Sentiment ulagača ponovno je u zoni pretjerane pohlepe, otkriva indeks straha i pohlepe koji objavljuje CNN. To znači da tržište žudi za rizičnim ulaganjima i da su ulagači sve skloniji rastućem tržištu, iako su valuacije preko oceana na rekordnim razinama, a neizvjesnost zbog geopolitike, carinskih pregovora i moguće povišene inflacije stalno visi u zraku.
No čini se da su riziku skloniji ulagači koji plaću primaju u dolarima. No što je s Europljanima koji zarađuju u eurima?
Američki indeks S&P 500 jučer se zaustavio na samo jedan posto ispod povijesnog vrha, koji je dosegnut početkom srpnja na 6280 bodova. S tim rastom, indeks se već četvrto tromjesečje zaredom trguje uz znatnu premiju, s omjerom cijene i očekivane dobiti od 22, dok desetogodišnji prosjek iznosi 18.
Indeks S&P 500 donio je ove godine ulagačima 6,5 posto prinosa (u dolarima), a taj rezultat najvećim dijelom duguje drugom tromjesečju, kad je indeks narastao za 25 posto.
Priča je nešto drugačija iz perspektive europskog ulagača. Njegova imovina u indeksu S&P 500 ove se godine smanjila za 6,4 posto. Razlog: snažan euro u odnosu na dolar. Naime, euro je od početka godine ojačao gotovo 15 posto prema dolaru.
No svaka priča ima dvije strane. S jedne strane, ulagačima pada vrijednost postojeće imovine u dolarima, no s druge strane, europski ulagači danas za isti iznos eura mogu kupiti više dolara, što znači da su današnja ulaganja u dolarske investicije povoljnija.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1733 USD
+0,0013 +0,11%
vrijednost na početku trgovanja
1,172
posljednja zaključna vrijednost
1,172
promjena od početka godine
13,4054%
dnevni raspon
1,17 - 1,18
raspon u 52 nedjelje
1,01 - 1,18
Prognoze? Analitičari Morgan Stanleya predviđaju da će se trend nastaviti te da bi američki dolar do kraja prvog tromjesečja 2026. mogao dodatno oslabiti za oko devet posto, mjereno indeksom američkog dolara (DXY), u kojem najveću težinu ima euro.
Iako dužnosnici Trumpove administracije javno podržavaju ideju jakog dolara, nisu učinili mnogo da zaustave njegov pad. Prema istraživanju Bank of Americe, 31 posto ispitanih ulagača izjavilo je da imaju najmanju izloženost dolarskim ulaganjima u posljednjih 20 godina. Predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde čak je govorila o potencijalnom trenutku "globalnog eura".
Nvidia: novi dan, novi rekord
Nvidia je s rastom od tisuću posto od početka 2023. jučer postala prva kompanija s tržišnom kapitalizacijom od četiri bilijuna dolara. Dionica se trguje po 162,88 dolara (139 eura). U eurima, dionica trenutno nije na rekordnoj razini, jer je rekord dosegnut početkom godine na 144 eura.
Ulagači su ove godine ostvarili 21 posto prinosa u dolarima i sedam posto preračunato u eure.
Bez obzira na valutne izračune, dionica Nvidije sada čini 7,5 posto indeksa S&P 500, što je najveći udio jedne dionice u modernoj eri, upozoravaju analitičari.
Podsjetimo, početkom godine priča je bila pesimističnija – dionica Nvidije pala je za više od trećine između siječnja i travnja zbog prijetnji da će veliki jezični AI modeli poput kineskog DeepSeeka smanjiti potrebu za snažnim procesorima, kao i zbog Trumpovih carinskih prijetnji. No od travanjskog dna do danas dionica je porasla 72 posto u dolarima i 62 posto u eurima.
Može li ići još više? Analitičari koji su dali svoje preporuke na Bloombergovu Terminalu u srpnju procjenjuju ciljanu cijenu u idućih 12 mjeseci između 185 i 210 dolara po dionici.
"Povijesno gledano, kompanije s megakapitalizacijom nastavile su rast i nakon što su premašile bilijun dolara", ističu stratezi Bespoke Investment Groupa.
"Uvjereni smo da su izgledi za tržišta dionica pozitivni, čak i uz novi val trgovinskih napetosti", izjavio je za Bloomberg Craig Johnson iz Piper Sandlera. "Iako bi dionice kratkoročno mogle biti pod pritiskom, ulagači sve manje reagiraju na carinske vijesti i više se fokusiraju na dugoročne trendove."
