Tržišta kapitala ove godine bila su idealna za investitore koji su bili raspoloženi za preuzimanje većih rizika, pogotovo za investitore u akcije. Ako pogledamo širu sliku, u SAD-u S&P500 je od početka godine donio prinos od 23 odsto, a Nasdaq (tehnološki orijentisan indeks) je premašio S&P500 za taj prinos sa 29 odsto.
U Evropi su se tržišta suočila sa sporim ekonomijama Zapadne Evrope i političkim izazovima u Njemačkoj i Francuskoj. Ako pomjerimo fokus na Adria region, slika je generalno dobra. Indeks tržišta kapitala u Sjevernoj Makedoniji MBI10 je na vrhu sa izvanrednih 65 odsto rasta od početka godine, vođen jakim rezultatima u bankarstvu, turizmu i građevinskom sektoru.
Čitaj više
Globalna tržišta kapitala: Veselje i u 2025, ali ne i u Evropi
Na Advantis Investicionom Forumu razgovarali smo s glavnim regionalnim igračima na berzama o tome šta nam donosi 2025. godina.
06.12.2024
Indeksi u Adria regionu i dalje će rasti, ali sporije
Akcije u BiH već dugo su precijenjene, što se vidi i u slabijem učinku indeksa.
21.10.2024
Top 10 hartija na BLSE i šta je uzrok pada ukupnog prometa
Ukupan promet na Banjalučkoj berzi (BLSE) u prvom polugodištu ove godine iznosio je 423,9 miliona maraka.
23.08.2024
Sedam stvari koje treba da znate o ulaganju u S&P 500
Jedan od najpraćenijih indeksa kapitala, Standard and Poor's 500 (S&P 500), ove godine je nanizao više od 50 rekordnih vrijednosti.
26.12.2024
Slovenačke dionice su takođe nadmašile tržište SAD-a i nastavile svoju putanju rasta u 2024. U Hrvatskoj, CRO10 je skočio podržan zelenom tranzicijom, gdje su Končar i Končar Distributivni i specijalni transformatori dostigli svoje rekordne vrijednosti. Srpski BELEX15 je nadmašio očekivanja, podržan konsolidacijom tržišta.
U Bosni i Hercegovini SASX10 je pokazao solidne rezultate zahvaljujući jakim rezultatima u oblasti telekomunikacija i farmaceutske industrije. Međutim, banjalučki BIRS indeks je zabilježio pad zbog slabih rezultata kompanija u oblasti energetike, visokih valuacija i perzistentno slabe likvidnosti.
Ako pogledamo trenutne valuacije, tržišta u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji polako postaju relativno precijenjena. Nasuprot njima, Slovenija ostaje potcijenjena, i pruža mogućnost za daljnji rast indeksa u 2025. U ostatku CEE regiona, tržišta su potcijenjena, ali geopolitički rizici i političke tenzije, na primjer u Rumuniji, nastavljaju da se oslikavaju na tržišta kapitala.
Investitori u Adria region su 2024. imali mogućnosti da zarade na promjeni cijena državnih obveznica, mada u manjoj mjeri u odnosu na tržišta akcija. Cijena srpske desetogodišnje obveznice je porasla osam procenata od početka godine, vođena povećanjem kreditnog rejtinga koji je ušao u kategoriju investicionih rejtinga.
Cijene obveznica u Hrvatskoj su nešto manje rasle, budući da je povećanje kreditnog rejtinga na A- već bilo ugrađeno u cijene. U istom periodu, cijene obveznica Slovenije porasle su skromnih jedan odsto. Uprkos ograničenom rastu, Slovenija je i dalje zemlja sa najnižim troškovima zaduživanja u Adria regionu, što iz perspektive fiskalne politike ukazuje na dobru finansijsku poziciju
Tržišta kapitala - očekivanja za 2025. godinu
Izbor novog predsjednika SAD-a je dao osnova za polet globalnim tržištima kapitala. Očekujemo da se nastave pozitivni trendovi, vođeni napretkom vještačke inteligencije, infrastrukturnih projekata i porastom izdataka za odbranu globalno. U Adria regionu očekujemo slična kretanja u 2025, podržana dobrim ekonomskim rastom.
Indeksi akcija (bez BiH) nastaviće da rastu, usljed povoljnih makroekonomskih indikatora. Međutim, ovaj rast može biti ograničen usljed povišenih valuacija, pogotovo u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji. Većina listiranih kompanija je u trećem tromjesečju 2024. premašila prošlogodišnje rezultate, što se pozitivno odrazilo na indekse. Ključni sektori koji će voditi rast biće inicijative u vezi sa zelenom tranzicijom, građevinarstvom i bankarstvom.
Bankarstvo će i dalje osjećati prednosti neto kamatne marže, s kamatama na kredite iznad onih na depozite. Infrastrukturni projekti i priliv EU fondova ostaće ključni za građevinu i sektore povezane sa zelenom tranzicijom. Očekujemo slabije rezultate od defanzivnog sektora, na primjer energije, imajući u vidu niže cijene energenta u odnosu na prethodnu godinu. Neutralni smo po pitanju tehnološkog sektora, s obzirom na trenutne valuacije.
Očekivanja za 2025 - obveznice
Na tržištu obveznica vidimo kontinuirani pad prinosa, nastavak trenda započetog sredinom 2025. To će biti podržano smanjenjem kamatnih stopa centralnih banaka i smanjenjem premija rizika. Očekujemo da nakon što je S&P podigao kreditni rejting Srbije na investicioni nivo, to urade i druge agencije u predstojećim mjesecima.
Povećanja rejtinga uz očekivana smanjenja referentne kamatne stope NBS će smanjiti troškove budućih emisija duga. Hrvatski A- rejting i srpski investicioni rejting doprinose atraktivnosti ovih zemalja investitorima koji su ograničeni pravilima investiranja, što ide u prilog daljnjem smanjenju prinosa.
Očekujemo u 2025. smanjenje troškova kamata u BDP-u, na 1,5 odsto u prosjeku za Adria region. Opterećenje kamatnim stopama ostaće nisko, odnosno zemlje regiona neće biti značajno opterećene isplatama kamata.
Detaljan pregled trendova na tržištima kapitala možete vidjeti u nedjeljnom pregledu tržišta.