Stručnjaci, unatoč rekordnim vrijednostima dionica, i dalje vide obećavajuća područja za ulaganje.
U samo nekoliko tjedana raspoloženje na tržištu preokrenulo se iz panike u gotovo maniju.
U travnju je procjena vjerojatnosti recesije bila veća od 50 posto, a burzovni indeksi naglo su padali. No kad su se raspršili strahovi vezani uz Trumpove trgovinske ratove i gospodarsku politiku, burzovni indeksi rekordno su se brzo vratili na najviše razine svih vremena.
Indeks S&P 500 trebao je samo 57 dana da iz medvjeđeg tržišta dosegne najvišu dnevnu vrijednost, što je pokrenulo tzv. animal spirits. Ipak, financijski savjetnici koje je anketirao Bloomberg pozivaju male ulagače na oprez. Burzovni stručnjaci s Wall Streeta upozoravaju da rizici i dalje postoje, ali i da istovremeno postoje obećavajuće prilike za ulaganje.
U nastavku pročitajte kako su stručnjaci odgovorili na najvažnija pitanja ulagača u ovom trenutku.
Je li sada loše vrijeme za kupnju?
Odgovor savjetnika jasan je: svakako još nije prekasno, ako ste dugoročni ulagač.
Ako vam novac neće trebati najmanje sljedeće tri godine, kupnja dionica u fazi rasta može biti pametan potez.
Dobri rezultati često vode daljnjem rastu tržišta, objašnjava Dustin Suttle, suosnivač tvrtke Suttle Crossland Wealth Advisors. "Rekordne razine mogu se činiti kao znak za čekanje korekcije, ali povijest pokazuje da tržište često i dalje raste čak i s tih rekordnih vrijednosti."
Bloomberg
Tu djeluju snažne psihološke sile, dodaje Noah Damsky, voditelj u Marina Wealth Advisors. Ulagače privuku novi rekordi pa ulaze na tržište, što dodatno gura dionice prema gore.
Po njegovu mišljenju, rekordne razine znak su za kupnju, a ne za stajanje po strani. Čekanje korekcije dugoročno nam može smanjiti prinose, osobito sada kad prinosi na proizvode s fiksnim povratom padaju s očekivanjima o smanjenju kamatnih stopa.
Gdje su trenutno najbolje prilike za ulaganje?
S obzirom na rizike, Emily Roland iz Manulife John Hancock Investment Managementu preporučuje ulaganje u kvalitetne dionice sa stabilnijom zaradom i snažnijim bilancama. Predlaže tehnološke tvrtke, a sviđaju joj se i zdravstvene i komunalne usluge te infrastrukturne tvrtke koje grade autoceste s naplatom cestarine i podatkovne centre.
"Radi se o proizvodima i uslugama koje ljudi trebaju, a ne onima koje žele", pojašnjava Roland, supredvodnica investicijske strategije u toj tvrtki. Više je optimistična prema američkim dionicama nego prema europskima, osobito nakon rasta europskog tržišta početkom godine i razočaranja u rezultatima.
U međuvremenu, Scott Helfstein, strateg ulaganja u Global X-u, vidi prilike u tvrtkama koje proizvode obrambene tehnologije i u tvrtkama za kibernetičku sigurnost. Zbog sve veće potražnje za energijom koja pokreće umjetnu inteligenciju i automatizaciju, preporučuje i komunalna poduzeća te tvrtke koje se bave proizvodnjom uranija i nuklearne energije.
Što ako sam ove godine već prodao dionice?
Prvo se zapitajte zašto ste to učinili, kaže Robert Jeter, financijski savjetnik iz Back Bay Financial Planning & Investmentsa. Ako se radilo o impulzivnoj odluci koju sada žalite, razmislite kako to ubuduće izbjeći.