Dolarski rekord bitcoina
Bitcoin je jučer prvi put premašio granicu od 112 tisuća dolara (oko 95 tisuća eura), čime je ponovno dosegnuo apsolutni rekord, ponovno u dolarima. U eurima je rekord postignut krajem siječnja na 102 tisuće eura.
Dolarski rekord dogodio se istodobno s ubrzanjem rasta američkih burzovnih indeksa, a pokreću ga slični faktori: očekivanja smanjenja realnih kamatnih stopa i strah od propuštene prilike (FOMO).
Bitcoin je ove godine porastao za petinu u dolarima (i nekoliko postotaka u eurima).
Može li bitcoin još više rasti? Analitičari Bitfinexa nedavno su za Bloomberg Adriju procijenili da bi vrijednost najpoznatije kriptovalute mogla dosegnuti 145 tisuća dolara do sredine 2025., a u povoljnim tržišnim uvjetima možda i 200 tisuća dolara. Početkom 2026. očekuju cijenu oko 260 tisuća dolara.
Prognoze su optimistične, no treba imati na umu da je bitcoin špekulativna investicija s puno većom volatilnošću nego klasične dionice.
"Ulagači trebaju ostati oprezni zbog moguće korekcije cijena ili makroekonomskih preokreta, ali zasad je trend jasno uzlazan", procjenjuje Vincent Liu, glavni investicijski direktor tvrtke Kronos Research.
Kretanje cijene bitcoina u dolarima
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
111.065,84 USD
+307,04 +0,28%
vrijednost na početku trgovanja
110.758,79
posljednja zaključna vrijednost
110.758,8
promjena od početka godine
18,4103%
dnevni raspon
110.725,48 - 111.615,20
raspon u 52 nedjelje
65.174,47 - 112.009,41
Kretanje cijene bitcoina u eurima
XBTEUR:CUR
XBT-EUR Cross Rate
94.544,16 EUR
+72,44 +0,08%
vrijednost na početku trgovanja
94.471,72
posljednja zaključna vrijednost
94.471,72
promjena od početka godine
4,6755%
dnevni raspon
94.453,70 - 95.135,00
raspon u 52 nedjelje
45.206,24 - 105.695,86
Može li inflacija zaustaviti bikovski trend
Zapisnik sa sastanka Odbora za otvoreno tržište američke središnje banke (FOMC) u lipnju otkriva rastući raskol među guvernerima glede trajnosti inflacijskog pritiska, koji bi mogli izazvati novi carinski nameti i koji bi mogli utjecati na tržište. Većina članova vidi rizik da će carine trajno podići cijene, čak i ako je početni udar jednokratan. Ulagači zasad ignoriraju ta upozorenja i klade se da će Fed do kraja godine biti prisiljen smanjiti ključne kamatne stope, kad se makroekonomska slika ohladi.
Dok su inflacijski učinci carina jedan od razloga zašto Fed odgađa smanjenje kamata, Chris Zaccarelli iz Northlight Asset Managementa smatra da to ne mijenja dinamiku tržišta u uzlaznom trendu.
"Većina ulagača vjeruje da je gospodarstvo snažno, da će korporativni profiti ostati stabilni i da je sada pravo vrijeme za kupnju dionica. Ipak, vjerujemo da je potreban veći oprez jer još nismo vidjeli posljedice carina na dobit poduzeća i potrošnju – implementacija se dosad više puta odgađala", izjavio je za Bloomberg.
Sezona izvještaja: posljednji lakmus-test
"Unatoč naslovima o carinama, reakcije na takve vijesti oslabjele su te će sljedeći ključni pokretač biti sezona objave poslovnih rezultata", uvjeren je Mark Hackett iz Nationwidea.
Ne treba zaboraviti da uskoro počinje sezona objave poslovnih rezultata, koju će za manje od tjedan dana otvoriti najveće banke u SAD-u. I tu će valutni faktori igrati ulogu, osobito kod izvoznika, bilo iz SAD-a u Europu ili obratno.
Analitičari očekuju rast dobiti od pet posto, ali upozoravaju da će se utjecaj viših ulaznih troškova zbog carina osjetiti tek u drugoj polovici godine, navodi Reuters. Ako profitne marže padnu, trenutne valuacije pokazat će se preskupima.
Rekordi i pohlepa za Amerikance?
Tržište može ostati iracionalno dulje nego što vi možete ostati solventni, kaže poznata izreka. No povijest također pokazuje da pretjerana pohlepa nije trajno stanje – može biti samo faza prije korekcije ili dulje stagnacije. Pitanje nije hoće li se sentiment promijeniti, već kada i s kojom snagom.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...