Za nama je prilično unosna 2024. godina, s obzirom na to da su vrijednosti nekih dionica višestruko porasle u odnosu na kraj 2023. godine. U SAD-u je mnoge impresionirao skok Nvidijine vrijednosti za nevjerojatnih 171 posto. No to nije bilo dovoljno da postane najprofitabilnija dionica indeksa S&P 500. Bolje su prošle tvrtke poput Palantir Technologiesa (rast od 340 posto), specijalizirane za analitiku velikih podataka, i teksaške Vistre, koja se bavi proizvodnjom i prodajom električne energije (rast od 260 posto).
Na europskom tržištu posebno se istaknuo Siemens Energy, koji je ulagačima donio povrat od čak 330 posto. Prošle godine tvrtka je jedva izbjegla bankrot, ali je ubrzo postala zvijezda burze.
Troznamenkastim prinosima dionica u Adria regiji može se pohvaliti nekoliko tvrtki. Najbolje su prošli ulagači koji su investirali u dionice hrvatskog Končara-elektroindustrije, čija je vrijednost porasla za nešto više od 137 posto. Kako ističe analitičar Bloomberg Adrije Ilija Nešić, rast Končara primarno su potaknuli stabilna potražnja za transformatorima, zelena tranzicija te snažna potražnja za proizvodima i uslugama. Najveći je skok dionica zabilježila prošlog srpnja, kada je najavljena suradnja sa spomenutom europskom burzovnom zvijezdom Siemens Energy. Nešić predviđa nastavak rasta. U predstojećem tromjesečju očekuje dvoznamenkasti rast prodaje i profitabilnosti, a vidi i mogućnosti za daljnji rast vrijednosti dionica.
Više od dvostruke vrijednosti u odnosu na prošlu godinu trebalo je izdvojiti još za dionice hrvatskog Končara D&ST (rast od 129 posto), srpskog Messer Tehnogasa (rast od 124 posto), makedonske Stopanske banke (rast od 124 posto) i Tvornice cementa Kakanj u BiH (rast od 117,5 posto).
Prva slovenska tvrtka na popisu prvih 15 dionica u našoj regiji po prinosima u 2024. godini je Nova Ljubljanska banka. Prošle godine ulagačima je na svakih uloženih 100 jedinica kapitala donijela njih 150.
Na popisu prvih 15 najčešće se, u sedam slučajeva, pojavljuju tvrtke iz Makedonije (Stopanska banka, Komercijalna banka, NLB banka Skopje, Makedonija Turist, Replek, Granit i Alkaloid). Tri su iz Hrvatske (uz oba Končara i Hrvatska poštanska banka), tri iz BiH (spomenuta Tvornica cementa Kakanj, Solana iz Tuzle i ASA banka), te po jedna iz Srbije (Messer Tehnogas) i Slovenije (NLB banka).
Među 60 blue chip dionica koje smo analizirali, 15 ih je zabilježilo pad. Među njima je deset tvrtki iz BiH, četiri su iz Hrvatske i jedna iz Srbije. Neslavne pozicije zauzimaju tvrtke iz BiH: Rite Gacko (pad od 60 posto), Rite Ugljevik (pad od 53 posto) i Hidroelektrana na Trebišnjici (pad od 17 posto). Ostale tvrtke, uključujući prinose, vidljive su na grafikonima.
Već smo mnogo puta čuli da će 2024. godinu na burzama biti teško ponoviti. U analitičkom pregledu za siječanj 2025. Matej Mazi iz NLB Skladova piše o očekivanjima za predstojeće razdoblje: "Očekujemo da će europske kompanije u 2025. godini bilježiti sporiji rast dobiti u usporedbi s američkim kompanijama. Razlika između vrednovanja europskih i američkih kompanija i dalje će postojati, pa smo unatoč blago ili umjereno podcijenjenim europskim tržištima neutralno skloni ulaganjima u europske dionice."
Analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić komentirala je Sjevernu Makedoniju, koja ima najviše najprofitabilnijih tvrtki među prvih 15: "Cijene dionica banaka u Sjevernoj Makedoniji značajno su nadmašile europske te pokazuju veća vrednovanja prema pokazateljima P/B (engl. price to book) i P/E (engl. price to earnings). Očekujemo da će banke i u 2025. godini, zbog rastuće kreditne aktivnosti i zdravih portfelja, ostvarivati dobre profite, što će odražavati pozitivno raspoloženje u bankarskom sektoru. Kod dionica i dalje očekujemo blagi rast u odnosu na 2024. godinu."
