Jedna od dvije najveće stabilne valute USD Coin (USDC), izgubila je povezanost s protuvrijednošću američkog dolara, a paralelno joj je i vrijednost pala ispod cijene od jednog dolara.
Valja napomenuti kako je Circle korporacija, izdavač USDC-a, usko povezana s nedavno bankrotiranom Silicon Valley bankom. U Twitter objavi od petka istaknuli su da su imali 3,3 milijarde američkih dolara (od ukupno 40 milijardi dolara rezervi) upravo u Sillicon Valley banci koja je doživjela kolaps.
Kako bi se donekle zaštitio, Circle je "spalio" USDC-a u vrijednosti od 2,34 milijarde dolara, a to je utjecalo na njegovu povezanost s američkim dolarom (dollar peg). Prema podacima CoinMarketCapa, cijena stabilne valute u subotu je skliznula na najnižu razinu od 0,8774 za dolar.
Ipak, oporavak je izgledan jer se cijena ubrzo vratila na 0,919 dolara, što je ipak minus od 8 posto s obzirom na prethodno stabilno razdoblje.
Banka Sillicon Valley je bila jedna od najaktivnijih i najpopularnijih pružatelja usluga posuđivanja novca "tech" korporacijama i startupima. Njena propast 10. ožujka izravno je utjecala na mnoge druge korporacije.
Masovni pad cijene
Zanimljivo je istaknuti kako je čak devet od deset stabilnih valuta izgubilo povezanost s dolarom, što je uzrokovalo pad cijene većine kriptovaluta. Binanceov BUSD je pao nešto manje, ali zabilježio je cijenu od 0,9988 dolara. DAI stabilna valuta je pala na čak 0,936 dolara, što je uzrokovalo "spaljivanje" 563 milijuna vrijednih DAI novčića. GUSD je pao na 0,96 dolara, ali vrlo brzo se oporavio na 0,988 dolara.
Tether (USDT) stabilna valuta je ostala neokrznuta, a to je uzrokovalo prebacivanje velike količine dolara iz pogođenih stabilnih novčića upravo u tether, koji je shodno tome zabilježio povećanje tržišne kapitalizacije.
Rasplet situacije će zasigurno biti ispraćen s velikom pažnjom investitora, banaka, a vjerojatno i regulatora. Ipak, izgledno je da će ovaj veliki pritisak popustiti te da će se USDC stabilizirati. Novčane rezerve koje drži Circle i dalje su sigurne, a čak 77 posto njih je u državnim obveznicama koje imaju rok dospijeća od četiri pa sve do dvadeset osam tjedana.