.
Pouke iz kolapsa Silicon Valley Banka
Ardoino je kao primjer naveo kolaps Silicon Valley Banka (SVB) iz 2023. godine. Tada je banka pretrpjela masovno povlačenje depozita, što je dovelo do privremenog gubitka vrijednosti stabilne kovanice USD coin (USDC) koju je podržavala.
Taj događaj pokazuje potencijalne opasnosti oslanjanja na tradicionalne bankovne institucije za čuvanje rezervi stabilnih kovanica. Ardoino smatra da bi koncentriranje rezervi stabilnih kovanica u bankama unutar EU-a, kako zahtijeva MiCA, moglo dovesti do sličnih destabilizirajućih događaja.
Sumirajući izneseno, Paolo Ardoino kritizira implementaciju MiCA uredbe zbog mogućih neželjenih posljedica koje bi mogle nastati strogim zahtjevima za izdavatelje stabilnih kovanica.
Iako je regulativi cilj povećati stabilnost i sigurnost na kriptotržištu, Ardoino upozorava da bi mogla paradoksalno stvoriti sustavne rizike izlažući rezerve stabilnih kovanica ranjivostima tradicionalnog bankovnog sustava.