Lojze Kozole iz Ilirike ističe da, unatoč izazovima u Adria regiji, primjećuju postupno poboljšanje gospodarstva, što jača povjerenje ulagača u dioničke tvrtke u regiji. Posebno spominje slovensko tržište, gdje tvrtke poput Krke, NLB-a, Petrola, Luke Koper, Telekoma Slovenije, Zavarovalnice Triglav, Save Re i Cinkarne Celje za mnoge ulagače predstavljaju stabilne i zanimljive investicije, odnosno svojevrsni domaći investicijski portfelj. Te tvrtke su atraktivne zbog prosječno niske zaduženosti, dobre kapitalne adekvatnosti, visokih dividendi i širenja stabilnog poslovanja.
"Na području likvidnosti burze možemo očekivati daljnji rast prometa i ove godine, budući da će izdavanje druge narodne obveznice ponovno povećati interes za slovensko tržište kapitala, uključujući dionički segment", procjenjuje Lojze Kozole iz Ilirike.
Očekivani prinosi u 2025. godini, prema njegovom mišljenju, ovisit će prvenstveno o makroekonomskim uvjetima i likvidnosti burzi: "Što se tiče slovenskog tržišta, zasad možemo biti optimistični na oba fronta." Naime, Ured za makroekonomske analize i razvoj (UMAR) u svojoj jesenskoj prognozi procjenjuje gospodarski rast od 2,4 posto za 2025. i 2,5 posto za 2026. Tržište rada trebalo bi ostati snažno, uz očekivani nastavak rasta plaća.
"Na području likvidnosti burze možemo očekivati daljnji rast prometa i ove godine, budući da će izdavanje druge narodne obveznice ponovno povećati interes za slovensko tržište kapitala, uključujući dionički segment. Dodatni rast likvidnosti moglo bi potaknuti uvođenje predloženih individualnih računa (INR), unutar kojih se očekuje trgovanje i isplate dividendi bez poreza", dodao je.
Napominje također da kod lokalnih konkurentskih investicijskih klasa primjećuju kako mnogi ulagači smatraju nekretnine manje isplativima zbog visokih cijena i mogućih novih poreznih opterećenja: "Depoziti također ostaju skromno isplativi. Zbog toga možemo očekivati dodatnu podršku domaćem tržištu dionica i obveznica, budući da ulagači traže atraktivnije prilike."
Kakve dividende možete očekivati
U brokerskoj kući InterCapital početkom godine procijenili su koliko će dividendi ove godine, prema njihovim predviđanjima, isplatiti tvrtke koje čine slovenski indeks SBITOP i hrvatski CROBEX. "Općenito očekujemo da će većina dividendi u 2025. godini biti slična ili viša od onih u 2024., na temelju bolje uspješnosti i financijskih rezultata tvrtki te boljeg gospodarskog položaja", rekao je Marin Orel iz InterCapitala.
Za sve tvrtke slovenskog burzovnog indeksa SBITOP očekuje se da će dividende po dionici biti više od četiri posto. Dividendna isplata Telekoma Slovenije, prema očekivanjima, donijet će prinos od 9,29 posto po dionici, što je 16 posto više nego prošle godine – iznosit će 7,2 eura. Prinos na dionicu Cinkarne Celje očekuje se na razini od 8,96 posto, s nešto nižom dividendom od prethodne godine, koja će iznositi 2,5 eura. Na trećem mjestu je NLB, koji bi ulagačima trebao donijeti prinos od 8,55 posto, odnosno 11,2 eura.
Najvišu dividendu po dionici među tvrtkama hrvatskog indeksa, prema predviđanjima InterCapitala, isplatit će Hrvatska poštanska banka. Dividenda, čiji je iznos već potvrđen, iznosit će 23,9 eura (isplata će biti u dva dijela, što daje prinos od 7,66 posto). Slijedi Ericsson Nikola Tesla, koji bi trebao isplatiti nešto više od deset eura po dionici (prinos od 5,65 posto), te Adris Grupa s tri eura po dionici (prinos od pet posto).