Za ponovni ulazak na tržište preporučuje tzv. prosječno ulaganje kroz vrijeme (engl. dollar-cost averaging), tj- ulaganje manjih iznosa kroz duže razdoblje umjesto većeg jednokratnog iznosa. To se čini psihološki sigurnije i pomaže u stvaranju zdravih investicijskih navika. Također, omogućuje vam imati dodatna sredstva spremna kad se pojavi nova prilika prilikom mogućeg pada cijena.
Bloomberg
Samantha Mockford, savjetnica za imovinu u Citrine Capitalu, savjetuje da pogreške iz prošlosti shvatite kao lekciju za budućnost. Ako imate sklonost panici pri padu tržišta, razmislite kako to spriječiti ubuduće.
"Isključite automatsku prijavu na internetsku stranicu svog brokera, već i ta mala neugodnost može biti dovoljna da vas odvrati od stalnog provjeravanja stanja računa", kaže.
Ako ste ove godine prodali dionice, postoji i pozitivna strana: moguće je da ćete zahvaljujući gubicima smanjiti poreznu obvezu na dobitke iz drugih ulaganja.
Što bi moglo zaustaviti rast?
Burzovni stručnjaci s Wall Streeta, poput Michaela Hartnetta iz Bank of Americe i Kate Moore iz Citigroupa, upozoravaju da trgovci ignoriraju rizike, uključujući učinke carina. Moore je nedavno izjavila da se u sadašnjem tržišnom okruženju ne osjeća ugodno jer vjeruje da ulagači podcjenjuju trgovinsku politiku Donalda Trumpa i nestabilnosti na Bliskom istoku.
Puni učinci carina još nisu potpuno poznati. No očekivanja o zaradama poduzeća već pokazuju zabrinutost. Analitičari s Wall Streeta očekuju da će zarade tvrtki iz indeksa S&P 500 porasti za 7,1 posto ove godine., znatno manje od gotovo 13 posto koliko su predviđali početkom 2025., prema podacima Bloomberg Intelligencea.
Zabrinjava i koncentracija tržišta jer rast pogone uglavnom velike tehnološke tvrtke poput Nvidije, Microsofta i Mete. Mnogi se boje da su valuacije već prenapuhane te da bi negativan događaj u bilo kojoj od tih tvrtki mogao pokrenuti pad cijelog tržišta.
Smanjenje kamatnih stopa Feda moglo bi pomoći u smanjivanju razlike između cijena dionica i njihovih temeljnih vrijednosti, smatraju Gina Martin Adams i Michael Casper iz Bloomberg Intelligencea. No taj scenarij nipošto nije zajamčen.
Predsjednik Feda Jerome Powell izjavio je da se središnja banka ne žuri sa smanjenjem kamatnih stopa.
Službeni plan predviđa dva smanjenja ove godine. Bilo kakvo kašnjenje ili iznenađenje na tom planu moglo bi teško pogoditi tržište dionica.
Trebam li kupiti kriptovalute?
Bitcoin je ove godine porastao više od 15 posto i nastavlja rast nakon izbora. Trgovci se nadaju da će Trumpova administracija, sklona kriptovalutama, biti pozitivna za tu industriju.
XBTUSD:CUR
XBT-USD Cross Rate
109.843,23 USD
+629,84 +0,58%
vrijednost na početku trgovanja
109.213,39
posljednja zaključna vrijednost
109.213,39
promjena od početka godine
16,9763%
dnevni raspon
108.592,53 - 110.574,89
raspon u 52 nedjelje
65.174,47 - 111.980,31
Za one koji razmišljaju o kupnji ili povećavanju izloženosti kriptovalutama, savjetnici preporučuju stroga ograničenja.
Jeter iz Back Bay Financiala savjetuje da ulagači unaprijed definiraju koliki će dio portfelja posvetiti kriptovalutama i predlaže najviše 10 posto te da se te granice strogo drže. Naravno, to ne bi smio biti novac koji vam uskoro može zatrebati.
"Ekstremna volatilnost ovih sredstava izazov je i za najiskusnije ulagače", kaže.
"Vjerujemo da nam novac neće trebati – ali hoće."
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...