Evropska unija kasno u četvrtak postigla je privremeni dogovor o svojoj ključnoj Direktivi o tržištima kripto imovine (MiCA), privodeći neformalnom kraju višegodišnju raspravu o tome kako regulirati industriju digitalne imovine.
Ključno zakonodavstvo će regulirati kripto sektor sa zajedničkim pravilima u svih 27 država članica, označavajući prvi put da su zakonodavci na globalnom nivou pokušali nadzirati sektor u takvoj mjeri.
Evropski parlament, Vijeće i Komisija odobrili su nove odredbe o nadzoru pružatelja usluga kriptoimovine (CASP), zaštiti potrošača i zaštiti okoliša za kriptoimovinu, uključujući kriptovalute poput Bitcoina i Ethera. Evropsko tijelo za vrijednosne papire i tržišta, ili ESMA, bit će odgovorno za nadzor industrije, dok će novi pravni okvir nastojati regulirati javne ponude kripto imovine kako bi se zaštitio integritet tržišta.
Nezamjenjivi tokeni koji se nude javnosti po fiksnoj cijeni, kao što su ulaznice za događaj ili kao predmet unutar videoigre, bit će izuzeti iz novih pravila - iako je Parlament rekao da bi se mogli uvesti u nadležnost MiCA-e naknadno. NFT-ovi su bili istaknuta tačka neslaganja među državama članicama u raspravama prije posljednjeg kruga u četvrtak, prema izvorima.
Razmotrena su i pitanja pranja novca, pri čemu će ESMA biti zadužena za javni registar u kojem će biti navedeni svi neusklađeni pružatelji kripto usluga koji nude usluge bez ovlaštenja.
Druge sporne tačke odnosile su se na to trebaju li se od pružatelja usluga kriptoimovine (CASP-ovi) zahtijevati da imaju sjedište u EU-u i kako se pozabaviti uticajem kriptoimovine na okoliš, rekli su izvori.
Stefan Berger, predstavnik Evropskog parlamenta za MiCA, rekao je u izjavi da odobrena direktiva uključuje sporazum prema kojem bi pružatelji kriptoaktive trebali objaviti potrošnju energije i uticaj na okoliš imovine koju odaberu za popis, koristeći regulatorne tehničke standarde bloka kao osnovu.
Prvi put predstavljen 2020., MiCA je prošao kroz nekoliko iteracija prije nego što je došao do ove tačke, a neke su se pokazale kontroverznijim od drugih. Raniji nacrt zakona uključivao je klauzulu kojom se pokušavao učinkovito zabraniti Bitcoin i druge kriptovalute stvorene korištenjem energetski intenzivnog procesa rudarenja, ali je kasnije odbačen nakon reakcije industrije.
Ernest Urtasun, na MiCA-i i član parlamenta Zelenih, rekao je da konačna verzija direktive nalaže suzakonodavcima da uzmu u obzir uticaj kriptoaktive na okoliš u budućoj reviziji.
"Željeli smo više ambicija", rekao je Urtasun u izjavi nakon završetka razgovora. "Međutim, kompromis vidimo kao prvi korak koji će dovesti do temeljnih promjena u sektoru u sljedećoj reviziji".
Nekoliko zemalja, uključujući Litvaniju, Irsku i Mađarsku, protivilo se uključivanju NFT-ova pod MiCA u ranijim raspravama održanim u srijedu, rekli su izvori, iako su neke bile spremne prihvatiti NFT-ove ako im se dopusti da dodaju klauzulu o reviziji. Parlament i Vijeće također su postigli privremeni dogovor kasno u srijedu kako bi prisilili CASP-ove da daju identifikacijske podatke o svim transakcijama digitalne imovine, prema takozvanoj regulaciji prijenosa sredstava.
Zagrljaj industrije
Kriptoindustrija je široko prihvatila predložene propise MiCA-e, izrazivši potrebu za granicama unutar kojih bi mogli sigurno voditi svoje poslovanje.
''Evropski nadolazeći politički okvir za kriptoimovinu bit će za kripto ono što je GDPR bio za privatnost'', rekao je Dante Disparte, glavni strateški direktor izdavatelja stablecoina Circle Internet Financial, u komentarima datim prije sporazuma MiCA. ''Naime, harmonizirani, sveobuhvatni okvir, u cijeloj regiji, koji učesnicima na tržištu daje regulatornu jasnoću -nešto što su dugo tražili - i krajnjim korisnicima kriptovalute ključne projekcije i garancije za cijelo tržište -nešto što im je potrebno''.
Privremeni sporazum koji su postigli politički pregovarački timovi sada ide na odobrenje Odboru za ekonomska i monetarna pitanja, nakon čega slijedi plenarno glasanje. Vijeće također mora odobriti dogovor prije nego što stupi na snagu.