Kao i uvijek, s nestrpljenjem smo čekali nove statističke podatke o broju zaposlenih, rastu plata i kamatnih stopa, te reakciju tržišta na to u Sjedinjenim Američkih Državama. Objavljeni podaci pružili su vidljiv podsticaj tržištu, potpomognuti blagom retorikom Federalnih rezervi (Fed) i brzim prilagođavanjem kamatnih stopa (engl. quick rate adjustment)
Ta kombinacija faktora izazvala je optimizam među investitorima koji očekuju stabilizaciju ekonomske situacije. Međutim, optimistična slika donekle je narušena najnovijim podacima o zapošljavanju.
Izvještaj o broju novozaposlenih van poljoprivrednog sektora otkrio je otvaranje 175.000 novih radnih mjesta, što je manje od očekivanih 240.000. Taj manji rast broja radnih mjesta sugeriše da tržište rada možda nije toliko snažno kao što se prvobitno procjenjivalo, što može imati utjecaj na ličnu potrošnju i opštu privrednu aktivnost.
Stopa nezaposlenosti doživjela je skroman rast na 3,9 posto, nadmašivši očekivanih 3,8 posto. Iako taj skok nije znatan, svaka promjena u stopi nezaposlenosti može imati implikacije na ekonomsku politiku i investicione strategije.
Osim toga, prosječni satni prihodi mjesečno su porasli za tek 0,2 posto, ne ispunjavajući projektovanih 0,3 posto. To smanjenje u rastu prosječnih prihoda može ukazivati na manju potražnju za radnom snagom ili na stagnaciju plata, što bi moglo ograničiti ličnu potrošnju i dalje usporiti privredni rast.
Ti podaci sugerišu umanjene inflatorne pritiske, što će utjecati na smjer budućih monetarnih odluka Feda. Imajući u vidu slabiju sliku tržišta rada i niže plate, Fed bi mogao da zauzme još oprezniji pristup prilikom utvrđivanja kamatnih stopa i drugih monetarnih politika kako bi podržao privredni oporavak i održao stabilnost inflacije.
S druge strane, Fed i američko ministarstvo finansija odlučili su se za oprezan pristup u reakcijama na izazovno privredno okruženje i svjetske ekonomske faktore. Ta opreznost dovela je do iznenađujućih promjena u očekivanjima za kamatne stope, jer su donesene mjere za očuvanje stabilnosti i podršku privrednom oporavku. Kao odgovor na to, tržište je vidjelo značajan pad prinosa od američkih dvogodišnjih obveznica s više od pet na gotovo 4,7 posto.
Taj nagli pad prinosa izazvao je sumnje u dosadašnji snažan rast vrijednosti američkog dolara, jer su investitori počeli prilagođavati svoja očekivanja o budućim kamatnim stopama. Očekuje se da će smanjenje stopa u idućoj godini rezultirati povoljnijim uslovima na novčanom tržištu, zbog čega su investitori skloniji mekšem dolaru kao valutnoj opciji. Ta promjena u raspoloženju podstiče daljnje analize i strategije ulaganja kako bi se iskoristile prilike i smanjili rizici u tom dinamičnom privrednom okruženju.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,0769 USD
+0,0008 +0,07%
vrijednost na početku trgovanja
1,076
posljednja zaključna vrijednost
1,0761
promjena od početka godine
-2,4549%
dnevni raspon
1,08 - 1,08
raspon u 52 nedjelje
1,04 - 1,13
Tržište kriptovaluta
Svjetsko tržište kriptovaluta pozitivno je reagovalo na opšte finansijske trendove, što je izazvalo promjenu u stavovima i ponašanju investitora. Ta promjena bila je naročito uočljiva u sektoru fondova bitcoina (BTC), koji su zabilježili značajne novčane prilive, dosežući ukupno 378,3 miliona dolara. Taj rast interesovanja odražava obnovljeno povjerenje u kriptovalute kao dio investicionog portfelja.
Posebno je zapaženo ponovno zanimanje za Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), koji je prvi put u ovom kontekstu zabilježio pozitivan priliv kapitala. Taj fenomen ukazuje na jačanje potražnje za bitcoinom među institucionalnim investitorima, ali i među pojedinačnim ulagačima. Ta dinamika nagovještava rastuću prihvaćenost i legitimnost kriptovaluta u ozbiljnom finansijskom svijetu, što dodatno pojačava momentum koji bitcoin već ima kao sredstvo skladištenja vrijednosti i investicija.
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
59.981,5 EUR
+1.503,98 +2,57%
vrijednost na početku trgovanja
59.772,02
posljednja zaključna vrijednost
58.477,52
promjena od početka godine
57,9472%
dnevni raspon
59.104,60 - 60.799,75
raspon u 52 nedjelje
22.778,92 - 67.431,45
Najnoviji tržišni pokazatelji otkrivaju da su maloprodajni ulagači uglavnom izbjegavali ulaganja, posebno u tržišta kriptovaluta, uprkos približavanju bitcoina svom rekordnom vrhuncu. Očekuje se da će povratak tih ulagača uslijediti kada se oporavi tržište altkoina, što se predviđa za period poslije ljeta. Historijski gledano, maloprodajni ulagači ponovo su se uključivali u tržište kako su manje poznate kriptovalute počele da jačaju, što ukazuje na mogući efekt talasa na cijelom kripto-tržištu.
Analitičari predviđaju značajan priliv ulaganja u altkoine nakon ljeta, što bi moglo označiti početak takozvane sezone altkoina.
Isto misli Ted Pillows, finansijski analitičar i influenser, koji je u svojoj objavi na društvenoj mreži X sugerisao da se bliži novi talas rasta altkoina. Spomenuo je formiranje uzorka inverznog oblika glave i ramena u ukupnoj tržišnoj kapitalizaciji altkoina, što obično ukazuje na mogući skok u vrijednosti. Izrazio je vjerovanje da će taj uzorak dovesti do proboja koji bi mogao podići ukupnu tržišnu kapitalizaciju altkoina na četiri biliona dolara. Iako je naglasio da to može potrajati nekoliko mjeseci, uvjeren je da će nagrade za ulagače biti značajne.
Kripto-analitičari procjenjuju da će tržišna kapitalizacija altkoina dostići pomenutih četiri biliona dolara uz podršku opštih finansijskih tendencija i obnovljenog interesovanja investitora. To nas polagano uvodi u zanimljivu priču o vrlo izdašnoj sezoni altkoina, koja svake godine privlači veliki priliv kapitala.
Iako su nedavni podaci o zapošljavanju u SAD-u bili donekle razočaravajući, uprkos tome, interesovanje za kriptovalute, posebno bitcoin, nastavlja jačati, što dodatno potvrđuje rastuću legitimnost tih digitalnih sredstava u finansijskom svijetu. Ta dinamika sugeriše da će kriptovalute vjerovatno igrati sve značajniju ulogu u svjetskom finansijskom pejzažu, podstičući daljnje istraživanje, investicije i regulacije u tom području.