Tim Cook iz Applea nazvao ga je "inspirativnim". Brian Moynihan iz Bank of America govorio je o njegovim lekcijama o životu i biznisu. Šef JPMorgana Jamie Dimon poručio je da je Warren Buffett "utelovljenje svega što je dobro u američkom kapitalizmu".
Dok se Buffett povlači sa čela Berkshire Hathawaya, ličnosti iz svijeta tehnologije i bankarstva požurile su da odaju priznanje čovjeku čije učenje djelimično pripisuju sopstvenom uspjehu.
Poznati investitor donio je rast od preko 5.500.000 odsto vrijednosti akcija Berkshirea, pretvorivši posrnulu tekstilnu firmu u najvrijedniju kompaniju na svijetu koja nije ni tehnološki gigant ni državna naftna kompanija. Uz to je postao i jedan od rijetkih investitora koji je prešao granice finansijskog svijeta i ušao u širu javnu svijest, zahvaljujući svojoj narodnoj mudrosti i duhovitim izjavama.
Buffett je inspirisao mnoge imitatore i postao sinonim za investicione principe koji i dalje dominiraju finansijskom industrijom: biti pohlepan kad su drugi u strahu, imati strpljenja da se ulaganja umnožavaju kroz vrijeme i koristiti osiguranje kao izvor stabilnog kapitala.
Cook, Moynihan i Dimon među prvima su poručili da su lično učili od Buffetta.
"Nikada nije postojao neko kao Warren", poručio je Cook na društvenim mrežama nakon što je Buffett iznenadio investitore objavom da se povlači sa mjesta izvršnog direktora do kraja godine. "Bezbroj ljudi, uključujući i mene, inspirisano je njegovom mudrošću."
Bloomberg
Berkshire je izgradio svoju težinu i uticaj ulazeći u sve više sektora. Danas ima oko 180 operativnih kompanija koje godišnje ostvaruju gotovo 400 milijardi dolara prihoda. U njegovom portfoliju nalaze se željeznice, energetske kompanije, benzinske pumpe, auto-saloni, građevinske firme, proizvođači hemikalija i agencije za nekretnine. Među brendovima koje posjeduje su i Geico, Dairy Queen, Fruit of the Loom, Duracell, Helzberg Diamonds i See’s Candies.
Ipak, najpoznatiji je po svom umjeću biranja akcija. Nekoliko pozicija - Apple, American Express, Coca-Cola, Bank of America i Chevron - čini oko 70 odsto njegovog portfolija vrednog 263 milijarde dolara. Kako je Buffett to sažeo: "Jedan sjajan posao može da nadoknadi mnoge osrednje odluke koje su neizbježne".
Berkshire je u međuvremenu akumulirao i ogromnu gotovinu - na kraju prvog kvartala rekordnih 347,7 milijardi dolara. To je više nego ukupna vrijednost svih "endowment fondova" univerziteta iz Ivy Leaguea. Kompanija posjeduje oko pet odsto svih američkih trezorskih zapisa u opticaju i prošle godine je platila, kako je sam Buffett rekao, najveći korporativni porez u istoriji SAD - skoro 27 milijardi dolara.
U poslhednje vrijeme, Buffett je čekao veliku priliku da upotrebi tu gotovinu. Tu odluku sada prepušta svom naslhedniku, Gregu Abelu, koji preuzima funkciju izvršnog direktora. Iako su Cook i drugi izrazili poverenje u Abela, teško će biti naslijediti Buffetta.

"Warren Buffett predstavlja sve ono što je dobro u američkom kapitalizmu i samoj Americi - ulaganje u rast zemlje i njenih kompanija s integritetom, optimizmom i zdravim razumom", rekao je Dimon. "Učim od njega i danas, i čast mi je što ga mogu nazvati prijateljem."
"Njegove životne lekcije, upućene i mladima i starima, vrijedne su koliko i njegovo poslovno umjeće", dodao je Moynihan. "Mnogo sam naučio od njega i radujem se što ću i dalje imati priliku da crpim uvide iz njegovog znanja."
Evo šta je Buffett izgradio tokom šest decenija, zajedno sa svojim dugogodišnjim partnerom, pokojnim Charliejem Mungerom:
-
5.502.284 odsto - ukupni prinos na tržišnu vrednost po akciji Berkshire Hathawaya od 1964. do 2024. godine. (Za poređenje, S&P 500, uključujući dividende, porastao je 39.054 odsto.) To odgovara prosečnom godišnjem prinosu od gotovo 20 odsto, što je skoro duplo više od indeksa.
-
1,2 biliona dolara - trenutna tržišna kapitalizacija Berkshirea, osma po veličini među javno kotiranim kompanijama na svetu.
-
392.396 - broj zaposlenih u kompanijama koje posluju u okviru Berkshirea, na kraju prošle godine.
-
167 milijardi dolara - vrijednost Buffettovih akcija klase A u Berkshire Hathawayu.
-
1 - broj puta koliko je Berkshire isplatio dividendu između 1965. i 2024. godine. Buffett je u svom posljednjem pismu investitorima naveo da se odluka da se dividenda isplati 1967. godine danas "čini kao loš san".